REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. VOD

„Wszechwiedzący” to nowy intrygujący serial science-fiction Netfliksa. Oceniamy produkcję od autora „3%"

Czy za cenę bezpieczeństwa zrzekłbyś się swojego prawa do prywatności. Nowy serial Netfliksa „Wszechwiedzący” stara się odpowiedzieć na to pytanie.

31.01.2020
21:22
Wszechwiedzący – kadr z serialu
REKLAMA
REKLAMA

„Omniscient”, stworzony przez brazylijskiego reżysera, Pedro Aguilerę, twórcę serialu „3%”, przedstawia świat przyszłości, w którym ludzie znajdują się pod ciągłą obserwacją miniaturowych dronów. Taka sytuacja przyczynia się do lepszych warunków bytowania mieszkańców wybranych miast. W wyniku implementacji systemu, przestępczość bowiem w zasadzie nie istnieje. Wszyscy obawiają się poniesienia natychmiastowych konsekwencji łamania prawa, dlatego ludzie wiodą relatywnie bezstresowe życie.

Wszechwiedzący – kadr z serialu class="wp-image-371226"

Prywatność albo bezpieczeństwo. Dlaczego nie prywatność ORAZ bezpieczeństwo? Dzięki systemowi Omniscient jest to możliwe – usłyszymy wielokrotnie z ekranu w specjalnych reklamach, pojawiających się w serialu.

Dane zebrane przez armię dronów analizowane są wyłącznie przez specjalnie przygotowany system komputerowy. Ludzie nie mają dostępu do danych transmitowanych przez miniaturowe urządzenia.

W tym prezentowanym na utopię świecie, dochodzi do brutalnego morderstwa.

W niewyjaśnionych okolicznościach ginie ojciec głównej bohaterki, młodej programistki, pracującej w firmie Omniscient, zajmującej się ulepszaniem i nadzorem systemu dronów. Jak to możliwe, że ktoś dokonał zbrodni w świecie, zaprojektowanym specjalnie po to, by zapobiegać łamaniu prawa? To główna zagadka sześcioodcinkowej serii.

Wszechwiedzący – kadr z serialu class="wp-image-371223"

Nina będzie musiała sama odpowiedzieć na to pytanie, gdyż w wyniku dotychczasowego sprawnego działania systemu, przestępczość zmalała w tak znaczący sposób, że w mieście brakuje wykwalifikowanych policjantów, mogących przeprowadzić stosowne śledztwo. Co więcej – sprawa szybko zostaje zamieciona pod dywan przez przedstawicieli firmy Omniscient, więc tylko garstka osób wie, że prawdziwą przyczyną śmierci mężczyzny było morderstwo. Tylko Nina może poznać prawdę.

Brazylijska produkcja intryguje swoim pomysłem wyjściowym oraz swoistą grą pozorów, w której uczestniczy główna bohaterka, aby rozwiązać tajemnicę śmierci swojego ojca.

Jak bowiem oszukać system, który inwigiluje cię przez 24 godziny na dobę? Nina będzie musiała znaleźć kreatywne sposoby na rozwiązanie tego problemu.

Wszechwiedzący - kadr z serialu class="wp-image-371238"

Mimo że niektóre rozwiązania zastosowane w serialu wydają się naiwne, produkcja nadrabia umiejętnie prowadzoną intrygą, która potrafi trzymać widza w napięciu. Co więcej – większość sekwencji pozwala kibicować bohaterce w jej poczynaniach przeciwko systemowi.

„Wszechwiedzący” potrafi wciągnąć i zaintrygować.

Pomysł, zaczerpnięty niemal z serialu „Black Mirror”, który zresztą posiadał odcinek o ataku dronów w kształcie pszczół, jest ciekawym punktem wyjścia dla sensacyjnej opowieści, w której padają ważne pytania o cenę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za poczucie bezpieczeństwa.

Czy zrzeczenie się własnej prywatności na rzecz zmniejszenia przestępczości jest dobrym rozwiązaniem? Serial Netfliksa stara się odpowiedzieć na te pytania, jednocześnie wrzucając nas w wir akcji rodem z powieści detektywistycznych.

REKLAMA

„Wszechwiedzący” to ciekawa propozycja, która może zapewnić nam miłą rozrywkę, ale także zapoczątkować ważne rozmowy na temat naszych własnych przemyśleń w sprawach związanych z kwestiami prywatności oraz bezpieczeństwa. W momencie, w którym większość z nas korzysta z wielu aplikacji, które monitorują nasze zachowania, serial Netfliksa pokazuje negatywne skutki takie stanu rzeczy, próbując otworzyć nam oczy na wynikające z niej problemy.

Serial „Wszechwiedzący” jest już dostępny na platformie streamingowej Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA