REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. VOD
  4. Netflix /

Jak wyglądała praca na planie 1983? Sprawdź zakulisowe materiały od Netfliksa

Jeżeli zadawaliście sobie pytanie “jak oni to zrobili?”, to dzięki materiałom udostępnionym przez Netfliksa możecie zajrzeć za kulisy produkcji. Zobaczcie pierwszy polski serial platformy od kuchni.

05.12.2018
17:24
1983 zza kulis netflix
REKLAMA
REKLAMA

Choć 1983 nie uchroniło się od błędów, to z pewnością nie była to niszowa produkcja. Liczby mówią same za siebie - 200 lokacji, 4 reżyserki, 3 operatorów, 153 aktorów i 5000 statystów. To tylko część z ciekawostek, o których można się dowiedzieć z kulisowych nagrań.

O szczegółach produkcji opowiedzieli m.in. scenarzysta Joshua Long, reżyserki Agnieszka Holland, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska i Katarzyna Adamik oraz odtwórcy głównych ról: Maciej Musiał, Robert Więckiewicz, Michalina Olszańska, Krzysztof Wach i Zofia Wichłacz.

1983 - Skala produkcji

Narracja, jaką przyjęli twórcy jest dość oczywista. Da się usłyszeć słowa o tym, że jest to serial, którego Netflix potrzebował. Maciej Musiał chwali 1983 za rozmach:

Kręciliśmy taką wielką uroczystość państwową. Mieliśmy kilkuset statystów, ogromny chór chłopięcy, specjalnie napisaną komunistyczną pieśń. Z drugiej strony 100 metrów ulicy, niesamowitych sklepów, czyli dzielnica wietnamska w Warszawie.

Agnieszka Holland dodaje, że dołożono wszelkich starań, aby świat przedstawiony uderzał swoim bogactwem wizualnym i oryginalnością. Olga Chajdas przekonuje zaś, że 1983 jest serialem jakościowym, czystym w formie i skupione na filmowej realizacji.

1983 - świat serialu

Akcja serialu rozgrywa się w roku 2003, Polska to jednak inny kraj niż go znamy obecnie, bo władza komunistyczna wcale nie została obalona, a Żelazna Kurtyna nigdy nie upadła. Jak mówi Kasia Adamik, jedna z reżyserek:

Ten świat jest mroczny, klaustrofobiczny, spycha bohaterów coraz bliżej krawędzi.

W powyższym materiale ekipa opowiada o świecie przedstawionym, zaś aktorzy przybliżają sylwetki granych przez nich bohaterów.

1983 - design serialu

Polska w 1983 jest szarobura, zuniformizowana i pozbawiona wszędobylskich w rzeczywistym świecie billboardów. Oglądamy nowoczesną architekturę, a jednak zewsząd uderza minimalizm. Wyjątkowym miejsce w świecie serialu jest Mały Sajgon, o którym tak opowiedział Robert Więckiewicz wcielający się w rolę Anatola Janowa:

Saigon City. To jest w ogóle zupełnie inna rzeczywistość. Ona też ma swój rytm, swój kolor, swój zapach.

REKLAMA

Joshua Long dodaje zaś, że świat 1983 musiał zostać stworzony od podstaw. Wtóruje mu Agnieszka Smoczyńska wymieniając wymyślone na potrzeby serialu stacje radiowe i telewizyjne czy urządzenie, którym jest Traszka.

Serial 1983 można obejrzeć na platformie Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA