REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

The Gifted: Naznaczeni to serial o mutantach Marvela, w którym zabrakło... X-Menów - recenzja

The Gifted: Naznaczeni to kolejny po Legionie serial telewizji Fox w uniwersum X-Men. Pierwszy odcinek wypadł bardzo zachęcająco, a w seansie nawet nie przeszkadzało to, że zabrakło tu… samych X-Menów. To nie jest ich historia.

03.10.2017
22:12
the gifted naznaczeni fox serial 2017 x-men
REKLAMA
REKLAMA

Seriali i filmów o superbohaterach mamy bez liku. Fani telewizyjnych i kinowych adaptacji komiksów cierpią na klęskę urodzaju. Fox udowodnił jednak, że jest jeszcze miejsce na kolejne produkcje. Fenomenalny Legion i najnowszy The Gifted: Naznaczeni nie powielają tego, co już znamy.

the gifted naznaczeni fox serial 2017 x-men class="wp-image-99077"

Długo przyszło nam czekać na seriale w uniwersum X-Men, ale Fox wynagrodził fanom cierpliwość.

Marvel kręci swoje filmy i seriale o kolejnych Avengersach, ale prawa do grupy X-Men dzierży Fox. Przygody tych superbohaterów nadal będziemy oglądać tylko w kinach, ale mutanci - ci niezwiązani z formacją stworzoną przez Profesora X - znaleźli swoje miejsce na srebrnym ekranie.

Na początku tego roku zachwycił mnie Legion, czyli zakręcona jak Zając Marcowy opowieść o chorym psychicznie synu Charlesa Xaviera. Ze względu na nieliniową, momentami wręcz bajkową, narrację oraz nietuzinkowego protagonistę. Trudno jednak ten serial traktować jak pełnoprawną adaptację komiksów o mutantach.

The Gifted: Naznaczeni znacznie bliżej do typowej produkcji o superbohaterach, ale i tutaj Fox nie poszedł po linii najmniejszego oporu.

Nowy serial, chociaż reklamowany był jako część uniwersum X-Men, nie jest bezpośrednio powiązany z kinowymi produkcjami wytwórni Fox. The Gifted fabularnie osadzone jest w niedalekiej przyszłości. W świecie, w którym ludzkość dawno odkryła istnienie rasy homo superior. Reakcją ludzi, jak zawsze, był strach.

the gifted naznaczeni fox serial 2017 x-men class="wp-image-99086"

Historia serialu rozpoczyna się już po pierwszym starciu pomiędzy X-Menami wyszkolonymi przez Xaviera oraz Bractwem zawiązanym przez Magneto. Wyłącznie z rozmów pomiędzy bohaterami dowiadujemy się, że obie grupy w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęły. Nie zniknęli jednak razem z nimi wszyscy mutanci.

Jednym z głównych bohaterów The Gifted: Naznaczeni jest prokurator, który występuje przeciwko mutantom używającym swoich mocy w miejscach publicznych.

W świecie The Gifted mutanci są prześladowani. Chociaż nie mieli wpływu na to, że stali się kolejnym ogniwem ewolucji, rząd chce ich ściśle kontrolować. Osoby o nadprzyrodzonych zdolnościach zostały uznane za zagrożenie i muszą poddać się inwigilacji i zaprzestać używania mocy. Mogą też ukrywać się, albo uciec z kraju.

Prześladowanie to powracający motyw w opowieściach o mutantach. Homo superior od samego początku byli awatarem mniejszości w społeczeństwie: seksualnych, wyznaniowych, narodowościowych. The Gifted: Naznaczeni przyjmuje tę alegorię z dobrodziejstwem inwentarza, ale jej też przesadnie nie eksploatuje.

the gifted naznaczeni fox serial 2017 x-men class="wp-image-99083"

Widać to w bardzo dobrze rozpisanej scenie, w której córka każe matce „po prostu się pogodzić” z jej odmiennością.

Mile mnie zaskoczyło, że Fox snuje opowieść nie o ubranych w lateks bohaterach ratujących świat, a o niezwykłej rodzinie będącej ofiarą prześladowań. Nie jest to może motyw specjalnie wyszukany, ale dzięki temu The Gifted wyróżnia się na tle pozostałych produkcji na bazie komiksów.

Głównym bohaterem i głową wspomnianej rodziny jest prokurator Reed Strucker (w tej roli Stephen Moyer znany z Czystej krwi). Do tej pory był urzędnikiem państwowym, który nie widział nic złego w internowaniu osób o nadzwyczajnych zdolnościach i uznawał je za zagrożenie.

Jego podejście zmienia się o 180 stopni, gdy dowiaduje się, że mutantami są jego własne dzieci.

Kaskadę tragicznych wydarzeń przedstawionych w pilocie The Gifted: Naznaczeni rozpoczyna pierwsza manifestacja mocy młodego Andy’ego Struckera (Percy Hynes White). Gnębiony przez rówieśników w szkolnej toalecie nagle zaczyna tracić nad sobą panowanie i niszczy siłą woli całe otoczenie.

the gifted naznaczeni fox serial 2017 x-men class="wp-image-99080"

Scena ma miejsce podczas szkolnej potańcówki i widać tu sporą inspirację horrorem Carrie. Chwilę później okazuje się, że siostra Andy’ego, Lauren (Natalie Alyn Lind) też ma niezwykłe moce, o których nie chciała wcześniej mówić rodzicom. Wybuchu młodego Struckera nie udało się jednak utrzymać w tajemnicy.

Na szczęście nie mamy tutaj całkowitego dramatu i rozpadu rodziny.

Ojciec - do tej pory działający przeciwko mutantom - szybko rewiduje swoje poglądy i chce pomóc rodzinie. The Gifted już w pilocie łączy dwa zarysowane z początku wątki: rodziny uciekającej przed rządem oraz dorosłych mutantów, którzy próbują pomóc prześladowanym pobratymcom.

Reed wraz z dziećmi oraz żoną Kate (wcieliła się w nią fantastyczna Amy Acker, mogą kojarzyć ją fani Person of Interest) postanawia uciekać i próbuje nawiązać kontakt z ekipą, która może im pomóc. Obie grupy bohaterów łączą siły w niezręcznym sojuszu.

the gifted naznaczeni fox serial 2017 x-men class="wp-image-99074"

Sprawę komplikuje fakt, że mutanci w The Gifted: Naznaczeni to nie są X-Meni ratujący świat w co drugi wtorek.

Nie wiadomo, gdzie zniknęli uczniowie Xaviera razem ze swoimi przeciwnikami z Bractwa, ale nie trzymają już pieczy nad mutantami. Homo superior walczą o swoje prawa i nie są wyłącznie zwierzyną, na którą polują bezwzględni ludzie, ale są mimo wszystko wyraźnie w defensywie.

Drugoligowi mutanci z komiksów zorganizowali pod nieobecność X-Menów podziemną siatkę. Serial rozpoczyna się sceną, w której Eclipse aka Marcos Diaz (Sean Teale), Polaris aka Lorna Dane (Emma Dumont) oraz Thunderbird aka John Proudstar (Blair Redford) ratują Clarice Ferguson znaną jako Blink (Jamie Chung).

Obu grupom bohaterów po piętach depczą funkcjonariusze Sentinel Services.

Mianem Sentineli określano w komiksach i filmach z serii X-Men ogromne roboty zaprojektowane tylko w jednym celu: by zabijać mutantów. Maszyny miały swój debiut w filmach, ale w serialu Foksa ogromnych robotów nie ma, ale organizacja o znajomej nazwie ma bardzo zaawansowane technologicznie gadżety.

the gifted trailer fox x-men serial marvel class="wp-image-85260"

Przedstawiciele opresyjnej władzy to najczęściej zamaskowani funkcjonariusze. Jak na razie tylko jeden z członków Sentinel Services dostał twarz. Grany przez Coby’ego Bella agent Jace Turner odwiedza dom Struckerów, by oznajmić, że chce zabrać dzieci Kate i Reeda.

The Gifted: Naznaczeni udało się stworzyć antagonistę, którego można zrozumieć

Można zrozumieć motywy przyświecające ludziom bojącym się mutantów. Niektórzy homo superior są zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego. Można nie zgadzać się z metodami, ale… nawet Reed stanął po stronie rządu i dopiero później zmienił zdanie, gdy prześladowanie dotknęło jego bliskich.

Sytuacja jednak jest mocno patowa. Podczas ratowania Blink policja porwała Polaris. Reed, zanim odkrył mutacje swoich dzieci, zapowiedział, że uprzykrzy jej życie, jak tylko się da. Pozostali członkowie podziemia wiedzą o charakterze pracy Struckera, co powoduje sporo napięć.

the gifted naznaczeni fox serial 2017 x-men class="wp-image-99089"

Więcej o fabule serialu pisać nie będę - tym bardziej, że The Gifted: Naznaczeni można już obejrzeć w Polsce.

Producentami wykonawczymi The Gifted: Naznaczeni ze strony telewizji Fox są producent i scenarzysta Matt Nix, Lauren Shuler Donner, Simon Kinberg oraz weteran serii X-Men, Bryan Singer, który jest odpowiedzialny również za reżyserię pierwszego odcinka.

Ze strony Marvel Television pieczę nad projektem trzymają Jeph Loeb i Jim Chory, a The Gifted: Naznaczeni to efekt współpracy obu firm. Serial miał premierę 3 października 2017 o 21:00 w telewizji Fox, a co tydzień na antenie tej stacji będą pojawiały się kolejne odcinki.

The Gifted to kawał dobrej telewizji.

Chciałoby się powiedzieć - całe szczęście! Po ostatnim rozczarowaniu w postaci Inhumans i niezbyt porywającym The Defenders fanom komiksów należy się coś świeżego. W dodatku, nie licząc animacji, X-Meni dotychczas w telewizji nie występowali. Serial dostaje ode mnie kredyt zaufania.

Bohaterowie są wiarygodni, a chociaż Fox wykorzystuje momentami klisze, to robi to ze smakiem i z wyczuciem. Mam tylko nadzieję, że Amy Acker szybko będzie mogła się wykazać.Mam nadzieję, że z mieszkającej na przedmieściach zwykłej matki, zmieni się w bojowniczkę o prawa mutantów.

Muszę jednak zadać oczywiste pytanie: czy The Gifted i Legion mogą należeć do tego samego uniwersum i dzielić je z filmami?

REKLAMA

Przedstawiciele Foksa utrzymują, że The Gifted i ich poprzedni serial Legion o Davidzie Hallerze to produkcje niezależne od siebie oraz od kinowych filmów. Jak na razie narracja jest tak zgrabnie prowadzona, że bez problemu dałoby się je wszystkie powiązać.

Jace Turner mocno kojarzy się z jednym z agentów, którzy ścigali głównego bohatera w Legionie. The Gifted przypomina zaś nieco klimatem ostatni film w uniwersum X-Menach, czyli Logana. Ostatni rozdział przygód Wolverine’a mógłby być fabularną kontynuacją nowego serialu i pokazywać świat kilka dekad później.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA