REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka /
  3. Dzieje się /
  4. Media

Potężny wyciek danych z serwisu Wattpad. Znajdziecie tam m.in. dziesiątki slashfików o Taco i Quebo

Wattpad służy setkom milionów użytkowników z całego świata jako platforma do publikowania swojej amatorskiej twórczości, fanfików czy slashfików. W zeszłym roku królowały tam choćby erotyczne opowiadania z Taco Hemingwayem i Quebonafide w rolach głównych. Firma właśnie mierzy się z poważnym kryzysem, którego przyczyną jest potężny wyciek danych.

21.07.2020
17:02
taco hemingway slashfic
REKLAMA
REKLAMA

Kanadyjski serwis od kilku dni mierzy się z głębokim kryzysem wizerunkowym, który może poważnie zaszkodzić jego dalszemu funkcjonowaniu. Dość powiedzieć, że również w Polsce hashtag #WattpadIsOverParty zaczął w ostatnich godzinach mocno trendować na Twitterze. Trudno się jednak dziwić oburzeniu użytkowników Wattpada, bo firma dopuściła do kradzieży informacji dotyczących aż 270 mln kont. Jak podaje portal Betakit, chodzi o dane do logowania, prawdziwe nazwiska, daty urodzin oraz dane kontaktowe. Wszystko to zostało sprzedane za 10 bitcoinów o ówczesnej wartości 100 tys. dolarów.

Niedługo później wykradzione personalia zostały zresztą udostępnione za darmo na darkwebie. Sytuacja nie tylko znacząco zagroziła prywatności osób korzystających z Wattpada, ale jest też szczególnie niebezpieczna dla tych użytkowników, którzy wykorzystują te same dane do logowania również na innych platformach.

Wattpad publikuje również erotyczne fanfiki z prawdziwymi osobami, które obecnie mogą łatwo sprawdzić, kto o nich pisze.

Początkujący pisarze i obsesyjni fani prawdopodobnie nie tworzyliby tego typu utworów bez zaufania, że serwis zapewni im anonimowość. Ta wiara właśnie została poważnie nadwątlona. Slashfiki to bardzo specyficzny segment twórczości fanów (choć w tym wypadku należałoby raczej powiedzieć fanek, bo według badań to kobiety znacznie częściej są autorkami takich dzieł), który polega na łączeniu w pary znanych i popularnych postaci, czasem realnych, a czasem fikcyjnych. Gatunek charakteryzuje się graficznym przedstawieniem seksu, stanowi też często wyraz bardzo konkretnych, niekoniecznie społecznie akceptowanych fetyszy.

Wystarczy przypomnieć jeden z najpopularniejszych polskich slashfików ostatnich lat, czyli „Uprowadzona przez idoli” autorstwa fanki noszącej pseudonim MrsGrabowska. Liczące 51 rozdziałów dzieło doczekało się do tej pory ponad 1,2 mln wyświetleń i pisały o nim ogólnopolskie portale. Oczywiście głównym powodem takiego stanu rzeczy był fakt, że tytułowymi idolami byli Taco Hemingway i Quebonafide. Obaj popularni muzycy od dawna cieszyli się dużym zainteresowaniem fanek, ale dopiero początek ich współpracy pod mianem Taconafide przyniósł prawdziwy boom na slashfiki.

W „Uprowadzonej przez idoli” Taco Hemingway i Quebonafide porywają jedną ze słuchaczek swojego koncertu, żeby złożyć ją w ofierze szatanowi.

REKLAMA

I jeśli myślicie, że to najdziwniejsza i  najbardziej szalona rzecz, jaka wydarza się w tej serii, to zdecydowanie nie czytaliście wystarczająco dużo slashfików. Podobnych opowiadań z dwoma raperami jest na Wattpadzie zresztą znacznie więcej. Ostatnio trendować na platformie zaczęła licząca licząca 19 rozdziałów (w tym dwa specjalne) seria „Twoje wąsy pachną jak ostatnie dni wakacji”.

Można się oczywiście śmiać z potrzeby fanów, by łączyć swoich idoli w erotyczne pary. Większość twórczości tego typu powstaje z pewnym przymrużeniem oka i zrozumieniem szerszej internetowej kultury. Nie ma jednak wątpliwości, że osoby tworzące na Wattpadzie czy innych serwisach tego typu mają prawo do zachowania swojej anonimowości. To istotna cecha popkulturowych fandomów, która właśnie została naruszona przez hakerów. I bardzo źle, że do tego dopuszczono.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA