REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Wyjaśniamy intrygę i zakończenie w 1983. O co chodziło w polskim serialu Netfliksa?

Pierwszy polskojęzyczny serial Netflix Original jest słusznie krytykowany za drętwe dialogi, ale intryga została rozpisana w nim pieczołowicie. Potrafi wciągnąć, ale ma wiele warstw i łatwo się w niej pogubić. Postanowiliśmy rozbić zakończenie 1983 na czynniki pierwsze.

04.12.2018
18:22
1983 Netflix
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga na spoilery.

Zakończenie pierwszego sezonu 1983 nie pozostawia wątpliwości, że Joshua Long od razu pisał scenariusz z myślą o nakręceniu kolejnej serii. Główny wątek doczekał się zwieńczenia, ale poboczne nie zostały doprowadzone do końca. Historia zresztą kończy się sporym cliffhangerem.

Zanim doszło do tego zwrotu akcji, widzowie mogli się nieco pogubić.

Na przestrzeni ośmiu odcinków działo się bowiem dość sporo. Pod sam koniec Lekka Brygada zostaje rozbita, Anatol odzyskuje posadę, a Kajetan trafia do Stanów Zjednoczonych - prosto na próg mieszkania kobiety, o której spotkaniu nie mógł nawet marzyć.

Mnogość historii opowiadanych jednocześnie - zarówno osobistych, jak i tych o zabarwieniu politycznym - była momentami przytłaczająca. Postanowiłem prześledzić, jak rozwijały się poszczególne wątki i odszyfrować zakończenie 1983.

1983 recenzje class="wp-image-228938"

Co tak naprawdę osiągnął Kajetan?

Młody student prawa, Kajetan Skowron, w dniu obrony swojej pracy magisterskiej dostaje od swojego mentora Janusza Żurawskiego starą fotografię. Za jej sprawą której wpada na trop spisku, który na zawsze zmienił oblicze Polski. Idąc po nitce do kłębka, poznaje milicjanta Anatola i odnawia kontakt z Effy - członkinią ruchu oporu przeciwko komunistycznej władzy.

Kajetan i Anatol odkrywają, że Partia rządząca Polską postanowiła wykorzystać zamachy terrorystyczne z 1983 roku do pozbycia się niewygodnych ludzi, których po cichu uwięziono lub uśmiercono. Ich dzieci z kolei zostały adoptowane przez ważnych, przychylnych partii obywateli, co miało być jednym ze środkow indoktrynacji młodego pokolenia. W przypadku Kajetana takiej potrzeby nie było.

Została mu tylko babcia, zagorzała komunistka.

Po odkryciu kolejnych faktów na temat spisku Kajetan postanowił obrócić się przeciwko władzy. Za namową Effy chciał nawet zostać twarzą Lekkiej Brygady. Niestety w wyniku zdrady jednego z jej członków, nie udało mu się wysłać wiadomości o kłamstwach, którymi rząd karmi obywateli, do wszystkich posiadaczy polskich Traszek.

Kajetanowi udało się jednak umknąć z masakry, a życie uratowała mu jego dziewczyna, Karolina - córka Władysława Lisa, ministra Gospodarki Narodowej. Chłopak został dzięki niej członkiem delegacji lecącej do Stanów Zjednoczonych. Po przylocie spotkał człowieka, który znał jego matkę - a do tego już wcześniej się dowiedział, że nie zginęła ona w zamachu, tak jak mu wpajano.

Co się tak naprawdę stało z rodzicami Kajetana w 1983 roku?

Kajetan całe życie wierzył, że jego rodzice zginęli w zamachu terrorystycznym, ale okazało się, że to było kłamstwo. Jego ojciec był opozycjonistą, którego złamała partia. Wydał resztę konspiratorów, w tym rodziców Effy, na pastwę Służby Bezpieczeństwa. Nie zapewnił jednak tym ruchem przyszłości rodzinie. Zmarł kilka lat później w wietnamskim więzieniu.

Matka młodego Kajetana również nie zginęła w zamachu - tuż po eksplozji widziała ją młoda Ofelia. Jeszcze zanim do nich doszło, Maja Skowron zaczęła współpracować z podziemną organizacją, by zdobyć leki dla chorej matki. Na początku myślała, że pomaga organizować pomoc humanitarną dla opozycjonistów, ale prawda okazała się dużo bardziej złowieszcza.

Kto odpowiada za zamachy, które zmieniły bieg historii?

We flashbackach odkrywamy, że Maja Skowron pomogła dotrzeć do Polski kilku mężczyznom, którzy podawali się za lekarzy, zaś niedługo po zamachach zapewniła im bezpieczny powrót z kraju. W dodatku w podziękowaniu za pomoc została przez jednego z nich postrzelona na nadbałtyckiej plaży.

Misję przeszmuglowania domniemanych zamachowców zlecił matce Kajetana tajemniczy Keating. Możemy tylko zgadywać, kim byli jego mocodawcy - możliwe, że stał za nim obcy wywiad, który zainteresował się w latach 80. polską polityką, ale na to pytanie odpowie pewnie dopiero 2. sezon 1983.

1983 premiera class="wp-image-227969"

Jak skończyła Effy i jej Lekka Brygada?

Na ruch oporu w serialu 1983 składały się przede wszystkim dzieci opozycjonistów, których komunistyczna władza stłamsiła. By zatrzeć wszelką pamięć o dysydentach, Partia postanowiła zindoktrynować młode pokolenie, oddając dzieci do adopcji ludziom, którzy byli przychylni władzy. Młodzi, po odkryciu prawdy, skrzyknęli się, by dokonać zemsty na oprawcach.

Lekka Brygada dokonała w serialu kilku krwawych zamachów na komunistyczne władze oraz związanych z nimi ludzi biznesu. Ich ostatni plan zakładał włamanie się do serwerowni firmy Ultra i wysłanie wiadomości do wszystkich posiadaczy Traszek. Twarzą ruchu oporu miał zostać Kajetan. Jego zadaniem było obnażenie prawdy o tym, że dziecko z lilią to tylko propaganda.

Lekka Brygada została jednak rozbita.

Okazało się, że jeden z członków ruchu oporu był wtyką rządu i naprowadził władze na trop organizacji. W finałowych momentach serialu rozpoczęła się strzelanina w siedzibie Lekkiej Brygady, a młodzi ludzie odkryli, że na domiar złego wystawił ich Wujek. Azjatycki gangster, który szpiegował użytkowników Trzaszek, przekazał organizacji wadliwe karabiny.

W wyniku nieszczęśliwego splotu wypadków podczas nalotu większość członków Lekkiej Brygady zginęła. Los, jaki spotkał Effy, jest jednak niepewny - osłaniała Kajetana i została postrzelona, a ostatni raz widzieliśmy ją, gdy leżała w brudnym korytarzu, brocząc krwią. Ponieważ jednak kamera nie pokazała nam jej ciała, to bohaterka zapewne wróci w 2. sezonie 1983.

jaka jest polska w 1983 class="wp-image-228002"

W jaki sposób Anatol odzyskał swoją posadę?

Anatola poznajemy jako zdegradowanego śledczego, który pragnie powrócić do wydziału zabójstw. Spotyka młodego Kajetana w momencie, gdy jego dział bada sprawę samobójstwa, które okazało się - a jakże - morderstwem. Z pomocą swojego protegowanego w Milicji wpada na trop Lekkiej Brygady. Po odkryciu prawdy próbuje pokrzyżować szyki Effy i jej kompanom.

Choć w trakcie serialu niepokorny śledczy podpada władzom, a w ostatniej chwili próbuje powstrzymać szturm na bazę Lekkiej Brygady, nie jest w stanie zatrzymać państwowej machiny. Ruch oporu zostaje rozbity, jednak przełożeni doceniają Anatola. Jego marzenie się spełnia i dostaje przydział do milicyjnej komórki, w której zawsze chciał pracować.

O co chodzi z próbą puczu, arsenałem nuklearnym i szpiegami z Izraela?

Oprócz głównego wątku dotyczącego odkrywania prawdy na temat wydarzeń z 1983 roku, który był pośrednio połączony z historią ruchu oporu, serial Netfliksa poruszył jeszcze kilka innych tematów. Niestety w ich przypadku trudno mówić o jakimś zadowalającym rozwiązaniu. To wabik na widzów, by obejrzeli 2. sezon 1983, jeśli takowy powstanie.

REKLAMA

W serialu pojawia się motyw puczu armii pod wodzą generała Kazimierza Świętobora, ale nie wiemy, jaki będzie jego efekt. Byliśmy jedynie świadkami narady, podczas której wojskowi decydowali o odsunięciu Partii od władzy. Widzieliśmy też sceny z negocjacji w sprawie rozbrojenia arsenału atomowego, jaki komunistyczna Polska zgromadziła.

W tle przewijali się też niezwiązani z głównym wątkiem szpiedzy z Izraela, którzy przekazywali sobie tajne informacje. Niestety i w tym przypadku widzowie nie doczekali się odpowiedzi na pytanie, jaki w zasadzie był ich cel. Widać, że uniwersum 1983 ma jeszcze sporo kart do odkrycia, ale Joshua Long na razie trzyma je przy orderach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA