REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Zmarł Andrzej Nowak. Współzałożyciel legendy polskiego rocka TSA miał 62 lata

Andrzej Nowak stojący za powstaniem kultowych dla polskiego rocka zespołów TSA i Złe Psy nie żyje. Gitarzysta miał 62 lata, a informacje o jego śmierci przekazała rodzina za pomocą mediów społecznościowych. Wielu fanów na zawsze zapamięta ciężkie rockowe kawałki jego autorstwa.

04.01.2022
20:06
andrzej nowak nie żyje tsa gitarzysta
REKLAMA

Nowy Rok dopiero się zaczął, a już przyszło nam pożegnać pierwsze zasłużone dla polskiej kultury postaci. Zaledwie wczoraj pożegnaliśmy jednego z ojców "Wiedźmina", a dzisiaj odszedł gitarzysta i instrumentalista Andrzej Nowak. To właśnie on wraz z basistą Tomaszem "Whatforem" Zatwarnickim założył w 1979 roku w Opolu zespół TSA. Do oryginalnego składu kapeli z czasem dołączyli też Marek Piekarczyk, Stefan Machel, Marek Kapłon i Janusz Niekrasz (zastąpił Zatwarnickiego). Ich kolejne płyty sprzedawały się fantastycznych nakładach.

Z czasem między muzykami doszło do pierwszego konfliktu o prawa do nazwy, co doprowadziło do rozbicia oryginalnego składu i powstania na początku lat 90. dwóch różnych TSA. Pokłóceni członkowie kapeli próbowali doprowadzić do ponownego zejścia się, ale prawdziwa reaktywacja nastąpiła dopiero w 2004 roku. W międzyczasie Andrzej Nowak założył inny zespół Złe Psy, który grał muzykę bliższą klasycznemu rockowi i bluesowi i wypuścił między 2002 i 2017 rokiem trzy albumy.

REKLAMA

Andrzej Nowak zmarł w wieku 62 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina przez oficjalny profil na Facebooku.

REKLAMA

Nie znamy dokładnej przyczyny śmierci muzyka. Zewsząd płyną jednak wyrazy współczucia i kondolencje dla pogrążonej w smutku rodziny Nowaka. Fani muzyki granej przez TSA i Złe Psy podkreślają, że urodzony 9 kwietnia 1959 roku w Opolu rockman był na scenie prawdziwym wulkanem energii, a możliwość słuchania go w trakcie koncertów prawdziwą przyjemnością. Oprócz występów dla obu wspomnianych zespołów Andrzej Nowak występował też gościnnie w piosenkach takich wokalistów i grup jak: Martyna Jakubowicz, Tadeusz Nalepa, Harley Davidson Band czy Hungarica. Pełnił też rolę kompozytora i producenta muzycznego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA