Sylwester Chęciński nie żyje. Reżyser trylogii o Kargulach i Pawlakach miał 91 lat
Sylwester Chęciński zmarł w środę 8 grudnia we Wrocławiu w wieku 91 lat. O śmierci wielokrotnie nagrodzonego i odznaczonego reżysera, twórcy filmów "Wielki Szu", "Sami swoi", "Nie ma mocnych" czy "Historia żółtej ciżemki", poinformował jego syn.
Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu. W 1956 ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, a 5 lat później wyreżyserował swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny - była to słynna "Historia żółtej ciżemki". Pod koniec lat 70. pełnił funkcję zastępcy kierownika artystycznego Zespołu Filmowego "Iluzjon", a na przełomie lat 80. i 90. - Zespołu Filmowego "Kadr".
Za całokształt swojej twórczości otrzymał "Platynowe Lwy" w 2014 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Orła za osiągnięcia życia trzy lata później. Otrzymał też m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a to tylko część z jego licznych wyróżnień, nagród i odznaczeń.
Sylwester Chęciński nie żyje. Miał 91 lat.
O śmierci wybitnego polskiego reżysera poinformował jego syn, lekarz Igor Chęciński. Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, pożegnał artystę w swoich social mediach.
Sylwester Chęciński w sumie wyreżyserował 16 filmów fabularnych - najpopularniejsze z nich to z pewnością trylogia o zwaśnionych rodzinach Pawlaków i Karguli, które trafiają z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane ("Samo swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć"). Wspomnieć należy też obrazy takie jak "Rozmowy kontrolowane" czy "Wielki Szu".
I kolejna zła informacja. Odszedł przed chwilą mistrz: Sylwester Chęciński. Wybitny reżyser i twórca sagi "Sami swoi", która bawi kolejne pokolenia. Żegnamy Cię Honorowy Obywatelu Wrocławia. Już nie spotkamy się na spacerze w Parku Południowym. Będziemy o Tobie zawsze pamiętać i dziękuję za ostatnie spotkanie. Twój krasnal będzie na zawsze przypominał o tym jak ważny byłeś dla nas
- napisał w mediach społecznościowych prezydent Wrocławia Jacek Sutryk