REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. YouTube

Wszystkie niesamowite animacje Tomasza Bagińskiego i Platige Image w jednym miejscu

Czekamy na Ambition, czekamy również na nowego filmowego Wiedźmina. W międzyczasie warto jeszcze raz przypomnieć sobie wszystkie najlepsze animacje Platige Image, których duża część została wyreżyserowana przez Tomasza Bagińskiego:

07.10.2014
10:45
Wszystkie niesamowite animacje Tomasza Bagińskiego i Platige Image w jednym miejscu
REKLAMA
REKLAMA

Deszcz (1997)

Tą animacją Tomasz Bagiński otworzył sobie drogę do założonego przez Jarosława Sawko i Piotra Sikorę warszawskiego studia specjalizującego się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D i cyfrowych efektów specjalnych - Platige Image. Podczas pracy nad Deszczem Bagiński wciąż był studentem, ale już wtedy otrzymał za niego kilka nagród i wyróżnień. Oczywiście dzisiaj animacja chyba na nikim nie robi wrażenia, ale przypomnijmy sobie, jak wyglądały gry komputerowe w 1997 roku.

Katedra (2002)

Animacja, która uczyniła Tomasza Bagińskiego producentem światowego formatu. Katedra pozwoliła odnieść Polakowi międzynarodowy sukces, zwieńczony główną nagrodą prestiżowego festiwalu SIGGRAPH oraz nominacją do Oskara w kategorii krótki film animowany. Animacja powstała na podstawie opowiadania Jacka Dukaja, z którym to Tomasz Bagiński jest w bliskich relacjach, wspólnie pracując nad wieloma projektami.

Sztuka spadania (2004)

Sztuka spadania to pierwsza animacja Bagińskiego, w której ten tak otwarcie wchodzi w polemikę z widzem. Tematem jest śmierć wielu anonimowych, ku uciesze i realizacji celów zachłannych jednostek na szczycie hierarchii. Danse Macabre 2.0, widoczne zresztą na samym ekranie. Sztuka spadania jest drugim dziełem Tomasza, które otrzymało nagrodę SIGGRAPH. Musicie przyznać, że jakość animacji nawet dzisiaj daje radę.

Wiedźmin – intro oraz outro (2007)

To niesamowite, że od premiery pierwszego Wiedźmina minęło już 7 lat. Mimo tego doskonale pamiętam otwierającą sekwencję gry, za którą stoi Platige Image. To samo studio odpowiada za animowane zakończenie. Oba materiały wyreżyserował Tomasz Bagiński. Nominacja do nagrody Visual Effects Society w kategorii Sekwencje Filmowe w Grze Komputerowej.


Kinematograf (2009)

Pierwsza tak bezpośrednia, długa i wypełniona dialogami animacja Bagińskiego. To w Kinematografie mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć dynamiczne ujęcia oraz poznać bohaterów, którzy nie byli już metaforami oraz symbolami, a wirtualnymi bytami z własnymi, wirtualnymi emocjami. Warto dodać, że chwytający za serce Kinematograf powstał na podstawie komiksu Mateusza Skutnika – Monochrom. Zwycięzca Grand Prix festiwalu Animago w kategorii najlepszy krótki film.

Animowana historia Polski (2010)

Moja ulubiona produkcja Bagińskiego. Krótkometrażowy film animowany powstał na zlecenie PAN z okazji Expo 2010 w Szanghaju oraz 35 edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kiedy ktoś pyta się mnie, jak w atrakcyjny sposób zapoznać młodych ludzi z historią naszego kraju, pokazuję im właśnie Animowaną historię Polski. Oczywiście efektowne dzieło nie należy traktować jako źródła wiedzy, ale jestem przekonany, że każdy naród powinien mieć podobny, bardzo wartościowy film przedstawiający ich poczynania na przestrzeni dziejów. Rewelacja.

Paths of Hate (2010)

Za ten krótkometrażowy film animowany odpowiada inny reżyser ze studia Platige Image – Damian Neonow. Chociaż nieco rozciągnięta w czasie, animacja naprawdę zapada w pamięć. Paths of Hate to najlepszy przykład na to, że studio ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko produkcje, przy których swoje palce maczał Tomasz. Zdobywca nagrody Best of Show na festiwalu SIGGRAPH.

Intro Wiedźmin 2: Zabójcy Królów (2012)

Co tutaj dużo pisać. Graficzny majstersztyk, przepełniony akcją i niesamowitymi efektami specjalnymi. Właśnie takiego intro doczekali się posiadacze Edycji Rozszerzonej drugiego Wiedźmina. Animacja towarzyszyła premierze gry w wersji na konsolę Xbox 360.

Cyberpunk 2077 (2013)

Uwielbiam ten zwiastun. Chociaż o grze Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED wciąż wiemy bardzo niewiele, trailer wyreżyserowany przez Tomka Bagińskiego skutecznie podkręcił atmosferę. Świetnie dobrana muzyka, minimalizm, głód i ochota na więcej – reklama bez dwóch zdań spełniła powierzone jej zadanie. Aż boję się pomyśleć, ile razy już oglądałem ten zwiastun.

Killing Monsters – Wiedźmin 3 Dziki Gon (2013)

REKLAMA

Najnowszy zwiastun Platige Image w reżyserii Tomasza Bagińskiego poświęcony grze komputerowej. Z otoczki science-fiction producent ponownie wrócił do klimatów brudnego fantasy, potęgując hype wokół trzeciego, ostatniego Wiedźmina, jakiego dostaną gracze. Jeżeli gra będzie chociaż w połowie tak dobra jak trailer – wchodzę w to.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA