REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

„Zakłamane życie dorosłych” ma w sobie wszystkie cechy prozy Ferrante, za które pokochał ją świat

Popularność Eleny Ferrante, włoskiej pisarki, która ukrywa swoją tożsamość, od lat nie słabnie. A najnowsza powieść, „Zakłamane życie dorosłych”, może ją tylko wzmocnić.

17.09.2020
19:00
zaklamane zycie doroslych elena ferrante
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Elena Ferrante ma niewątpliwy dar do tego, by tematy przemaglowane przez literaturę wiele razy, podejmować od nowa i opowiadać o nich w wciągający sposób. Tym razem autorka podejmuje jeden ze swoich zdaje się ulubionych wątków, czyli dojrzewanie.

Główna bohaterka nowej powieści to Giovanna.

Kilkunastoletnią Giovannę poznajemy, gdy przypadkiem słyszy słowa ojca, które szczególnie ją dotykają. W rozmowie ze swoją żoną stwierdza on, że Giovanna upodabnia się do jego podłej siostry. Dziewczyna nigdy jej nie poznała, bowiem ojciec i ciotka są od lat skłóceni. Giovanna zaczyna coraz bardziej chcieć zerwać zakazany owoc. W tym wypadku jest nim nawiązanie kontaktów z rodziną, od której ojciec dziewczyny odciął się przed laty.

Ojciec Giovanny nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak słowa o podobieństwie córki do złej ciotki, które powiedział w złości do swojej żony, a które dotarły do Giovanny tylko dzięki przypadkowi, wpłyną na dalsze postrzeganie świata przez młodą dziewczynę. Wprawią w ruch kołowrót zdarzeń, którego już nic nie będzie w stanie zatrzymać.

 class="wp-image-443983"

Giovanna upiera się i poznaje ciotkę, a także resztę rodziny. Balansuje między dobrym wychowaniem, które wpoili w nią rodzice, a pełnym namiętności podejściem ciotki, która od lat opłakuje ukochanego mężczyznę. I jak zwykle u Ferrante – w tle błyszczy Neapol. Miasto dwóch perspektyw – tej bogatszej, bardziej wpływowej, w której wychowała się Giovanna, i tej biedniejszej, głośnej, nieco wulgarnej, z której pochodzi rodzina jej ojca. To zderzenie światów nie może pozostać bez wpływu na jej dojrzewanie, które staje się coraz bardziej burzliwe.

Namiętność, zdrada, pożądanie, nienawiść – to silne uczucia, które nie przynależą do świata młodej dziewczyny.

Tymczasem Giovanna zaczyna je obserwować w zachowaniach członków swojej rodziny.

REKLAMA

Proza Ferrante nigdy nie była śpieszna, pełna akcji. Czasem wymaga cierpliwości, czasem po prostu zaufania, że trasy, którymi prowadzi na autorką, doprowadzą nas do ciekawych, głębokich obserwacji. „Zakłamane życie dorosłych” też takie jest. I podobnie jak choćby słynna „Genialna przyjaciółka” (zekranizowana przez HBO) mówi o sprawach czasem błahych, traktując je jednak jako punkt wyjścia do opowieści o znacznie większych problemach i pragnieniach dręczących ludzką duszę.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA