REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale
  3. Komiksy

Nie czytałeś komiksu „Watchmen” przed premierą serialu? Nic nie szkodzi - oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym uniwersum

„Watchmen” od HBO to nie jest adaptacja komiksu, tylko jego dalszy ciąg. Podsumowujemy, co trzeba wiedzieć o tym świecie.

21.10.2019
8:28
watchmen komiks streszczenie
REKLAMA
REKLAMA

Zeszyty składające się na serię „Watchmen” wydawane były w latach 80. ubiegłego wieku. Autorem scenariusza jest Alan Moore, który napisał również takie dzieła jak „V For Vendetta” czy „Batman: The Killing Joke”. Za rysunki odpowiada Dave Gibbons, który w swoim dorobku ma m.in. komiks „For the Man Who Has Everything”.

Nie ma jednak wątpliwości, że to „Watchmen” jest najważniejszym komiksem w dorobku obu artystów.

Seria zdobyła wiele nagród i została doceniona zarówno przez fanów, jak i przez krytyków. Raz już ją nawet zekranizowano w formie filmu. Teraz, po 35 latach od premiery pierwszego zeszytu, pojawia się nowa aktorska produkcja o tytule „Watchmen” - tym razem w odcinkach. Jej twórcą jest Damon Lindelof, a serial będzie można obejrzeć na antenie HBO i w serwisie HBO GO.

„Watchmen” od HBO nie będzie przy tym adaptacją w klasycznym tego słowa rozumieniu. Damon Lindelof lubi nazywać ją remiksem, chociaż to de facto kontynuacja. Rozgrywa się w tym samym świecie, co komiks i pojawia się w niej kilku starych znajomych. Serial został jednak nakręcony tak, że można go oglądać, nie znając dotychczasowej historii.

Mimo wszystko gorąco zachęcam do przeczytania komiksu lub obejrzenia filmu „Watchmen”.

W wersji cyfrowej wydanie zbiorcze, na które składa się 12 zeszytów, kosztuje w serwisie Comixology zwykle 14,99 euro, ale z okazji zbliżającej się premiery serialu HBO przeceniono je o 63 proc. Dzięki temu można je kupić teraz za zaledwie 5,49 euro, co przekłada się na ok. 23,50 zł. Komiks można przeczytać na komputerze albo tablecie lub nawet… na smartfonie.

watchmen film 2009 class="wp-image-193489"

Jeśli naprawdę nie chcecie oglądać obrazków i czytać, dobrym wyjściem może być seans filmu „Watchmen” o polskim tytule „Strażnicy”. Dostępny jest on w wielu serwisach streamingowych takich jak np. Netflix, HBO czy Amazon Prime Video. Jest on dość wierną adaptacją komiksu. Jeśli zaś i na to nie macie ochoty lub chcecie sobie po prostu odkurzyć pamięć - zapraszam do lektury.

Czym różni się świat „Watchmen” od tego, w którym żyjemy my?

„Watchmen”, chociaż jest marką należącą do DC, nie jest osadzone w tym samym uniwersum, co komiksy o Batmanie i Supermanie. Ich świat jest dużo bardziej podobny do naszego, aczkolwiek z pewnymi różnicami. Najważniejszą jest to, że Amerykanie wygrali wojnę w Wietnamie, który stał się kolejnym ze Stanów.

Przyspieszyło to zaognienie konfliktu ze Związkiem Radzieckim. W wyniku napięć pomiędzy dwoma mocarstwami trzecia wojna światowa wisi na włosku. Alternatywna rzeczywistość z komiksu „Watchmen” rozminęła się z naszą jednak dużo, dużo wcześniej za sprawą zamaskowanych bohaterów.

watchmen minutemen class="wp-image-334555"

Pierwsze pokolenie superbohaterów pojawiło się tu już w latach 40. ubiegłego wieku.

Nie mieli oni jednak żadnych supermocy - po prostu ubierali się w kolorowe ciuchy i prali gęby złoczyńcom. Wśród członków organizacji o nazwie Minuteman znaleźli się Kapitan Metropolis, Komediant, Zakapturzona Sprawiedliwość, Silhouette, Nite Owl, Silk Spectre, Dollar Bill oraz Mothman.

Wraz z upływem lat część z bohaterów się zestarzała i przeszła na emeryturę, a w szatach Silk Spectre oraz Nite Owla zaczęli walczyć ze złem i występkiem nowi ludzie. Na świecie pojawił się też Dr. Manhattan, który w wyniku straszliwego wypadku zmienił kolor ciała na niebieski i zyskał supermoce.

Wśród bohaterów Watchmen warto wspomnieć jeszcze Rorschacha, który nosił maskę w charakterystyczne wzory i za wszelką cenę dążył do prawdy. Bardzo ważną rolę odegrał też arcyinteligentny Adrian Veidt, który porzucił karierę superbohatera o pseudonimie Ozymandias i został milionerem.

watchmen komiks streszczenie powieść graficzna class="wp-image-334552"

„Watchmen” - streszczenie komiksu

Akcja komiksu rozgrywa się w latach 80. ubiegłego wieku, już po rozpadzie Minutemanów. Komiks rozpoczyna się od śmierci jednego z ich członków, Komedianta. Policja nie umie znaleźć jego mordercy i sprawą zajmuje się Rorschach. Uznaje, że jest na tropie spisku - ktoś postanowił uśmiercić wszystkich bohaterów.

Rorschach postanawia ostrzec swoich kolegów po fachu, którzy przeszli na emeryturę. Planuje odwiedzić kolejno Dana Dreiberga (drugiego Nite Owla), Laurie Juspeczyk (drugą Silk Spectre), Adriana Veidta (byłego Ozymandiasa) oraz samego Jona Ostermana, czyli Doktora Manhattana.

Jednocześnie w mediach zaczyna się nagonka na tego ostatniego.

Jon Osterman po pogrzebie Komedianta zostaje oskarżony o to, że z jego powodu inni ludzie dostają raka. Wygląda na to, że to tylko pomówienia, ale ze względu na charakter jego supermocy, rząd zaczyna dawać im wiarę. Doktor Mahnattan postanawia udać się na Marsa, co destabilizuje sytuację polityczną na świecie.

watchmen class="wp-image-193495"

Veidt pada ofiarą nieudanego zamachu, a Rorschach zostaje wrobiony w zabójstwo superłotra Molocha i trafia do więzienia. Laurie - była dziewczyna Doktora Manhatanna - i Dan wdają się w romans, a chociaż postanowili porzucić dawne życie za sobą, wracają do gry.

Nite Owl zaczyna wierzyć Rorschachowi i wspólnie z Silk Spectre ratują go z więzienia.

Doktor Manhattan postanawia zaś porozmawiać z Laurie na Marsie na temat człowieczeństwa. Ich konwersacja sprawia, że superobhater ponownie zaczyna interesować się ludźmi. Z kolei Nite Owl i Rorschach na Ziemi odkrywają, że Adrian Veidt sfingował zamach za siebie i tak naprawdę to on stoi za zabójstwem Komedianta.

Obaj bohaterowie trafiają na Antarktykę, gdzie Ozymandias się ukrył. Adrian zdradza im wreszcie swój plan: aby zapobiec trzeciej wojnie światowej, uznał, że zniszczy kilka światowych stolic i oskarży o to nieistniejących kosmitów. Miałoby to sprawić, że ludzkość się zjednoczy ponad podziałami.

 class="wp-image-176305"

Niewiele brakowało, a bohaterowie uratowaliby miliony istnień.

Tak się jednak nie stało. Ozymandias wykiwał ich i wcielił swój plan w życie. Z kolei Doktor Manhattan wrócił z Laurie na Ziemie i uznał, że plan Adriana Veidta, chociaż makabryczny, faktycznie pomógł ludzkości się zjednoczyć w obliczu zagrożenia i trzeba utrzymać to w tajemnicy. Nite Owl i Silk Spectre się zgodzili.

Jedyną osobą, która chciała zdradzić światu, co tak naprawdę zrobił Veidt, był Rorschach. Uznał, że jeśli tylko Doktor Manhattan będzie chciał zatrzymać te wydarzenia w tajemnicy, będzie musiał go zabić… co ten też uczynił. Jon opuścił potem Ziemię, mówiąc Veidtowi, że „nic nigdy się nie kończy”.

Różnice pomiędzy światem „Watchmen” i naszym pogłębiają się w serialu, który fabularnie osadzony jest współcześnie.

Po wydarzeniach ukazanych w komiksie świat przedstawiony w „Watchmen” od HBO poszedł w nieco innym kierunku niż nasz. Nie ma w nim ani internetu, ani smartfonów. Policjanci kryją swoje tożsamości za żółtymi chustami, a prezydentem i to od wielu kadencji jest Robert Redford.

watchmen strażnicy hbo serial recenzja class="wp-image-332447"

Znany aktor zastąpił na tym stanowisku Richarda Nixona, który utrzymał się przy władzy bardzo długo, bo afera Watergate nigdy nie wyszła na jaw. Stany Zjednoczone wprowadziły też program reparacji, z którego mogą skorzystać czarnoskórzy uczestnicy masakry w mieście Tulsa oraz ich potomkowie.

Samozwańczy bohaterowie zostali zaś wyjęci spod prawa.

REKLAMA

Kilku z nich zdecydowało się współpracować z ukrywającą swoją tożsamość policją. Z biegiem lat komuniści przestali być zagrożeniem. Sen z oczu spędza ludziom Siódma Kawaleria: organizacja terrorystyczna, której członkowie noszą maski stylizowane na te, które nosił Rorschach.

Mężczyźni należący do Siódmej Kawalerii są przy tym zwolennikami teorii supremacji białej rasy. To z nimi mierzyć się będą nowi bohaterowie, u których boku pojawi się kilka znanych fanom twarzy. Niektóre postaci z kart komiksu zapewne nie powrócą jednak wcale.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA