REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Tydzień z...: Najbardziej intrygujące kobiety w literaturze

Dacie radę wymienić dziesięć waszych ulubionych męskich bohaterów z książek? Założę się, że zrobicie to bez najmniejszego problemu w ciągu kilkunastu sekund. Teraz spróbujcie tego z kobiecymi postaciami. U mnie problem pojawił się już przy czwartej. Nie chcąc tworzyć zestawienia najbardziej intrygujących kobiet w literaturze opierając się na maturalnych prezentacjach, miałem nie lada zagwozdkę, kogo umieścić na liście. Sięgnąłem pamięcią do fantastyki i okazało się, że wcale tak źle z tymi bohaterkami nie jest, trzeba tylko dobrze poszukać. 

04.03.2014
18:32
Tydzień z…: Najbardziej intrygujące kobiety w literaturze
REKLAMA

Moje początkowe trudności wynikają być może z faktu, że nie przepadam za literaturą typowo kobiecą, w której zapewne aż roi się od ciekawych portretów intrygujących bohaterek. W tych książkach, które czytam na co dzień postaci kobiece owszem, pojawiają się często, są sympatyczne, dają się lubić, ale jakoś nieszczególnie zapadają w pamięć. Szczęściem wpadłem na właściwy trop i po chwili okazało się, że spokojnie wskazałbym ich ze trzydzieści. Poniższa lista ogranicza się jednak do dziesięciu pozycji najbardziej fascynujących moim zdaniem postaci.

REKLAMA
salander

#1 Lisbeth Salander
Lisbeth przyszła mi do głowy od razu. Bohaterka Trylogii Millenium Stiega Larssona intryguje niemal natychmiast. Zwraca na siebie uwagę - jest wulgarna, agresywna, stanowcza, zaradna i szalenie inteligentna. Nosi w sobie jakąś tajemnicę, która pociąga czytelnika. Już sam jej wygląd i sposób, w jaki się ubiera jest frapujący i na pozór nie pasuje do postaci wiodącej - wydaje się raczej odpowiadać epizodycznej, odrealnionej panienki, której jedynym zadaniem w fabule jest opowiedzenie jakiegoś żartu. Tymczasem Salander to fascynująca zagadka, którą chce się odkryć.

marple

#2 Jane Marple
Wykreowana przez Agathę Christie panna Marple to detektyw-amator, która pojawiła się w kilkudziesięciu powieściach i opowiadaniach. Pozornie to dość wścibska, stara panna - rozkojarzona i nieporadna, która jednak potrafi błysnąć niesamowitym intelektem przy rozwiązywaniu kryminalnych zagadek i wprawić stróżów prawa w zakłopotanie. Znajomość psychologii, umiejętność znajdowania analogii i stosowania dedukcji pozwala jej rozpracować każdego złoczyńcę. Będąc przy tym sympatyczną, pocieszną starszą panią.

ohara

#3 Scarlett O'Hara
Scarlett O'Hara to jedna z bohaterek powieści Margaret Mitchell "Przeminęło z wiatrem", chyba najlepiej zapadająca w pamięć. Kobieta silna, świadoma swojej urody, o skomplikowanym charakterze, który ukształtowały trudne wydarzenia z przeszłości. Odrzucona przez społeczeństwo, ale nie zważająca na towarzyskie szykany. Przynajmniej pozornie, bo w rzeczywistości Scarlett jest zagubiona, ma dość niepowodzeń i chciałaby powrócić do "zatoki dzieciństwa, kraju niewinnego". Bardzo ciekawy, pieczołowicie skonstruowany portret kobiety.

Dolores

#4 Dolores Claiborne
Moim zdaniem to jedna z bardziej intrygujących i najlepiej skonstruowanych postaci kobiecych, jakie wyszły spod pióra Stephena Kinga. Książka to jej monolog, w którym oskarżona o popełnienie morderstwa Dolores opowiada historię swojego życia. Bohaterka to kobieta po przejściach, nieszczęśliwa, ale świadoma. Nie sposób jej nie polubić, nie okazać jej współczucia i zrozumienia, mimo iż podejrzana jest o dokonanie podłego czynu.

yenn

#5 Yennefer z Vengerbergu
Andrzej Sapkowski w "Wiedźminie" miał dobrą rękę do kobiecych postaci i w tym zestawieniu spokojnie mógłbym umieścić jeszcze przynajmniej ze trzy inne. Na wyróżnienie najbardziej zasługuje jednak właśnie Yennefer. Z jednej strony potężna i wpływowa czarodziejka, niezależna i dumna, z drugiej - ogarnięta niezwykle ludzkim pragnieniem, którego nie może spełnić i pełna namiętności. Yennefer jest kotłem emocji - chwilami ją lubimy, czasem nie znosimy, momentami współczujemy, niekiedy życzymy jak najgorzej.

pani

#6 Pani
Pani z Kronik Czarnej Kompani jest jednocześnie niezwykle intrygującą postacią kobiecą, jak i jednym z ciekawszych "czarnych charakterów" z jakimi zetknąłem się w literaturze fantasy. Jest cholernie niejednoznaczna. Obdarzona nadludzkimi zdolnościami, wieloma talentami i olbrzymią charyzmą budzi respekt i dystans, by zaraz okazać się całkiem klawą babką. Raz jawi się okrutnym tyranem, by potem stać się dobrą królową z bajki.

denna

#7 Denna
Jeśli nie znacie Kronik Królobójcy Pathrica Rothfussa to z tego miejsca szczerze polecam tę lekturę i to nie tylko miłośnikom fantastyki. Autor po prostu genialnie potrafi opowiadać historie, a jednym z ważniejszych ich elementów są oczywiście postaci. W tym postać Denny, wybranki serca głównego bohatera. Początkowo budzi raczej chłodne uczucia w czytelniku. W miarę rozwoju akcji, gdy dowiadujemy się o niej coraz więcej, a potem wychodzi na jaw, że to, czego się dowiedzieliśmy wcale nie było prawdą, zaczyna intrygować i fascynować. Za każdym razem gdy spróbujemy ją jakoś ocenić - dobrze lub źle - zrobi coś, co każe nam zrewidować niedawny pogląd.

Daenerys Targaryen

#8 Daenerys Targaryen
I znowu - myślę, że przynajmniej kilka postaci z Pieśni Lodu i Ognia George'a Martina mógłbym swobodnie umieścić na tej liście. Zdecydowałem się na Smoczą Królową z kilku powodów. Po pierwsze ze względu na ogrom zachodzących w jej życiu zmian i ich dynamikę, z którym radzi sobie - na ogół - wyjątkowo sprawnie, dostosowując się do nich, pozostając jednak w gruncie rzeczy wierną swoim ideałom. Po drugie za jej silny charakter i charyzmę. Po trzecie - za błędy, które popełnia, a które czynią z niej postać tak ludzką i mimo wszystko wiarygodną.

achaja

#9 Achaja
Kolejna bohaterka o bardzo burzliwej przeszłości. Przeszła tak wiele, że choćby skrócona wersja jej historii wymagałaby oddzielnego tekstu. Więcej było w niej rzeczy złych i przykrych, niż dobrych i prawych, co ukształtowało charakter Achaji i wpłynęło na głębię tej postaci. Znajdując się w różnych rolach - wojowniczki, niewolnicy, dziwki czy zabójczyni - do każdej musiała się przystosować by przetrwać i osiągnąć swój cel.

REKLAMA
katniss

#10 Katniss Everdeen
Dziewczyna o niezłomnym harcie ducha, lecz nie niezniszczalna. Silna, odważna i bohaterska, jednak targana wątpliwościami, rozdarta i niegotowa na to, co ją spotkało. Zagubiona w świecie, który nagle postanowił ją przytłoczyć i sprawić, że każda jej decyzja będzie miała kolosalne konsekwencje, każdy jej ruch może przyczynić się do śmierci innych osób. Bardzo ciekawa postać, której trudno nie kibicować.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA