REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiecie o serialu "Przyjaciele"

Dzisiaj mija 20 lat od premiery pierwszego odcinka "Przyjaciół", przez wielu uważanych za najlepszy serial komediowy w dziejach. 10 sezonów, 240 odcinków, 6 nagród Emmy, emisja w ponad 100 krajach i... wiele anegdot i ciekawostek, których możecie nie znać. 

22.09.2014
16:37
przyjaciele w netflix
REKLAMA
REKLAMA

1. Serial miał nosić zupełnie inny tytuł

"Insomnia Cafe" - tak brzmiał pierwotny tytuł "Przyjaciół". Zanim wybrano ten ostateczny, rozważane jeszcze były inne nazwy: "Friends Like Us", "Across the Hall", "Once Upon a Time in the West Village" i "Six of One".

2. Stawka aktorów za odcinek między pierwszym a ostatnim sezonem zwiększyła się... 45-krotnie

W trakcie pierwszego sezonu, każdy z odtwórców jednej z głównych ról serialu zarabiał 22 tys. dolarów za odcinek. Od drugiego sezonu obowiązywały indywidualne stawki, a równe wynagrodzenie dla wszystkich zostało przywrócone w 1997 roku - wynosiło wtedy 100 tys. dolarów. W ostatnim sezonie kwota ta urosła do miliona dolarów.

przyjaciele friends netflix gdzie obejrzec online serial

 3. Bruce Willis wystąpił w odcinku "The One Where Ross Meets Elizabeth's Dad" bez wynagrodzenia

W wyniku przegranego zakładu z Matthew Perrym, odtwórcą roli Chandlera, Willis musiał przelać zarobione za udział w "Przyjaciołach" pieniądze na konto wybranej organizacji charytatywnej. Panowie założyli się o to, czy film "Jak ugryźć 10 milionów" znajdzie się już w pierwszy weekend na pierwszym miejscu box office. Bruce był przekonany, że nie ma na to szans, jednak mylił się.

4. Jennifer Aniston początkowo nie chciała wystąpić w ostatnim sezonie

Powody, którymi się kierowała nie są do końca jasne. Ponoć uznała, że lepiej aby serial skończył się wcześniej, kiedy widzowie nie są nim zmęczeni i znudzeni, niż go przeciągać. Nie była też przekonana, czy dalej będzie potrafiła dobrze odgrywać postać Rachel. Ostatecznie jednak zgodziła się wziąć udział w finałowym sezonie.

5. Utworem użytym w openingu "Przyjaciół" miał być "Shiny Happy People" R.E.M.

Ostatecznie wybór padł na "I'll Be There for You" napisaną przez grupę The Rembrandts i producentów serialu, Davida Crane'a oraz Martę Kauffman. W 1995 roku piosenka przez 8 tygodni gościła na pierwszym miejscu zestawienia "Billboard Hot 100".

6. Tylko jedna aktorka z szóstki głównych bohaterów nie dostała nominacji do nagrody Emmy za "Przyjaciół"

Mowa o Courteney Cox. Ostatecznie statuetki zgarnęli Lisa Kudrow (w 1998 roku) oraz Jennifer Aniston (2002).

 7. Ostatni odcinek serialu w USA obejrzało ponad 50 milionów widzów

Daje mu to czwarte miejsce na liście wszech czasów, po "M.A.S.H." (105 mln. widzów), "Cheers" ("Zdrówko", 80 mln.) i Seinfeld ("Kroniki Seinfelda", 73 mln.)

8. David Schwimmer, który wcielił się w rolę Rossa, wyreżyserował także 10 odcinków serialu

Były to: "The One On The Last Night" (sezon 6), "The One With Rachel's Assistant", "The One With All The Candy", "The One With All The Cheesecakes", "The One With The Truth About London" (wszystkie z sezonu 7), "The One With The Red Sweater" , "The One With The Stripper", "The One Where Joey Dates Rachel" (oba z sezonu 8), "The One With Phoebe's Birthday Dinner" (sezon 9), "The One With The Birth Mother" (sezon 10)

przyjaciele

9. Największą oglądalność miał odcinek "The One After the Superbowl", najmniejszą "The One with the Vows".

"The One After the Superbowl" (sezon 2) zgromadził przed odbiornikami 52,9 milionów widzów, z kolei "The One with the Vows" raptem 15,6.

10. Po zakończeniu serialu "Przyjaciele" w 2004 roku powstał jego spin-off "Joey"

Serial spotkał się z ogromną falą krytyki i cieszył się bardzo niską oglądalnością - pierwszy odcinek obejrzało nieco ponad 18 milionów widzów, ostatni - tylko 4. Został zdjęty z anteny po dwóch sezonach, a produkująca go stacja NBC nie wyemitowała sześciu ostatnich odcinków. Co ciekawe, w Polsce, za sprawą Canal+, mogliśmy obejrzeć całość.

REKLAMA

AKTUALIZACJA

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA