REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Dzieje się

Startuje „katolicki Netflix”. Platforma VatiVision będzie dostępna także w Polsce

Swój start zainaugurowała nowa platforma VOD o nazwie VatiVision. W jej ofercie znajdą się dokumenty o papieżach, filmy familijne i biografie świętych. Serwis nazywany „katolickim Netfliksem” ma być dostępny także w Polsce.

09.06.2020
14:03
vativision platforma vod katolicki netflix
REKLAMA
REKLAMA

W poniedziałek wystartował serwis VOD VatiVision. Jak słusznie można wywnioskować z nazwy platformy, w jej bibliotece znajdą się treści związane z tematyką katolicką: m.in. dokumenty o papieżach, światowych sanktuariach, biografie świętych i kino familijne. Władze Watykanu, które pozytywnie zaopiniowały inicjatywę, zapewniły, że nie mają zamiaru ingerować w treści dystrybuowane przez platformę, ani cenzurować ich:

„Patrzymy z przychylnością na tę inicjatywę katolików, chrześcijan i ekspertów audio-wideo, do których należy obowiązek decyzji, co wybrać, a czego nie wybrać do zaoferowania, co robi każdy wydawca"

Jak tłumaczą inicjatorzy projektu, VatiVision ma być tworzoną przez osoby świeckie platformą promującą chrześcijańskie treści:

„Celem jest szerzenie kultury, sztuki i wiary poprzez filmy, seriale, dokumenty inspirowane przesłaniem chrześcijańskim" — informuje szefujący platformie VatiVision Luca Tomassini.

VatiVision — kiedy w Polsce?

Pierwszą produkcją pokazaną przez VatiVision ma być film dokumentalny opowiadający o francuskim Lourdes — miejscu kultu i celu pielgrzymek katolików z całego świata. Na razie platforma jest dostępna tylko we Włoszech, ale wkrótce będą mogli z niej korzystać mieszkańcy takich krajów, jak Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Hiszpania oraz Polska. Za projekt nie odpowiada Stolica Apostolska, ale współpracująca z nią  spółka medialna Officina de la Comunicazione i firma Vetrya, będąca jednym liderów komunikacji internetowej.

„Katolicki Netflix” to w Polsce nie nowość. Za podobnym projektem stoją... dominikanie.

Co ciekawe, nazwa „katolicki Netflix” przewijała się już przez polskie media w styczniu 2019 roku, gdy startował projekt dominikanie.pl. W ramach inicjatywy zakonnicy uruchomili własny kanał na YouTube, gdzie można znaleźć m.in. codzienne rozważania Pisma Świętego, internetowe rekolekcje i różnego rodzaju serie poświęcone życiu duchowemu. Za polską wersją „katolickiego Netfliksa” stoi popularny youtuber i dominikanin, o. Adam Szustak:

Ksiądz gra w grę

REKLAMA

Ten sam zakonnik jest autorem kanału Langusta Na Palmie (który w tej chwili liczy ponad pół miliona subskrypcji), gdzie od niedawna można śledzić serię pt. „Ksiądz gra w grę”. W jej ramach Adam Szustak OP pokazuje internautom kolejne etapy gry „Uncharted 4”, nierzadko opatrując je ewangelicznymi komentarzami:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA