REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Tak powstał jeden z najsłynniejszych utworów "Twin Peaks"

Nie żyje Angelo Badalamenti. W wieku 85 lat zmarł amerykański kompozytor, który przez wiele lat współpracował z Davidem Lynchem. To właśnie on jest odpowiedzialny za piękną i niepokojącą muzykę do kultowego serialu "Twin Peaks". W jednym z wywiadów Badalameni tłumaczył, jak powstał jeden z najsłynniejszych motywów muzycznych przewodnich - "Laura Palmer's Theme" i jak na stworzoną przez niego muzykę zareagował David Lynch.

13.12.2022
9:22
Angelo Badalamenti
REKLAMA

Angelo Badalamenti nie żyje, a o jego śmierci poinformował siostrzeniec kompozytora w mediach społecznościowych. Kto miał dobre życie, ma dobrą śmierć - napisał, podkreślając, jak wielki dorobek artystyczny miał Angelo. 85-letni kompozytor najbardziej znany był ze współpracy z Davidem Lynchem. Skomponował muzykę do wielu filmów reżysera, takich jak m.in. "Dzikość serca", Zagubiona autostrada" czy "Prosta historia". Stworzył również muzykę do kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks".

REKLAMA

Tak powstał jeden z najsłynniejszych motywów - Laura Palmer's Theme.

W jednym z krótkich wideo na YouTube kompozytor tłumaczył, jak powstał jeden z najsłynniejszych motywów muzycznych - Motyw Laury Palmer". David Lynch, reżyser "Twin Peaks" usiadł obok kompozytora i nakreślił mu klimat serialu. Jesteśmy w mrocznym lesie, a delikatny wiatr wieje wśród drzew. Księżyc rozświetla noc, a w tle słyszysz odgłosy zwierząt, w tym sowy. Jesteś w mrocznym lesie. Wprowadź mnie w tę piękną noc z delikatnym wiatrem - powiedział Lynch do kompozytora. Ten zaczął grać na pianinie. Pierwsze dźwięki bardzo spodobały się Davidowi, lecz poprosił kompozytora, aby grał wolniej. Tak jest, pięknie, dobre tempo, graj tak jeszcze przez chwilę - mówił. Później David poprosił Angelo o wprowadzenie kolejnych dźwięków, opisując również postać Laury Palmer. To samotna dziewczyna, bardzo smutna - zaczął. Wraz z kolejnymi dźwiękami Lynch nie krył zachwytu instrumentalnym utworem Angelo. - Piękne, nie przestawaj, nie przestawaj - mówił.

Ścieżka dźwiękowa "Twin Peaks" podbiła listy przebojów

Po tym, gdy utwór powstał, Lynch wstał i serdecznie uścisnął Angelo. To jest właśnie Twin Peaks - podkreślił zachwycony i poruszony Lynch. Badalamenti powiedział, że jeszcze chce dopracować utwór, jednak dla Lyncha dzieło było kompletne. Angelo, nic nie rób, nie zmieniaj ani jednej nuty - powiedział reżyser "Twin Peaks"

REKLAMA

Warto dodać, że to muzyka skomponowana do serialu stała się kluczowym elementem opowiadania historii Twin Peaks, a ścieżka dźwiękowa kultowej produkcji znalazła się na szczycie list przebojów na całym świecie. Na Instagramie Davida Lyncha pojawił się wpis upamiętniający jego przyjaciela. Brak mi słów, spoczywaj w pokoju przyjacielu - brzmi fragment pożegnalnego wpisu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA