REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD

Teatr Powszechny uruchamia własną platformę VOD. Na pierwszy ogień spektakl „Mein Kampf”

Teatr Powszechny w Warszawie nie daje się pandemii i rusza z pierwszą platformą VOD ze spektaklami na żywo. Start nowego kanału zainauguruje transmitowany live spektakl „Main Kampf” w reżyserii Jakuba Skrzywanka.

14.10.2020
20:15
teatr powszechny vod mein kampf streaming live spektakl jakub skrzywanek
REKLAMA
REKLAMA

Podczas gdy pandemia koronawirusa zalicza kolejne okrążenie, świat kultury i rozrywki ponownie staje nad przepaścią pt. „być albo nie być”. Wychodząc na przeciw wyzwaniom związanych z COVID-19, stołeczny Teatr Powszechny postanowił uruchomić własną platformę VOD.:

Wychodzimy z założenia, że teatr publiczny w obecnej sytuacji epidemiologicznej oraz polityczno-społecznej za wszelką cenę nie powinien zaprzestać działalności – chodzi o utrzymanie bezcennych wartości każdego teatru, czyli unikatowego zespołu ludzi tworzących sztukę oraz wspólnoty widzów. Dlatego obok tradycyjnej działalności teatralnej chcielibyśmy rozwijać nowe formy działania online. Mamy nadzieję, że po półrocznym okresie strat z powodu odwołanych spektakli i wyjazdów oraz zawieszenia działalności w siedzibie, kanał VOD pozwoli lepiej utrzymać repertuarowy rytm pracy oraz stały kontakt z naszymi widzami.

— czytamy w opisie projektu.

Co jeszcze wiadomo na temat nowej inicjatywy Teatru Powszechnego?

VOD.powszechny.com: kiedy start platformy?

Jak tłumaczy kierownictwo Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, do decyzji o stworzeniu platformy VOD placówka przymierzała się już od jakiegoś czasu:

Od dłuższego czasu pracujemy nad łączeniem tradycyjnego teatru i nowych technologii. Spektakl transmitowany na żywo bezpośrednio ze sceny pozwala odczuć atmosferę wieczoru teatralnego – obserwować na bieżąco reakcje widowni, odczuwać jej energię i wpływ na grę aktorów. Dzięki temu dzieło nabiera dodatkowych sensów i jest otwarte na nowe interpretacje, być może niedostępne w tradycyjnym teatrze.

— czytamy na stronie teatru.

Staramy się wypełniać misję docierania do jak najszerszej grupy odbiorców, nie tylko w Warszawie. Teatr VOD daje unikatową możliwość uczestniczenia w spektaklu bez wychodzenia z domu. Wystarczy stworzyć osobiste konto na portalu, by łatwo i szybko korzystać z udostępnianych treści. Poszczególne transmisje i spektakle repertuarowe będą biletowane (automatyczny zakup biletów online), a pozostałe treści będą dostępne bez opłaty.

— wyjaśnia placówka.

Oficjalnie kanał VOD Teatru Powszechnego wystartuje 24 października o godz. 19:00.

Na pierwszy ogień „Mein Kampf”

Tego dnia (a właściwie wieczoru) na platformie VOD.powszechny.com transmitowany będzie spektakl w reżyserii Jakuba Skrzywanka, oparty na kontrowersyjnym dziele Adolfa Hitlera, „Mein Kampf”.

W powszechnej opinii „Mein Kampf” Adolfa Hitlera jest książką źle napisaną, bełkotliwą, nieczytaną i – co ważniejsze – niewartą czytania, a poza tym prawie niedostępną, bo już historyczną, książką zakazaną, której lepiej nie tykać. [...] Tymczasem „Mein Kampf”, także po 1945 roku, była i jest tłumaczona, wydawana, sprzedawana i czytana niemal na całym świecie. Pozostaje nadal jedną z najbardziej wpływowych książek XX wieku. Można ją kupić, znaleźć w Internecie, a w niektórych krajach jest dostępna w stałej sprzedaży w księgarniach. W 2016 roku „Mein Kampf“ znalazła się w domenie publicznej, ponieważ wygasły do niej prawa autorskie. Dotarcie do egzemplarza w języku polskim zajmuje (według wyszukiwarki Google) 0,35 sekundy.

— czytamy na stronie Teatru Powszechnego.

mein kämpf teatr powszechny vod
Fot. Magda Hueckel/Teatr Powszechny

Przyglądając się „Mein Kampf“, staramy się zbadać, do jakiego stopnia aktualne są dziś postulaty i idee zapisane przed ponad dziewięćdziesięciu laty. Analizując język i narrację Hitlera, zadajemy sobie pytanie o język współczesności i mowę nienawiści. Pytamy, ile musiało paść słów, zanim doszło do Holokaustu oraz ile jeszcze musi ich paść, żeby historia się powtórzyła.

— tłumaczą twórcy spektaklu.

mein kämpf teatr powszechny vod
Fot. Magda Hueckel/Teatr Powszechny

Podejmując refleksję nad „Mein Kampf“, nie zamierzamy jedynie oskarżać oraz wskazywać osób i środowisk odpowiedzialnych za tego typu działania. Być może, społeczny pejzaż sprzyjający odrodzeniu idei narodowego socjalizmu jest szerszy, a nasze osobiste uwikłanie w ten proces większe niż myślimy.

— dodają.

Spektakl będzie emitowany 24 października od godz. 19:00 w czasie rzeczywistym i dostępny dla wszystkich, którzy w systemie VOD zakupią online bilety z kodem.

Liczba biletów jest ograniczona, dlatego warto dokonać zakupu już wcześniej. Więcej informacji o kolejnych premierowych transmisjach na żywo i spektaklach dostępnych online można znaleźć na stronie www.vod.powszechny.com.

— czytamy w opisie wydarzenia.

REKLAMA

* Zdjęcie główne: Magda Hueckel/Teatr Powszechny

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA