REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Wywiad z Mieszkiem z Grupy Operacyjnej

Wywiad z Mieszkiem

11.03.2010
20:21
Rozrywka Blog
REKLAMA

Playback: Grupa Operacyjna powstała w 1996 roku, jednak głośno zrobiło się o niej dopiero kilkanaście miesięcy temu. Co robiliście przez te wszystkie lata? Jak wyglądały początki, a jak bardzo zmieniła się Wasza praca po blisko dekadzie?

REKLAMA

Mieszko Sibilski: Zmieniła się o tyle, że jesteśmy dojrzalsi i trochę bardziej świadomie pracujemy nad muzyką i tekstami. W początkach mieliśmy wiele więcej utarczek i kłótni. Dziś umiemy dyskutować i osiągać konsensus :)

Nie da się ukryć, że w zdobyciu popularności mocno pomogły Wam piosenki o Krzysztofie Kononowiczu, a także pastisz czołowych polskich gwiazd w "Bądź sobą". Nie boicie się opinii, że tak naprawdę nie byłoby Was, gdyby właśnie nie ci najbardziej piętnowani? Nie czujecie, że Wasz sukces po części opiera się na często powtarzanych nazwiskach Rubika, Dody czy Majdana?

Każdy autor mógłby powiedzieć, że nie byłoby jego twórczości, gdyby nie inspiracja. Czasem inspiracje przynoszą zjawiska, których byś o to nie posądzał - vide Doda :). Jak to się odbywa? Po prostu przychodzi mi na myśl chęć napisania o czymś, co obserwuję, wyrażenia moich opinii. Nie ma w tym marketingu.

Wiele środowisk definiuje Grupę Operacyjną jako zespół zajmujący się rapem. Różnicie się jednak od innych przedstawicieli gatunku. Nie ma słowa o życiu w biedzie, prześladowaniu czarnych czy wojnach gangów. Jak to jest? Można tworzyć rap o showbiznesie i polityce?

Mam nadzieję, że różnimy się od przedstawicieli gatunku przede wszystkim tym, że gramy dobre piosenki - a dobra piosenka, to taka, która przykuwa, sprawia, że chcesz jej słuchać w kółko i w kółko, która chodzi za Tobą. Ja pojmuję rap jako brak ograniczeń - mogę swoim rapem wyrazić opinię na dowolny temat, mogę rapować o politykach, mogę rapować o show biznesie, a mógłbym też rapować o uczuciach czy problemach osobistych. Trzymam się jednak tego, co mnie osobiście najbardziej fascynuje czy interesuje.

W jednym ze swoich licznych pojedynków słownych między znanymi polskimi raperami - Tede i Onarem, pojawiają się także aluzje do Grupy Operacyjnej. Macie zamiar przyłączyć się do tworzenia tzw. "dissów"? A może jesteście ponad zaczepkami?

Nie znam, niestety, tych utworów z aluzjami, więc trudno mi się odnieść do tychże aluzji :). Nie planowałem przyłączania się do czyjejś wojenki, nie bardzo wiem o co chodzi tym dżentelmenom :).

Niewątpliwie sporą popularność Waszemu składowi przyniosły utrzymane w bardzo ciekawej konwencji teledyski. Kto je wymyśla? Jak wygląda ich realizacja?

Wreszcie jakaś pochwała ;)))). Koncepcję klipa zawsze wymyślamy wspólnie z Ziemowitem, później pracuje nad nimi ekipa EXOS Music, pod jego - Ziemowita - kierunkiem.

Utwory opierające się na popularnych sloganach medialnych, jak jeszcze ciepły "Mordo Ty Moja" - skrajny populizm, chwyty erystyczne, a może pragnienie przekazania istotnych wartości przy użyciu delikatnych sztuczek marketingowych?

Mówienie o sprawach uniwersalnych dla ludzi żyjących tu i teraz, rozumiejący język, w jakim pisane są te utwory i kontekst w jakim funkcjonuje autor.

Główną twarzą Grupy Operacyjnej bez wątpienia jesteś Ty, jak wiele osób wchodzi natomiast w skład jej "kręgosłupa"? Kto dba o reklamę, umowy, plany na przyszłość?

Całe to zaplecze to w 95% osoba Ziemowita. On nie lubi wychodzić na front w mediach. Natomiast bez niego nie było by praktycznie tego zespołu. Realizuje się świetnie jako reżyser, autor klipów, producent muzyki. Sprawy formalne prowadzi nasz oficjalny przedstawiciel - EXOS Music.

No właśnie - czy Grupa Operacyjna nadal będzie w nieco ironicznym stylu komentować wydarzenia otaczającego nas świata w kolejnych miesiącach? A może jakieś dodatkowe atrakcje i niespodzianki?

Grupa Operacyjna przygotowuje właśnie pierwsze odcinki nowego show dla VIVA Polska, pt. "Fristajlo". Premiera już w kwietniu i będzie to duuuuża niespodzianka.

Obowiązkowo muszę zapytać Cię o to, czy znajdujesz czas także na gry komputerowe/konsolowe? Jeśli tak - przy czym bawisz się najlepiej?

Konsolowcy się pewnie na mnie wyprą, bo jestem PCciarzem od czasów najdawniejszych :). Uwielbiam serię Heroes of Might and Magic. "Trójka" to dla mnie do dziś nie pobity przez nic klasyk. Najnowsza "piątka" też była całkiem do rzeczy, zmazała hańbę, jaką była cz. 4

Na sam koniec - często piętnujecie otaczające niedoskonałości naszego państwa. Jaka zatem jest Twoja prywatna wizja normalnej Polski?

Kraj otwarty, stabilny, tolerancyjny, wspierający kreatywnych, pomysłowych, przedsiębiorczych.

I tego Ci życzę. A przy tym wielu sprzedanych płyt, udanych koncertów i dobrego roku 2008 :)! Dzięki wielkie za wywiad!

Do usług :)!

Pozdrawiam i zapraszam oczywiście na mojego bloga :).

www.mieszko-grupaoperacyjna.blog.onet.pl

REKLAMA

I na stronę oficjalną Grupy Operacyjnej:

www.grupaoperacyjna.pl

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA