REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube

Abstrachuje stracili 7 mln zł w ciągu trzech lat i większość udziałów w spółce. To koniec Eldorado?

Czy na naszych oczach dokonuje się właśnie największy upadek w historii polskiego YouTube’a? Taki wniosek płynie z opublikowanego przez Sylwestra Wardęgę materiału, w którym twórca przekonuje o bankructwie grupy ABSTRA.

25.09.2020
16:30
abstra-abstrachuje-kanal-youtube-wardega-bankructwo
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy w 2012 roku Rafał Masny, Robert Pasut i Cezary Jóźwik zakładali na YouTube, AbstrachujeTV, prawdopodobnie jeszcze nie wiedzieli, że w ciągu paru lat podbiją polski internet i staną się najpopularniejszym polskim kanałem. Być może jeszcze mniej spodziewali się poważnego kryzysu finansowego, z jakim rzekomo obecnie mierzy się ich marka.

Działalność pierwszego tercetu polskiego YouTube'a rozrosła się w szybkim tempie do takich rozmiarów, że w 2016 roku twórcy postanowili założyć spółkę o nazwie ABSTRA. Obecnie, oprócz AbstrachujeTV, marka trzyma pieczę nad wieloma innymi kanałami (m.in. Beksy, Dla pieniędzy, AbstrachujePLUS i Nieprzygotowani).

Obecnie grupa ABSTRA reklamuje się jako „największy niezależny producent treści wideo na polskim YouTube” i chwali się, że „posiada obszerne portfolio kanałów na YouTube i profili społecznościowych, dzięki którym dociera do milionów odbiorców”. Imponująco malują się również zasięgi na YouTubie opiewające ok. 55 mln wyświetleń miesięcznie.

Co zatem poszło nie tak?

Od influencera do zera: czy ABSTRA należy jeszcze do założycieli?

Strata prawie 3,5 mln zł za rok 2019, ponad 2 mln za rok 2018 i kolejnych dwóch rok wcześniej. Tak przedstawiają się finanse grupy ABSTRA, czyli czołowego producenta treści wideo na polskim YouTube, znanego przede wszystkim z kanału AbstrachujeTV.

Przez ostatnie trzy lata chłopaki stracili grubo ponad 7 milionów złotych

— przekonuje w swoim najnowszym materiale na kanale Sylwester Wardęga. 

Jak twierdzi youtuber, problemy spółki mają być na tyle poważne, że na początku tego roku firma zmuszona była zaciągnąć kredyt w wysokości miliona złotych.

Dodatkowo, główny inwestor, czyli Padrone Capital (kontrolowany przez byłych współwłaścicieli Legii Warszawa — Bogusława Leśnodorskiego i Macieja Wandzla) przejął ponad 50 proc. udziałów ABSTRA, czyniąc tym samym trójkę założycieli i pomysłodawców marki mniejszościowymi udziałowcami.

Wardęga: Po co robić z YouTube'a telewizję?

Zdaniem Sylwestra Wardęgi, grzechem pierworodnym, który przyczynił się do fatalnej kondycji finansowej spółki, jest niegospodarność jej twórców. Vloger zwrócił uwagę na fakt, że Masny, Pasut i Jóźwik zatrudniali więcej osób, niż byli w stanie opłacić — od profesjonalnych operatorów i dźwiękowców, przez speców od charakteryzacji, aż po sztabu researcherów wspierających ekipę podczas nagrań.

Pewnie wielu z was jest zaskoczonych tymi informacjami, bo chłopaki przez lata budowali w mediach wizerunek sukcesu i bogactwa

— mówi Wardęga (nie bez odrobiny satysfakcji w głosie).

Chłopaki w mediach chętnie opowiadali o przychodach, a o kosztach, które grubo przewyższały przychody wydawali się milczeć

— dodaje youtuber.

Ja wychodzę na plus na każdym moim kanale, ale to dlatego, że nie zatrudniam osób, których nie potrzebuję. Co mogę, staram się robić sam

— chwali się Sylwester Wardęga, krytykując twórców AbstrachujeTV za szastanie pieniędzmi i zatrudnianie zbyt wielu osób (jak na potwierdzenie tego zarzutu, w serwisie Wirtualne Media pojawiło się ogłoszenie, w którym spółka ABSTRA poszukuje nowych pracowników, tym razem na stanowisko starszego menedżera sprzedaży — czyżby chłopakom faktycznie palił się grunt pod nogami...?).

Co na to Abstrachuje? Spytaliśmy o komentarz

O komentarz w sprawie doniesień na temat kłopotów finansowych spółki i reakcję na materiał Sylwestra Wardęgi spytaliśmy chłopaków z AbstrachujeTV. Rafał Masny odpisał nam: „nie czujemy, że nasz komentarz jest tu niezbędny”. Pytania przesłaliśmy też dziś rano samej firmie ABSTRA. Do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na żadne z nich.

REKLAMA

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA