REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

5 ważnych pytań, na które będzie musiał odpowiedzieć 2. sezon Dark

Pierwszy sezon serialu Dark pozostawił więcej pytań niż odpowiedzi. Wiele zagadek czeka na rozwiązanie, bo może się okazać, że poznaliśmy tylko pierwszą warstwę tej złożonej opowieści. 

20.12.2017
20:46
5 ważnych pytań, na które będzie musiał odpowiedzieć 2. sezon Dark
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga, tekst zawiera spoilery z serialu Dark.

Dark zadebiutował w grudniu na Netfliksie i jestem przekonany, że dla wielu naszych czytelników był sporym zaskoczeniem. Nie chodzi mi tylko o jakość tej produkcji, ale również o samą fabułę. Bo ta historia jest tak zakręcona, że dopiero przy drugim seansie mogę powiedzieć, że ułożył mi się w głowie jej klarowny obraz. Nie zmienia to jednak faktu, że serial na wiele pytań nie odpowiedział wprost, albo nie odpowiedział wcale. Cała nadzieja w drugim sezonie, który dzisiaj został zapowiedziany przez Netfliksa.

W co gra Claudia?

Jedna z największych niewiadomych serialu. Claudia jest jedną z niewielu postaci, które pojawiają się we wszystkich trzech planach czasowych. Widzimy ją jako dziewczynkę w 1953 roku, dyrektora elektrowni w 1986 i na końcu pojawia się w czasach współczesnych. Dopiero w pobliżu finału serii dowiadujemy się, że jest ona jedną z pierwszych osób, które odkryły, że można podróżować w czasie.

 class="wp-image-117754"

Wygląda na to, że ma ogromną wiedzę na ten temat. Gdy na ekranie pojawiały się zdjęcia mieszkańców Winden z różnych planów czasowych, to oglądaliśmy je w bunkrze z (prawdopodobnie) 2052 roku, z którego Claudia planowała swoje ruchy. Musiała mieć niemałą wiedzę na temat miasteczka. Bardzo zastanawiające są słowa złowrogiego księdza, Noah, który zwraca uwagę, że to Claudia wysłała najstarszą wersję Jonasa, aby zamknął przejście pod elektrownią. Z jego słów wynika, że bohaterka doskonale wiedziała, że ten ruch i tak nic nie da. Drugi sezon będzie musiał wyjaśnić motywacje i cele Claudii.

Kim tak naprawdę jest Noah?

Jest zły, pozbawiony zasad moralnych, aby osiągać swoje cele posługuje się religijną retoryką i - oczywiście - porywa dzieci. Nie wiemy jednak do końca, jaki jest jego ostateczny cel. Wiemy, że do pomocy zwerbował Helgego. Wykorzystał jego trudną przeszłość i zmanipulował go. Teraz przekonał do siebie Bartosza. Jestem przekonany, że powodem tego werbunku było to, że jest on wnukiem Claudii. Co prawdopodobnie oznacza, że ma on być jego najsilniejszą figurą w walce o kontrolę nad podróżami w czasie w Winden.

 class="wp-image-117757"

Ciągle jednak nie wiemy, co jest jego ostatecznym celem. Najważniejsze jednak wydaje się pytanie, "z kiedy" pochodzi bohater. Jego szczegółowa wiedza na temat przeszłości i przyszłości może świadczyć o tym, że jest najlepiej poinformowaną osobą w serialu Dark.

Czym jest tajemniczy notes?

Gdy Tronte i Peter stoją przy ciele chłopca w bunkrze pojawia się Claudia. Tłumaczy im, o co tak naprawdę chodzi w całej aferze, ale tego fragmentu już nie widzimy. Później dowiadujemy się, że przekazała ona bohaterom notes, w którym - co wynika z fabuły - zapisane są przyszłe wydarzenia z Winden. Peter sprytnie zauważył, że połowa stron tego notesu została wyrwana, co prawdopodobnie oznacza, że Claudia ocenzurowała go, zanim przekazała przedmiot bohaterom.

Ciekawe jednak jest, że w trakcie serialu Noah również korzysta z podobnego notesu. Idę o zakład, że jest to dokładnie ten sam przedmiot.

 class="wp-image-117760"

Zwróćcie uwagę, że w jednej z ostatnich scen sezonu złowrogi ksiądz przekazuje go Bartoszowi. Trudno powiedzieć, dlaczego to robi, ale moim zdaniem w przyszłości Claudia odbierze go swojemu wnukowi i tak trafi on w ręce Petera i Trontego. Bardzo możliwe, że autorem tego "spisu wydarzeń" jest Noah, ale nie wykluczone, że ksiądz przejął go od jakiegoś innego podróżnika w czasie i dzięki temu posiadł wiedzę o przyszłych (i przeszłych) wydarzeniach. Idę o zakład, że ten przedmiot będzie wyjątkowo istotny dla fabuły w drugim sezonie.

Czy w finale wszystko poszło zgodnie z planem?

Gdy najstarsza wersja Jonasa próbowała zamknąć przejście pod elektrownią, Noah zapewniał Bartosza, że cała ta akcja Jonasa jest na nic. Nie jestem jednak pewien, czy wszystko poszło, tak jak przewidywał. Bo w trakcie tego wybuchu nastąpiła pewna zmiana. Młody Helge (z 1953 roku) przeniósł się do 1986, a Jonas (z 2019) do... no właśnie. Prawdopodobnie do przyszłości. Z pierwszego sezonu serialu nie wynikało, żeby Helge jako dziecko przeniósł się w czasie. Trudno też powiedzieć, czy tak miało być pierwotnie, że Jonas wyląduje w 2052 roku.

Wiele wskazuje jednak na to, że bardzo trudno jest wpłynąć na bieg wydarzeń. Helge usiłujący zabić siebie samego z lat 80., nie odniósł sukcesu. Może to oznaczać, że jego dziecięca wersja i współczesny Jonas musieli przebyć tę drogą, z czego Noah i Claudia doskonale zdają sobie sprawę.

 class="wp-image-117763"

Gdzie jest Jonas?

W ostatniej scenie widzimy Jonasa, który znalazł się w postapokaliptycznej przyszłości (zakładam, że jest to rok 2052). Widzimy zniszczoną elektrownię (czy to efekt maszyny, którą przyszła wersja Jonasa uruchomiła w ostatnim odcinku), futurystyczny pojazd i jakąś zmilitaryzowaną grupę. Ważniejsze jest jednak coś innego. Zanim Jonas zostaje ogłuszony, to dziewczyna z blizną mówi mu: "Witamy w przyszłości". Oznaczałoby to, że ludzie w przyszłości są świadomi istnienia podróży w czasie. Bardzo możliwe, że ówczesny stan świata jest właśnie skutkiem walki o kontrolę nad przemieszczaniem się w czasie.

REKLAMA
 class="wp-image-117766"

Zasadnicze pytanie brzmi jednak, czy jest to czas, z którego pochodzi starsza wersja Jonasa i jak do tego wszystkiego doszło?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA