REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Tylko nie to! The Expanse może nie doczekać czwartego sezonu

Jeden z najlepszych, najinteligentniejszych i najciekawszych seriali science-fiction ostatnich lat nie będzie już produkowany. Ostatnia nadzieja w usługodawcach VoD: prawa do dalszej realizacji serialu zostały wystawione na sprzedaż.

11.05.2018
10:12
Nie, nie, tylko nie to! The Expanse może nie doczekać czwartego sezonu
REKLAMA
REKLAMA

Nadal czekam, aż w Polsce zostanie udostępniony trzeci sezon serialu The Expanse. Prawa do dystrybucji na naszym rynku ma Netflix, gdzie można obejrzeć już pierwsze dwa sezony. Zaręczam: warto. Serial ten jest bowiem bliski doskonałości pod każdym względem. Czy weźmiemy pod uwagę scenariusz, czy narrację, czy aktorów i postacie, czy też nawet realizację techniczną – The Expanse to w mojej ocenie wzór, do którego inne produkcje powinny równać.

The Expanse to serialowa adaptacja cyklu książkowego wydanego pod tym samym tytułem. Jest to jednak bardzo luźna adaptacja. Serial, w tym jego 2. sezon, ma złożoną, wielowątkową i bardzo angażującą historię. Trudno odgadnąć – zwłaszcza, jak się nie czytało książek – w którą stronę zaprowadzi nas opowieść. Nie tylko nie wiemy, jak to się skończy, a czasami nawet nie mamy szans odgadnąć tematyki nowego odcinka. Historia ta jest przy tym spójna i dopieszczona.

Trzeci sezon The Expanse będzie prawdopodobnie ostatnim. SyFy porzuca swój projekt i wystawia go na sprzedaż.

SyFy nie podało przyczyn swojej decyzji. Nie wiemy więc, czy chodzi o brak pieniędzy na dalszą produkcję, czy też niskie wpływy z oglądalności, czy o coś jeszcze innego. Prawdopodobnie jednak problemem nie jest sama chęć do pracy osób odpowiedzialnych za serial, bowiem SyFy nie zamierza chować The Expanse do szuflady. Wytwórnia wystawiła prawa do realizacji czwartego i kolejnych sezonów na sprzedaż.

REKLAMA

Obawiam się jednak, że chętnych nie będzie. Serial to dość hardkorowe science-fiction, a to oznacza, że jest przeznaczony dla fanów gatunku. Przypadkowe osoby, których zainteresowanie fantastyką naukową kończy się na Gwiezdnych wojnach, raczej nie są jego docelową publicznością. A to oznacza, że potencjalna jej liczebność może być zbyt mała, by uzasadnić inwestycję w odkupienie serialu od SyFy.

Mimo wszystko, nadzieja umiera ostatnia. The Expanse to jedna z najlepszych rzeczy, jakie widziałem na ekranie mojego telewizora w ostatnich latach. Jak wspominałem, nie obejrzałem jeszcze najnowszego sezonu, ale nie widzę żadnych oznak zmęczenia materiału czy braku pomysłów. Bardzo chcę czwartego sezonu. A potem kolejnych. Proszę, proszę, niech ktoś to kupi…

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA