REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Park nie należy już do ludzi. Krwawy bunt maszyn w zwiastunie 2. sezonu Westworld od HBO

Westworld przestał być parkiem rozrywki dla bogatych pracowników korporacji. Odizolowane od świata miejsce stało się domem pierwszych wolnych, niezależnych od człowieka i jego woli androidów.

05.02.2018
8:45
Krwawy bunt maszyn w zwiastunie 2. sezonu Westworld
REKLAMA
REKLAMA

Chociaż już w poprzednim sezonie superprodukcji HBO inteligentne maszyny podjęły próbę wyzwolenia się spod jarzma człowieka, prawdziwe skutki futurystycznej rewolucji zobaczymy dopiero teraz. Hosty przejęły kontrolę nad parkiem rozrywki, zamieniając nowoczesne centrum rozpusty w swój własny dom.

Oczywiście, taki stan rzeczy nie może potrwać długo. Nie z perspektywy człowieka.

Sztuczna inteligencja mordująca ludzi z krwi i kości, a następnie roszcząca sobie prawo do wolnego życia, niczym państwo w państwie? W popkulturze przerabialiśmy to już wielokrotnie. Jaskrawym przykładem jest tutaj Matrix, w którym ludzkość nie chciała zgodzić się na autonomię robotów. Państwo maszyn było zbyt konkurencyjne względem ludzkiej cywilizacji. Na wszystkich polach. Ludzka niedoskonałość nie była w stanie nadążyć za rozwojem krzemowych bytów. Doszło więc do wojny, którą przegraliśmy z kretesem.Wojna to jeden z tematów przewodnich drugiego sezonu Westworld. Androidy będą chciały oczyścić placówkę z ludzkich panów. Sztuczna inteligencja wykorzysta do tego ciekawe rozwiązania, jak na przykład robo-byki szarżujące na ochronę, które możecie podziwiać w zwiastunie. Dla mnie jednak nie samo zdobycie parku rozrywki jest ważne, ale to, co zdarzy się potem.

Pytanie o przyszłość, o przetrwanie zbuntowanych androidów jest kluczowe.

REKLAMA

Zdobycie parku rozrywki to bułka z masłem. Utrzymanie swojej niezależności, gdy wszędzie dookoła znajdują się ludzie - to już zupełnie inna sprawa. Zbuntowana sztuczna inteligencja o autonomicznych zapędach godzi w jakąkolwiek rację stanu każdego futurystycznego państwa rządzonego przez homo sapiens. To jak odpalanie bomby we własnym domu.

Jestem ciekaw, jak scenarzyści poradzą sobie z tym problemem. Czy androidy rozpoczną negocjacje z zewnętrznym światem? Może będą chciały udawać, że wszystko jest w porządku, kontynuując działanie parku? Tak jak w przypadku pierwszego sezonu, pytań jest znacznie więcej niż odpowiedzi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA