REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Tu Es Petrus

W życiu bym nie pomyślał, że taki gatunek muzyczny może kiedykolwiek zabrzmieć w moich głośnikach, uwzględniając fakt, że jest to klasyka i to wcale nie skomponowana przez Mozarta - na punkcie którego mam zresztą małego świra. A jednak oratorium Tu Es Petrus okazało się na tyle dobre bym chciał tego słuchać, odstawiając na bok ukochanych wykonawców, którzy z muzyką klasyczną bynajmniej wiele wspólnego nie mieli i mieć nie chcieli.

11.03.2010
12:49
Rozrywka Spidersweb
REKLAMA

Co najdziwniejsze nie tylko do mnie "przemówiło" owe dzieło. Pochodząca ze wspomnianego oratorium piosenka "Niech mówią, że to nie jest miłość" została całkiem niedawno przez słuchaczy Radia Zet i czytelników czasopisma Gala wybrana "piosenką wszechczasów", ponadto chyba każdy słyszał o ubiegłorocznych sukcesach w Sopocie i wreszcie o olbrzymiej popularności płyty, która rozchodzi się w gigantycznej jak na tego typu muzykę liczbie. Tu Es Petrus słuchają wszyscy - dzieci, młodzież, dorośli i nawet ci bardzo dorośli a odpowiedzialny za wszystko kompozytor, Piotr Rubik, w bardzo krótkim czasie wyrósł wręcz na ikonę popkultury. Na liście zasług powinien z pewnością znaleźć się również autor słów - Zbigniew Książek.

REKLAMA

Do projektu zostali zaangażowani znani i popularni (w swoich kręgach) polscy soliści - Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Dorota Marczyk, Przemysław Branny, Janusz Radek i Maciej Miecznikowski. Co tu dużo mówić - jak na profesjonalistów przystało spisali się całkiem nieźle ;-). Wszystko to jednak nie miałoby takiego efektu gdyby nie śpiew chóru, który w najlepszych momentach towarzyszy solistom. Trzeba również wspomnieć o narratorze, Igorze Michalskim, który czytając odpowiednie fragmenty Biblii tworzy spójność pomiędzy kolejnymi utworami.

Cała płyta jest zbiorem bardzo równych utworów - praktycznie nie ma tych słabszych lub lepszych - wszystkie stoją na swoim, wysokim poziomie. Z pewnością hitem jest wspomniane "Niech mówią, że to nie jest miłość", ale może dlatego, że jest to jedna z najbardziej "świeckich" piosenek, choć oczywiście, jak całe oratorium, również w pewnym stopniu nawiązuje do religii chrześcijańskiej.

Nawet jeżeli Tu Es Petrus nie trafi do Waszych gustów, to warto wziąć płytę pod uwagę jako prezent dla kogoś, komu odpowiada tego typu muzyka. Nie zawiedzie się.

CD1

Prolog:

1. Tu Es Petrus (7:02)

Część I - Pater Noster-Ojcze Nasz:

2. Ludzie to Adam i Ewa (5:25)

3. Zdumienie (4:55)

4. Tak bowiem Bóg (3:15)

5. Strumień (4:53)

6. Intermezzo I (2:32)

Cześć II - Litania z czterema porami roku:

7. Litania z czterema porami roku (5:44)

Część III - Ecce Homo-Oto człowiek:

8. Ten który zdradził (3:39)

9. Ten który się zaparł (5:33)

10. Ten który nie uwierzył (3:55)

11. Ten który nie poznał (6:16)

CD 2

1.Intermezzo II (2:15)

Część IV - Litania za niosących śmierć:

2. Litania za niosących śmierć (4:31)

Część V - Takiej miłości nikt im nie może dać, tylko Pan Bóg:

3. Miłość to wierność wyborowi (3:59)

4. Jedenaste (6:41)

5. Niech mówią, że to nie jest miłość (4:050)

6. Będziesz miłował (4:06)

Część VI - Litania do każdziutkiego na ziemi:

7. Litania do każdziutkiego na ziemi (3:45)

REKLAMA

Epilog:

8. Tu Es Petrus (8:20)

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA