REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

TOP 10 książek Agathy Christie

Agatha Christie to bez wątpienia królowa kryminału. Można narzekać na pewna prostotę z jaką buduje świat przedstawiony i niektórych bohaterów, zwłaszcza tych nie pierwszoplanowych. Nie spodoba się też tym, którzy żądni są sensacji i otwartych rozwiązań, ale trzeba jej oddać jedno - stworzyła niezapomniane, kultowe postaci, Herculesa Poirota i Miss Marple, które na zawsze zapisały się w historii literatury kryminalnej i w popkulturze w ogóle.

15.09.2014
11:40
Najlepsze książki Agathy Christie - poleca sPlay
REKLAMA

Christie jest autorką kilkudziesięciu, blisko stu tekstów. Pisała zarówno powieści, sztuki teatralne jak i romanse. Te ostatnie powstały pod pseudonimem Mary Westmacott. Jej powieści, bo te głównie przysporzyły jej popularności, to typowe angielskie kryminały oparte na koncepcji tzw. zamkniętego pokoju - mamy grupę osób, które w jakiś sposób zostały odcięte od świata (np. z powodu śnieżycy czy jakiegoś innego wypadku losowego) lub bez wątpienia tylko one przebywały na miejscu zbrodni i tylko wśród nich możliwe jest znalezienie mordercy. Wszyscy są podejrzani. Ten koncept zdecydowanie należy do moich ulubionych, dlatego też na przełomie kilkunastu lat pochłonęłam zdecydowaną większość jej kryminałów, zakochując się bez pamięci w Poirocie, pannie Marple czy kapitanie Hastingsie. Poniżej znajdziecie 10 najlepszych książek autorstwa niekwestionowanej królowej. Część z nich doczekała się naprawdę dobrych adaptacji, o których także wspominam.

REKLAMA

Morderstwo w Orient Expressie

agata christie 1

Chyba najbardziej znany tytuł Christie, który może pochwalić się najbardziej przewrotnym i zaskakującym finałem w porównaniu do innych zakończeń jej powieści. W luksusowym Orient Expressie podróżni upajają się widokami za oknem i doskonałym jedzeniem w wagonie restauracyjnym. Wśród elit tego świata i ich podwładnych nie zabraknie również najsłynniejszego detektywa, małego Belga o nazwisku Poirot. W jednym z wagonów zostaje odnaleziony zasztyletowany mężczyzna. Kto jest winien śmierci tego człowieka? Mordercą musi być ktoś z pasażerów. Ta książka Christie została zekranizowana niejednokrotnie, ale to adaptacja z 1974 roku jest moją ulubioną i po prostu najlepszą. W role pasażerów Orient Expressu wcieliły się takie gwiazdy jak Anthony Perkins czy Sean Conery.
//

Śmierć na Nilu

agata christie 2

Tym razem ofiarą mordercy jest młoda kobieta. Amerykanka zostaje zabita w trakcie swojej podróży poślubnej, którą jest rejs po rzece Nil. Na luksusowym parostatku znajduje się ona i bliscy jej ludzie. Kto z obecnych chciał śmierci tej niewinnej dziewczyny? Tę zagadkę pomoże rozwiązać Hercules Poirot. Film o tym samym tytule został nakręcony w roku 1976. Wzięły w nim udział takie gwiazdy ówczesnego kina jak Jane Birkin czy Mia Farrow. W rolę słynnego detektywa wcielił się mój ulubiony Peter Ustinov.
//

A.B.C.

agata christie 3

Seria brutalnych morderstw zawładnęła Anglią. Ludzie są wstrząśnięci i przerażeni - władza i mieszkańcy całego kraju mają do czynienia z szaleńcem o pseudonimie A.B.C., który na miejscu zbrodni zostawia rozkład pociągów i niewybredne, kpiarskie liściki, w których próbuje ośmieszyć Herculesa Poirota. Ten ostatni jednak jak zawsze dowiedzie, że nie warto z nim pogrywać, bo jest niepokonany.
//

Dziesięciu Murzynków / I nie było już nikogo

agata christie 4

Druga najsłynniejsza powieść Christie zaraz obok "Morderstwa w Orient Expressie". Jej tytuł ze względu na jego pierwotne, rasistowskie brzmienie (trzeba mieć na uwadze, że na początku XX wieku poprawność polityczna była rozumiana inaczej niż teraz) został zmieniony po śmierci autorki na wniosek jej rodziny, która posiada prawa do tekstów pisarki. Historia tytułowych Murzynków odnosi się do grupy dziesięciu osób, które dostają zaproszenie do rezydencji na wyspie i tym samym zostają odcięte od świata. Po kolei ginie każdy z nich. Czy szalony morderca chce wybić wszystkich? Kto z nich jest zabójcą?
//

Pięć małych świnek

agata christie 5

Czy dziecięca wyliczanka może być inspiracją dla mordercy? Christie w genialny sposób udowadnia, że tak! Zbrodnia z przeszłości, która nie daje spokoju córce oskarżonej. Dziewczyna twierdzi, że jej matka jest niewinna. Hercules Poirot ma odtworzyć sytuację sprzed wielu lat. Jego celem jest wskazanie jednego mordercy wśród pięciu podejrzanych.
//

4.50 z Paddington

agata christie 6

Znajoma panny Marple jest świadkiem dziwnego zdarzenia. Będąc w podróży, widzi w mijającym ją pociągu jak jakaś osoba dusi młodą kobietę. Ten okrutny obraz nie daje jej spokoju i postanawia poprosić swoją przyjaciółkę staruszkę o to, by ta rozwikłała tę niecodzienną zagadkę. Pomóc jej w tym mają doświadczenie, spryt i tęgi umysł. Ta książka doczekała się świetnej ekranizacji w 1962 roku, pod tytułem "Śmierć ma okna". W roli Miss Marple wystąpiła Margaret Rutherford.
//

Karty na stół

agata christie 7

Poirot znowu w akcji. Słynny detektyw zostaje zaproszony do domu pana Shaitany, który znany jest z organizowania elitarnych przyjęć i spotkań na brydża. Shaitana to typ przewrotny i wielki prowokator, który chyba ma wielu wrogów, bo ginie na zorganizowanym przez siebie mityngu. Czterech podejrzanych, każdy mógł zabić. Kogo wskaże nam Poirot? Nieśmiałą dziewczynę, starszą szacowną panią, cenionego lekarza czy znanego podróżnika?
//

Morderstwo odbędzie się...

agata christie 8

W lokalnej gazecie pojawia się ogłoszenie o nadchodzącym morderstwie. Mieszkańcy niewielkiego miasteczka traktują to jako niesmaczny i wyjątkowo głupi żart. Ich nastawienie zmieni się z chwilą, gdy okaże się, że zbrodnia rzeczywiście została popełniona. Na posterunku stoi panna Marple. Drobna staruszka jak zwykle okaże się nieoceniona w podbramkowych sytuacjach.
//

Kieszeń pełna żyta

agata christie 9

Na pozór dobra, kochająca sie rodzina, która nie ma tajemnic. W rzeczywistości Fortescue'owie to familia pelna ukrytych zawiści, której pieniądze odebrały zaufanie i moralność. Pewnego dnia Rex Fortescue ginie w wyniku zatrucia. Okazuje się, że tylko jego najbliższe otoczenie mogło dokonać zbrodni. Kto jest winny śmierci mężczyzny? Odpowie nam Miss Marple.
//

Noc w bibliotece

agata christie 10
REKLAMA

Dolly Bantry, w domu której zostają znalezione zwłoki nieznanej dziewczyny, prosi pannę Marple o pomoc w rozwiązaniu zagadki morderstwa. Kobieta nie chce, aby oskarżony został jej mąż, o którym w mieście zaczynają krążyć nieprzyjemne plotki. Co było motywem zbrodni i kim jest ta młoda kobieta? Miss Marple korzystając z dobrej pamięci, łączenia faktów i analogii poradzi sobie z każdym... trupem
//

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA