REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. VOD

16 znanych polskich filmowców, 14 wyjątkowych historii z czasu pandemii. HBO startuje z projektem „W domu”

Pandemia to wyjątkowy czas dla nas wszystkich, a zarazem źródło inspiracji dla artystów. Z tej okazji HBO Europe wystartowało z niezwykłym projektem pt. „W domu”. W jego ramach, swoje dziesięciominutowe filmy stworzone samodzielnie w warunkach sanitarnych restrykcji zaprezentuje aż szesnaścioro polskich filmowców. Wśród nich m.in. Jerzy Skolimowski, Jacek Borcuch, Małgorzata Szumowska i Xawery Żuławski.

15.05.2020
15:03
w domu hbo europe
REKLAMA
REKLAMA

Filmowcy zaproszeni  do niecodziennego projektu HBO Europe pracują nad swoimi filmami już od trzech tygodni. W tym czasie podjęli próbę uchwycenia specyficznego momentu, w jakim za sprawą pandemii COVID-19 znalazła się nasza cywilizacja. Owocem tych starań ma być antologia 14 filmów, swoistych pocztówek z czasu społecznej izolacji. Twórcy mają pełną dowolność co do formy i gatunku, są tylko dwa podstawowe warunki: długość każdego z filmów nie może przekroczyć 10 minut, a praca nad tytułami musi uwzględnić wprowadzone na czas epidemii ograniczenia sanitarne.

Pandemia jako źródło twórczej inspiracji.

Choć każdy z nas przeżywa okres pandemii inaczej, wspólnym mianownikiem są nie tylko związane z epidemią restrykcje, ale również towarzyszące nam poczucie wyjątkowości tego czasu. To zarazem szczególne źródło inspiracji dla różnych form artystycznej ekspresji. Po fali koncertów on-line i akcji łączących sztukę z działaniami charytatywnymi, takich jak np. #Hot16Challenge2, czas na filmowców:

Poprosiliśmy o próbę takiego zapisu „tu i teraz” wspaniałych, twórczych ludzi, wychodząc z założenia, że to artyści konstytuują w zbiorowej pamięci obrazy wydarzeń i dzięki nim i ich świadectwom po czasie my - odbiorcy, możemy się do odnieść, skonfrontować własne wspomnienia i przeżycia. Kiedy ludzkość tkwi w zamknięciu, sztuka nie zna granic i ograniczeń. „W domu” jest w założeniu projektem tworzonym w artystycznej wolności, twórczym opisem sytuacji ograniczenia swobody jednostek. Mam nadzieję, że będzie też stymulującą, poruszającą opowieścią o zmaganiu się człowieka ze stanem tranzycji, przejścia od świata, którego struktury znaliśmy, do świata, w którym będziemy musieli je zweryfikować — mówi Iza Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska.

Podobnego zdania jest Antony Root z HBO Europe:

Bardziej niż kiedykolwiek telewizja i film łączą ludzi. Każdy z powstałych w ramach projektu filmów opowie mocną, osobistą historię opartą na wspólnym doświadczeniu. Jestem dumny, że możemy razem tworzyć ten projekt, łącząc twórców w tych pełnych wyzwań czasach i zapewniając przestrzeń, w której mogą zarówno inspirować widzów, jak również zapewnić im rozrywkę, zanim zostanie wznowiona inna działalność produkcyjna, co nastąpi, gdy to będzie już bezpieczne – zaznacza Root.

Kwiat polskiej kinematografii zmierzy się tematem izolacji.

Jak informuje HBO, Polska jest drugim po Hiszpanii krajem, w którym HBO Europe zaprosiło twórców do wspólnej pracy nad antologią filmowych historii poświęconych czasom pandemii. Wśród filmowców, którzy zdecydowali się podjąć tego niecodziennego wyzwania, znalazły się największe nazwiska współczesnej polskiej kinematografii — w inicjatywie udział wzięli: Jacek Borcuch, Andrzej Dragan, Krzysztof Garbaczewski, Renata Gąsiorowska, Magnus von Horn, Paweł Łoziński, Jan P. Matuszyński, Tomek Popakul, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Skonieczny, Małgorzata Szumowska/Michał Englert, Mariusz Treliński, Anna Zamecka/Sung Rae Cho oraz Xawery Żuławski. Oto, co sądzą o najnowszym projekcie HBO Europe:

Wspólnotowe doświadczenie ograniczenia wolności człowieka na Ziemi. Nie mam pojęcia, jak to można narysować. Ale właśnie to wydaje się najbardziej podniecające.

HBO Europe W domu Jacek Borcuch

Mam balkon, więc jestem. Jestem wśród ludzi.

HBO Europe W domu Pawel Lozinski fotos

Wirus zastał mnie na Sycylii, gdzie przygotowuję swój nowy film. Dzięki niemu zostałem świadkiem zarówno włoskiej tragedii, jak i włoskiego heroizmu. Ale też splendoru sycylijskiej wiosny. Czas się na chwilę zatrzymał, ale też czas zdaje się mieć tu inny wymiar. Moim filmem dziękuję Sycylii za jej szczodrą gościnność.

HBO Europe W domu Jerzy Skolimowski

Ten film jest dla nas okazją do zrobienia czegoś razem, kiedy nie możemy być razem.

REKLAMA
HBO Europe W domu Anna Zamecka Sung Rae Cho

Brzmi zachęcająco? I to jak! Efekty pracy twórców będzie można obejrzeć już za kilka tygodni w HBO i HBO GO w Polsce, a także w innych krajach europejskich, w których dostępne jest HBO.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA