REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

We Wish You A Metal Xmas And A Headbanging New Year

Gdy święta tuż, tuż (w dniu pisania recenzji), a zamiast śniegu za oknem szary i brudny świat, trzeba znaleźć sposób na ratowanie klimatu. Z pomocą przychodzi niezwykła składanka, zawierająca dwanaście różnych utworów - mniej i bardziej znanych świątecznych piosenek. Pozwolę sobie przedstawić parę luźniejszych, związanych z płytą uwag, bowiem, parafrazując marszałka Komorowskiego (chociaż może wbrew pierwotnemu sensowi) - jaka płyta, taka recenzja.

11.03.2010
23:52
Rozrywka Blog
REKLAMA

W nagraniach udział wzięła elita ciężkiego grania, żywe legendy i pionierzy gatunku. Z tych bardziej znanych: Ronnie James Dio, Alice Cooper, Lemmy Kilmister czy Chuck Billy z grupy Testament. Towarzyszą im nazwiska mniej słynne, ale równie cenione - żeby wymienić: chociażby Jeff Scott Soto czy Tim "Ripper" Owens.

REKLAMA

Naszą muzyczną ucztę rozpoczyna wszystkim znana piosenka "We Wish You A Merry Xmas". W wykonaniu Soto jest ona mocnym hardrockowym kawałkiem, który niezwykle łatwo wpada w ucho. Świetnie wypada tutaj gitara prowadząca oraz perkusja - i już na wstępie mamy jeden z lepszych utworów płyty. A wszystko to z niezłą solówką i naprawdę udaną partią wokalną.

Mówi się, że Lemmy to zbyt dużo drugs, a zbyt mało rock'n'roll. Zastanawiające, że wydana w tym roku płyta Motörhead stoi na najwyższym poziomie mimo upływu lat i z pewnością licznych libacji, a z kolei piosenka Run Rudolph Run wokalnie rozczarowuje. Oczywiście jeśli chodzi o partie instrumentalne, Motörhead w stu procentach! Kolejna mocna, hardrockowa piosenka w charakterystycznym, surowym stylu Lemmiego z Billym Gibbonsem (ZZ Top) oraz Davem Grohlem (Foo Fighters) do tria.

Prawda jest taka, że ostatnia płyta Coopera była mocno przeciętna - przy naciąganych ocenach za sentyment. Na "We Wish You…" widoczna jest rozpoczęta jakiś czas temu zmiana stylu z melodyjnego rocka na jego surową wersję podobną do tej, jaką gra chociażby wyżej wymieniony Lemmy. Niemniej jednak Santa Claus Is Coming To Town stoi na wysokim poziomie - zarówno instrumentalnym, jak i wokalnym, mimo wyraźnie starzejącego się głosu legendy.

Następny na liście jest Dio wraz z Tonym Iommim w tradycyjnej kolędzie God Rest Ye Merry Gentlemen. Pierwsze sekundy utworu - i już wiemy kto gra. Nie ma dzisiaj tak charakterystycznego brzmienia elektrycznej gitary jak ta ojca Black Sabbath. Wolne doommetalowe riffy (które także pierwszy grał Iommi) połączone z wybitnie heavymetalowymi; dodajmy do tego nieco podstarzały i mniej drapieżny, aczkolwiek brzmiący teraz nieco psychodelicznie głos Dio i mamy najlepszy utwór płyty. Arcydzieło - a dla fanów obu panów sygnał, że kolejne płyty już blisko. Oby.

Wokalista Queensrÿche, Geoff Tate rozczarowuje, prezentując znaną wszystkim piosenkę Silver Bells znowu w bardzo mocnej aranżacji. Niecodzienny wokal Tate'a dominuje w utworze, riff zaś jest jednolity i niezbyt rozbudowany, wyraźnie wybija się perkusja. Zdecydowanie przeciętniak - zwłaszcza po świetnej poprzedniczce.

Największym zaskoczeniem na płycie jest niezaprzeczalnie Silent Night w wykonaniu wokalisty Testamentu, Chucka Billy'ego. Jednym słowem - growl. Fani tego typu "wokalu" będą zadowoleni, ale z punktu widzenia pozostałych piosenek, utwór ten nie zachwyca. Prócz powalającego kontrastu, muzycznie reprezentuje sobą niewiele.

Ostatnim przywołanym przeze mnie utworem z płyty będzie kawałek zamykający ją, cover Johna Lennona wykonany przez Tommy'ego Shawa. Jest to jedyna wolna piosenka na płycie, bardzo dobra zresztą - w sam raz na koniec tak mocnej płyty, jaką jest "We Wish You…".

Jako że mamy do czynienia ze składanką, której - wbrew tendencjom - poziom jest generalnie w miarę równy, wybrałem najbardziej znanych wykonawców i najciekawsze piosenki. Wydaje mi się, że to najlepsza forma recenzji dla takiej płyty. A czy warto ją nabyć? Jeśli nie mamy pomysłu na wydanie "zarobionych" przez święta pieniędzy - inwestycja będzie dobra. Jednak przyznać trzeba, że główną jej siłą są zaskakujące aranżacje znanych kolęd i świątecznych piosenek, chociaż poziom muzyczny także jest wyśmienity.

1. We Wish You A Merry Xmas - Jeff Scott Soto/Ray Luzier/Bob Kulick/Chris Wyse/Bruce Kulick

2. Run Rudolph Run - Dave Grohl/Lemmy Kilmister/Billy Gibbons

3. Santa Claus Is Coming To Town - Alice Cooper/Vinny Appice/Billy Sheehan/John 5

4. God Rest Ye Merry Gentlemen - Ronnie James Dio/Rudy Sarzo/Tony Iommi/Simon Wright

5. Silver Bells - Geoff Tate/James Lomenzo/Ray Luzier/Carlos Cavazo

6. Little Drummer Boy - George Lynch/Simon Phillips/Billy Sheehan/Dug Pinnick

7. Santa Claus Is Back In Town - Juan Garcia/Marco Mendoza/Steve Morse/Tim "Ripper" Owens/Vinny Appice

8. Silent Night - Chuck Billy/Jon Donais/Scott Ian/John Tempesta/Chris Wyse

9. Deck The Halls - Craig Goldy/Oni Logan/Tony Franklin/John Tempesta

10. Grandma Got Ran Over By A Reindeer - Greg Bissonette/Stephen Pearcy/Tracii Guns/Billy Sheehan/Bob Kulick

REKLAMA

11. Rockin' Around The Xmas Tree - Joe Lynn Turner/Rudy Sarzo/Simon Wright/Bob Kulick/Bruce Kulick

12. Happy Xmas (War Is Over) - Kenny Aronoff/Marco Mendoza/Steve Lukather/Tommy Shaw

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA