REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Wszystko, co trzeba wiedzieć o serii Tom Clancy's Jack Ryan przed premierą serialu

Historie o superszpiegach od kilku dekad wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. O ile jednak każdy słyszał o Jamesie Bondzie, Jasonie Bournie czy Ethanie Huncie, to Jack Ryan nigdy nie przebił się do świadomości polskich odbiorców. I to mimo, że seria przyniosła wiele hitów. Być może kolejnym z nich będzie serial Amazona Tom Clancy's Jack Ryan.

12.06.2018
21:49
Serial Amazona Tom Clancy's Jack Ryan: ważna ściąga przed premierą
REKLAMA
REKLAMA

Wbrew pozorom istnieją fani dobrej, wciągającej akcji i pasjonujących thrillerów, którzy jeszcze nie kojarzą Jacka Ryana. Co wcale niekoniecznie musi oznaczać, że nie czytali książek Toma Clancy'ego lub nie doświadczyli którejś z licznych "growych" lub filmowych adaptacji jego twórczości. Zainteresowanym tematem przyda się zatem niewielka ściąga, w której zawarte zostało wszystko, co trzeba wiedzieć przed nadchodzącą premierą Tom Clancy's Jack Ryan na Amazon Prime.

Autor, którego nazwisko kojarzą na całym świecie.

 class="wp-image-172327"

Tom Clancy to amerykański pisarz znany ze swoich thrillerów akcji poświęconych tematyce szpiegostwa i wojskowości. Powieści Clancy'ego były przeważnie umiejscowione w trakcie lub tuż po Zimnej Wojnie. Jego powieści odniosły globalny sukces i sprzedały się w milionach egzemplarzy. Takie książki, jak Polowanie na Czerwony Październik, Suma wszystkich strachów czy Czas patriotów uznawane są dzisiaj za klasykę gatunku. Doczekały się udanych adaptacji filmowych. Nazwisko Clancy'ego znane jest jednak z nieco innego powodu. Określenie „Tom Clancy's” stało się w pewnym momencie wyznacznikiem marki sygnowanej imieniem i nazwiskiem pisarza. Pod jego egidą ukazały się serie gier wideo Splinter Cell, Ghost Reckon i Rainbow Six, a także liczne filmy i książki non-fiction.

Jedna rola – wielu aktorów.

 class="wp-image-172324"

Podobnie jak w przypadku Jamesa Bonda, w rolę Jacka Ryana na przestrzeni dekad wcielali się różni aktorzy. Niektórzy z nich mogą się wręcz pochwalić większą rozpoznawalności od odtwórców roli Bonda. W pełnometrażowych adaptacjach Ryana zagrali Alec Baldwin, Harrison Ford (dwukrotnie), Ben Affleck, a ostatnio Chris Pine. Filmy o Jacku Ryanie, mimo pewnych łączących je podobieństw, toczą się w wielu nietypowych okolicznościach i miejscach. A formuła opowiadania historii wymyślonych przez Clancy'ego bywała tak różnorodna, że wielu widzów nie skojarzyło, iż wszyscy ci aktorzy wcielali się w jedną postać. Przed problemem starzenia się swojego bohatera stanął zresztą sam pisarz, który w książce Zęby tygrysa wprowadził postać Jacka Ryana Jr., który, podobnie jak ojciec, został szpiegiem. W serialu Amazona w rolę Jacka Ryana wcieli się John Krasinski.

Współczesna historia, ale oparta na powieściach.

 class="wp-image-172336"

Produkcja Tom Clancy's Jack Ryan przedstawi w pełni współczesną opowieść. Analityk CIA Jack Ryan natrafi na podejrzaną listę transferów bankowych, która okaże się być jedynie wierzchołkiem znacznie większego spisku. Podejrzenie Ryana sprawią, że będzie musiał opuścić ciepłą posadkę za biurkiem i rozpocząć grę w kotka i myszkę z tajemniczym przeciwnikiem. Śledztwo zaprowadzi go przez całą Europę aż na ogarnięty wojną Bliski Wschód. Twórcy serialu zapewniają, że traktują powieści Clancy'ego jako bezpośrednie źródło fabuły. Nie wiadomo jednak, które dokładnie książki były bazą dla adaptacji. Skrót fabuły i opublikowany właśnie zwiastun produkcji pokazują jednak, że widzowie serialu spotkają Ryana na początku jego szpiegowskiej kariery.

Wybuchy i szalone zwroty akcji.

 class="wp-image-172333"

Na liście twórców nowego serialu Amazona nie brakuje najgłośniejszych nazwisk w branży. Showrunnerami Tom Clancy's Jack Ryan zostali Carlton Cruse i Graham Roland. Pierwszy z mężczyzn to pomysłodawca serialu Zagubieni, drugi pracował jako scenarzysta przy takich produkcjach, jak: Zagubieni, Fringe: Na granicy światów czy Skazany na śmierć. Producentami wykonawczymi pierwszego sezonu zostali zaś John Krasinski, Mace Neufeld i Michael Bay (!). Takie połączenie zapowiada iście wybuchową mieszankę pościgów samochodowych, efektów specjalnych i zaskakującej intrygi. Część tych przypuszczeń potwierdza także trailer.

Kiedy premiera i kto w obsadzie.

REKLAMA

Główna uwaga w serialu skupiona będzie, jak łatwo się domyślić, na postaci Jacka Ryana. Brak doświadczenia głównego bohatera w akcjach operacyjnych i bardziej rozbudowana serialowa formuła, wymuszają zwiększenie liczby drugoplanowych bohaterów ponad to, co zazwyczaj widzimy w filmach szpiegowskich. W obsadzie serialu obok Krasinskiego pojawią się więc choćby Abbie Cornish, Wendell Pierce, Ali Suliman, Dina Shihabi oraz Peter Fonda, Mena Massoud, Timothy Hutton i Al Sapienza. To zróżnicowana etnicznie grupa aktorów, jej dobór potwierdza jednak, że duża część serialu toczyć się będzie w warunkach bliskowschodnich. Czy produkcja osiągnie sukces porównywalny z najlepszymi filmowymi adaptacjami? Przekonamy się już wkrótce.

Premiera serialu Tom Clancy's Jack Ryan już 31 sierpnia na Amazon Prime.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA