REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Wyprawy rowerowe? Zostaw przewodnik - sprawdź te e-booki

Gdy słońce przygrzewa, a nogi świerzbią, to aż się prosi by wskoczyć na bicykl i mknąć przed siebie. Jednodniowe wypady w swojej okolicy to bardzo pożyteczny sposób spędzania wolnego czasu. A gdy przyjdzie ochota na dłuższą eskapadę? Naturalnym odruchem jest sięgnięcie po przewodnik dla rowerzysty. Jednak trudno jest wybrać miejsce, a i informacje są zazwyczaj lakoniczne. Najlepiej jest zasięgnąć języka u rowerzystów, którzy w nogach mają dziesiątki tysięcy kilometrów.

04.06.2013
10:59
Wyprawy rowerowe? Zostaw przewodnik – sprawdź te e-booki
REKLAMA

Gdy kontynent już wybrany, proponuję poszukać inspiracji w poniższych e-bookach. Może ruszysz tą samą trasą, może ją zmodyfikujesz, a może będzie dla ciebie punktem wyjścia do czegoś zupełnie nowego?

REKLAMA

Afryka
"Afryka. Przekrój podłużny. Rowerowe safari z Kairu do Kapsztadu" (Ebookpoint.pl). W latach 30. ubiegłego wieku Kazimierz Nowak, nasz rodak, przebył Czarny Ląd (w dużej mierze rowerem). Jego śladami osiemdziesiąt lat później ruszają Maciek Czapliński, Mariusz Mitrowski i Ryszard Karkosz. Długa droga z północny na południe okazała się być nie tylko sensem podróży, ale i konfrontacją kultur europejskiej i afrykańskiej. Warto sprawdzić.

Ameryka Płd.
"The Hungry Cyclist" (Amazon). Tom Kevill-Davies jest głodny. Można oczywiście chwycić za telefon, zamówić pizzę i dalej tonąć w fotelu. Ale Tom nie idzie na łatwiznę. Zamiast na miękkie poduchy wskakuje na siodełko i pedałuje przez Ameryki, trafiając m.in. do Kolumbii i Brazylii. Tam szuka podniet dla swojego podniebienia. Książka świetna, bo łączy moje dwa ukochane tematy!

Ameryka Płn.
"Be Brave, Be Strong: A Journey Across the Great Divide" (Amazon). Niestety żaden polski wydawca e-booków nie pokusił się jeszcze o wydanie relacji z wyprawy rowerowej w ten rejon świata. Niemniej rowerzyści władający angielskim powinni spojrzeć na książkę Jill Homer. Ta niezwykle wytrwała amatorka jednośladów postanowiła przeprawić się przez Great Divide, czyli Góry Skaliste. Jill oprócz pokonania gór pokonuje w sobie przekonanie, że największe wyzwania zarezerwowane są dla największych sportowców.

Azja
"Campa w sakwach, czyli rowerem na Dach Świata" (Ebookpoint.pl). W przypadku Piotra Strzeżysza trudne w wymowie nazwisko zdaje się warunkować jego charakter - bo właśnie trudne zadania wybiera. Przejechał już rowerem przez Andy, a tym razem rusza w Himalaje. Wrogiem będą srogie temperatury i rozrzedzone powietrze, a sprzymierzeńcem uczciwi ludzie i pogrążeni w modlitwie mnisi, którzy pomimo ekstremalnych warunków zawsze przyjdą z pomocą.

Europa
"Podręcznik przygody rowerowej" (Ebookpoint.pl) nie jest typowym opisem wyprawy. To podręcznik dla każdego, kto chce poznawać świat z perspektywy siodełka. Jednak oprócz podstaw ekwipunku, osprzętu i przygotowania kondycyjnego poznamy kilka interesujących eskapad autorów, z czego większość miała miejsce w Europie właśnie. Ze względu na bliższy obszar działania można je z powodzeniem wdrożyć w swój plan wycieczki.

Polska
Mamy też coś z naszego podwórka. "Roweriada kaszubska" (Virtualo) to opis wycieczki po nieznanych dla większości Polaków Kaszubach - i to z dziećmi! Jeśli już doczekałeś się swoich pociech, a te osiągnęły wiek rowerowy (czyli taki, który pozwala na samodzielną jazdę na dwóch kółkach) - śmiało możesz wyruszać w drogę.

REKLAMA

Nie zapomnijcie spakować czytnika do sakwy. Szczelnie owiniętego i zabezpieczonego przed wilgocią!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA