REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD /
  3. Dzieje się

Luz Noceda ma 14 lat i jest biseksualistką. Disney po raz pierwszy zrobił bohaterkę LGBT postacią pierwszoplanową

Choć aluzje skierowane do środowisk LGBT+ ze strony Disneya pojawiały się już w przeszłości, były w większości zaledwie pobocznymi epizodami. Tym razem marka postanowiła otwarcie wesprzeć mniejszości seksualne, czyniąc główną postać animacji „The Owl House” osobą biseksualną.

17.08.2020
15:46
the owl house luz noceda dana terrace lgbt disney
REKLAMA
REKLAMA

Studio Disneya coraz częściej angażuje się na rzecz wsparcia dla środowisk LGBT+. Choć postacie nieheteronormatywne pojawiały się już w produkcjach Disneya (jednym z najgłośniejszych przykładów była postać Le Fou z aktorskiej wersji „Pięknej i Bestii”), do tej pory były traktowane głównie epizodycznie i na zasadzie „mrugnięcia okiem” do uważnych widzów.

Disney robi coming out

Pewną nowością była wyprodukowana niedawno przez Disney Pixar krótkometrażowa animacja pt. „Out”. 10-minutowa bajka opowiada o Gregu, który jest homoseksualistą i musi zmierzyć się z dokonaniem coming outu przed najbliższymi.

Kiedy ma już dojść do decydującej rozmowy, chłopak nagle wpada panikę i postanawia zamienić się miejscami ze swoim… psem, Jimem. W nowym ciele bohater będzie dążył, by za wszelką cenę jego bliscy nie poznali prawdy o jego związku. To właśnie to niecodzienne doświadczenie przekona go, że tak naprawdę wcale nie ma ochoty dłużej niczego ukrywać. Animacja „Out” zadebiutowała na platformie Disney+ 22 maja tego roku.

Koniec z krótkometrażówkami i postaciami z marginesu — czas na Luz Nocedę

Luz Noceda to główna postać animacji pt. „The Owl House”. Bohaterka ma 14 lat, amerykańsko-dominikańskie korzenie i jest biseksualistką. Jak tłumaczy Dana Terrace, twórczyni produkcji (a prywatnie również osoba biseksualna), za pomocą postaci Luz, chce przekazać część swoich własnych doświadczeń.

Wykreowanie nieheteronormatywnej postaci, która byłaby główną bohaterką tytułu, wymagało od Terrace wiele starań o zgodę wytwórni:

Kiepsko kłamię, więc przemycenie tego wątku było trudne. Kiedy otrzymaliśmy zielone światło, niektórzy przywódcy Disneya jasno powiedzieli mi, że nie mogę przedstawić na antenie Disney Channel żadnej relacji homo- lub biseksualnej

— tłumaczy Terrace.

Ostatecznie autorce udało się doprowadzić projekt do końca i bajka „The Owl House” trafiła na antenę Disney Channel 10 stycznia tego roku.

REKLAMA

* Zdjęcie główne: Twitter.com/DanaTerrace

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA