REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Audiobooki

Audiobooki w Play - czy to się opłaca?

Telefoniczna sieć komórkowa Play kojarzy się głownie na dwa sposoby. Pierwszy przybiera wygląd fioletowo-białego gluta, który nie może się zdecydować, czy chce wyglądać jak rozlany budyń, czy odpad z huty szkła w Sandomierzu.

02.04.2013
15:11
Audiobooki w Play –  czy to się opłaca?
REKLAMA

Drugie skojarzenie jest bliskie chyba każdemu, kto próbuje skorzystać z podstawowej usługi Play, znajdując się gdzieś poza granicami bezpiecznego miasta. Dla fioletowego „Pe” jest to  terra incognito, nieznana kraina, po której galopują stada bizonów. Dzikie ziemie to nie jest dobre miejsce do prowadzenia telefonicznych rozmów, a więc i zasięg jest niepotrzebny.

REKLAMA

Okazuje się, że Play chce jednak wyjść poza miejskie aglomeracje i stać się czymś więcej niż miejskim telefonem, za pomocą którego można zadzwonić do babci mieszkającej dwie ulice dalej. Pomysł nie wiąże się co prawda z usługą telekomunikacyjną ale przecież nie to jest najważniejsze w telefonie. Hm, a może jednak? Nevermind.

Akcja nazywa się "Audiobooki w Play" i umożliwia zakupienie i słuchanie dowolnego audiobooka z oferty prawie trzech tysięcy książkowych nagrań serwisu Audioteka. Wspólna inicjatywa e-księgarni i operatora P4 wystartowała już grudniu ubiegłego roku ale wciąż jeszcze nabiera rozpędu. Szybko raczej nie wyhamuje bowiem oferta cały czas jest poszerzana i trzeba przyznać, że prezentuje się bardzo interesująco.

Aktualne przeboje to m.in. szeroko ostatnio opisywana, również na Splay, „Gra o tron” George R.R. Martina. Nagranie jest wspólną inicjatywą operatora sieci Play, serwisu Audioteka i wydawnictwa ZYSK i SK-A. W przygotowaniu audiobooka „Gry o Tron” udział wzięło ponad 80 aktorów a produkcja została nawet uhonorowana „Specjalną Złotą Kaczką” magazynu FILM. Brzmi to równie dobrze jak „Specjalna Gumowa Kaczka” ale nie będziemy się czepiać. Grunt, że w ramach akcji Play i Audioteki powyższy tytuł można nabyć za niecałe 20 złotych (normalnie 59 zł).

Identyczna cena, czyli 19,99 dotyczy wszystkich audiobooków. Nigdzie taniej nie znajdziemy choćby „Narrenturm” Andrzeja Sapkowskiego, cz „Steve Jobs” Waltera Isaacsona. W obu wypadkach za nagrania poza granicami „Audiobooków w Play” trzeba zapłacić grubo powyżej czterdziestu złotych.

Są jakieś minusy tej akcji? Są. Karta prepaidowa za kilka złotych nie wystarczy, aby załapać się na tanie e-książki. Z oferty mogą skorzystać tylko posiadacze abonamentu w Play. Szczęście w nieszczęściu, że przynajmniej nie zostaną z tego tytułu pobrane megabajty wykupionego transferu. Przesył jest darmowy. Aby pobrać więcej niż jedną książkę, trzeba niestety trochę się nagimnastykować, czyli włączyć i wyłączyć usługę (za co każdorazowo pobierana jest opłata 19,99 zł). W normalnym trybie opłata naliczana jest automatycznie na początku okresu rozliczeniowego, a w zamian użytkownik dostaje jeden punkt, który można wymienić na e-książkę.  Tylko jeden punkt miesięcznie i stąd bierze się konieczność kombinacji. Szkoda, że nie rozwiązano tego jakoś wygodniej.

Pozostaje otrzeć gorzkie łzy i uśmiechnąć się, bo za pierwsze uruchomienie usługi jest do wzięcia super prezent. W paczce startowej znajdziemy genialne nagranie klastycznej, kultowej powieści Phillipa K. Dicka, pt. "Blade Runner. Czy Androidy marzą o elektrycznych owcach". Słuchowisko zostało zrealizowane w technologii dźwięków binarnych, co oznacza po prostu sugestywne wrażenie dźwięku przestrzennego. Mówiąc krótko, momentami można się poczuć jak w hali  dworca Warszawa Centralny.

Tak na marginesie, szkoda nie przywołać wspomnienia filmowej adaptacji powieści Dicka. Właśnie w „Łowcy Androidów” z Harrisonem Fordem i Rutgerem Hauerem w rolach głównych można natrafić na słynny monolog umierającego replikanta Roya Batty’ego. To był podobno spontaniczny tekst Hauera. Niesamowite, że nadal tak mocno działa na odbiorcę i nieodmienne porusza jakąś strunę w duszy.

Oto zapis i tłumaczenie tego fragmentu:

"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

REKLAMA

„Widziałem rzeczy, w które wy ludzie nigdy byście nie uwierzyli. Statki szturmowe płonące w konstelacji Oriona. Widziałem promienie światła jarzące się w ciemności na morskich falach przy bramie Tannhäusera. Wszystkie te chwile przepadną w czasie, jak łzy w deszczu. Pora umierać.”

I jeszcze tylko krótka instrukcja. Usługę uruchomić można pod tym adresem lub wysyłając SMS-a o treści START na numer 128346 (1AUDIO) lub poprzez wysłanie krótkiego kodu USSD *111*310*1#. Po aktywacji usługi karnet na pobranie audiobooka zostanie przyznany w ciągu 24h.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA