REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Jeśli chcesz obejrzeć „Z Archiwum X”, to tylko w telewizji – za darmo i już dziś. To kamień milowy w historii seriali

Każdy, kto dorastał lub wychowywał się w latach 90., nie mógł ominąć fenomenu serialu z „Z Archiwum X”. Fani produkcji o zjawiskach trudnych do wytłumaczenia w racjonalny sposób będą mogli znowu zanurzyć się w ten tajemniczy świat, bo Zoom TV rozpoczyna ponowną emisję serii.

02.03.2020
12:23
z archiwum x
REKLAMA
REKLAMA

Z Archiwum X” to fenomen. Łącząca horror, thriller i science-fiction odcinkowa produkcja zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych w 1993, a już trzy lata później trafiła do Polski. I chociaż USA i Polska były zupełnie innymi krajami (dość powiedzieć, że cały czas w kraju nad Wisłą trwała transformacja ustrojowa), to odbiór serii był więcej niż pozytywny.

Powodów było kilka, ale do mnie wyjątkowa trafia argument, że „Z Archiwum X” doskonale wpisało się w niespokojne czasy.

Horrorowy klimat i uczciwie poprowadzone elementy fantastyki naukowej ustępują w moim mniemaniu temu, że „Z Archiwum X” sugerowało, że świat, jaki widzimy naszym racjonalnym wzrokiem, metodami naukowymi, to nie wszystko. Serial, podobnie jak „Twin Peaks” debiutujący 3 lata wcześniej, sugerował bowiem, że jest świat daleki od naszego wyobrażenia o nim. Można powiedzieć, że wiara w to, iż jesteśmy częścią większego kosmicznego planu i że są rzeczy trudne do wyjaśnienia rozumem miał w sobie coś z myślenia religijnego. W serialu to wszystko zostało podsycone jeszcze licznymi teoriami spiskowymi, jakoby straszliwa prawda była albo ukrywana przed maluczkimi, albo w ogóle ignorowana.

seriale podobne do z archiwum x

W kontekście dzisiejszych teorii, choćby o płaskiej ziemi, możemy powiedzieć, że być może fascynacja tym tematem w serialu była związana z tym, że od lat 90. świat szalenie przyspieszył, a nauka i technika zrobiły ogromny krok do przodu. Krok, który często był niezrozumiały dla zwykłych ludzi, a który można było tłumaczyć właśnie uproszczonymi wersjami rzeczywistości. Ta ucieczka z rzeczywistości w fikcję jest widoczna również we wspomnianym tu „Twin Peaks”, ale trzeba przyznać, że właśnie „Z Archiwum X” nadawało jej bardzo fizyczne, namacalne wręcz ramy.

To wszystko zostało podlane naprawdę kapitalnymi i złożonymi bohaterami.

David Duchovny i Gillian Anderson rozpoczęli nim swoją wielką przygodę z masową rozpoznawalnością i zapewne również te kreacje zapewniły im inne role, które dzisiaj również możemy nazywać kultowymi, jak choćby wcielenie się w Hanka Moody’ego przez Duchowny’ego.

Każdy kto tęskni za tajemniczym światem, w którym nic nie jest oczywiste, znowu będzie miał okazję się w niego zanurzyć i to za darmo. Obecnie „Z Archiwum X” dostępne jest jedynie w płatnej wersji serwisu Player.pl.

REKLAMA

Pierwszy epizod premierowego sezonu „Z Archiwum X” zostanie wyemitowany dzisiaj o godzinie 21:00.

Odcinki będą pokazywane od poniedziałku do czwartku. Stacja zakupiła prawa do 3 pierwszych sezonów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA