REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Już dzisiaj 90. gala rozdania Oscarów. Nominowani, faworyci i możliwe niespodzianki

Długie oczekiwanie filmowego świata wkrótce dobiegnie końca. Już dzisiaj w nocy poznamy laureatów nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oscary zostaną rozdane już po raz dziewięćdziesiąty.

04.03.2018
9:29
oscary 2019 bez prowadzącego
REKLAMA
REKLAMA

O najważniejszą statuetkę dla najlepszego filmu powalczą: Tamte dni, tamte noce, Czas mroku, Dunkierka, Uciekaj!, Lady Bird, Nić widmo, Czwarta władza, Kształt wody oraz Trzy billboardy za Ebbing, Missouri. W tym roku do walki o najwyższy laur stanęli najwięksi reżyserzy ostatnich kilku dekad, czyli Nolan, Spielberg, Paul Thomas Anderson czy del Toro. Być może pogodzi ich jednak Martin McDonagh, którego Trzy billboardy za Ebbing, Missouri zrobiło światową furorę i zgarnęło najważniejsze nagrody na galach Złotych Globów i BAFTA. Nie otrzymał on jednak nominacji w kategorii Najlepszy reżyser.

Faworytem do zdobycia tej nagrody jest Guillermo del Toro.

Walka o statuetkę dla najlepszej aktorki rozegra się prawdopodobnie między Frances McDormand a legendarną Meryl Streep. Wśród mężczyzn za największego faworyta uznaję się Gary’ego Oldmana za jego kreację Winstona Churchilla. Pokrzyżować jego plany może jednak Daniel Day-Lewis. Trzykrotny zdobywca Oscara filmem Nić Widmo kończy aktorską karierę, co Członkowie Akademii mogę chcieć zaakcentować nagrodą na pożegnanie.

 class="wp-image-138715"

Największym polskim akcentem tegorocznej gali jest film Twój Vincent współtworzony przez Dorotę Kobielę. Opowieść o życiu van Gogha ma szansę zdobyć statuetkę dla najlepszej animacji, choć murowanym faworytem w tej kategorii jest Coco od studia Pixar. Odkąd Disney wykupił studio w 2006 roku, większość nagród za animację przypadła właśnie amerykańskiemu gigantowi.

REKLAMA

W kategoriach technicznych za głównego faworyta uznaje się film Blade Runner 2049, nominowany za scenografię, zdjęcia i efekty specjalne. Fani komiksów i popkultury będą trzymać kciuki za Logana (nominowany w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany) oraz Strażników Galaktyki vol. 2 (nominacja za efekty specjalne).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA