REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube /
  3. Dzieje się
  4. Wideo /

Banksy pokazał, jak tworzy nowe graffiti w londyńskim metrze. Jak wygląda tajemniczy artysta?

Pandemia koronawirusa utrudniła działalność artystyczną, ale część twórców wykorzystuje skomplikowane warunki jako źródło inspiracji. Jednym z takich artystów jest Banksy, który zaangażował się we wspieranie walki z pandemią koronawirusa. Właśnie opublikował wideo namawiające do noszenia maseczek, w którym po raz pierwszy pokazał jak wygląda.

15.07.2020
21:12
banksy wideo
REKLAMA
REKLAMA

Prawie cały świat od kilkunastu lat wie o działającym na terenie Anglii autorze obrazów, murali i graffiti, ale bardzo niewiele osób miało do tej pory okazję go zobaczyć. Przede wszystkim dlatego, że Banksy bardzo dba o zachowanie prywatności i aury tajemnicy wokół swoich dzieł. Nie oznacza to jednak, że stroni od publicznych gestów i zabierania głosu na temat istotnych polityczno-społecznych wydarzeń.

Niedawno dał temu wyraz poprzez wizytę w Southampton General Hospital, gdzie zostawił po sobie mural przedstawiający pielęgniarkę w maseczce jako superbohaterkę. Dzieło miało symbolizować odwagę i zaangażowanie pracowników służb medycznych na całym świecie, za które Banksy chciał podziękować. Wygląda jednak na to, że temat noszenia maseczek ochronnych nie został przez niego w pełni wyczerpany. Udowadnia to opublikowane niedawno na Instagramie artysty wideo.

Banksy udał się do londyńskiego metra i w jednym z wagonów wykonał graffiti poświęcone sytuacji epidemiologicznej w Wielkiej Brytanii.

Filmik opatrzony krótkim komentarzem „Jeśli nie masz maski, nie wchodzisz” to wizualny komentarz do wprowadzonych właśnie na terenie Wielkiej Brytanii nowych zasad bezpieczeństwa. Zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej stało się obowiązkiem każdego obywatela. I Banksy bynajmniej tego nakazu nie złamał, bo wystąpił w masce, goglach i specjalnym kombinezonie z kapturem. Samymi obrazami składającymi się na pełne graffiti starał się zaś najwyraźniej pokazać różnicę między szczurami noszącymi i nienoszącymi maseczki.

Materiał obejrzało do tej pory ponad 3,6 mln osób. Nie wszyscy oglądający są przekonani, że na nagraniu faktycznie widzimy tak długo ukrywającego się artystę. Mógł to być przecież podstawiony aktor lub któryś z asystentów Banksy'ego. Inni obstają przy teorii, że pod tym pseudonimem artystycznym kryje się na pewno więcej niż jedna osoba i być może widzieliśmy tylko pojedynczego członka większego kolektywu.

REKLAMA

Co ciekawe, w komentarzach pod wideo nie brakuje też krytycznych opinii na temat wykonanego graffiti. Część osób uważa bowiem, że tego typu sztuka wykonana w pojeździe transportu publicznego jest wandalizmem. Prawdopodobnie nie zdają sobie one jednak sprawy z faktu, o ile wzrośnie wartość otagowanego przez Banksy'ego wagonu.

Już 16 lipca na platformie HBO GO zadebiutuje poświęcony temu twórcy dokument pt. „Banksy: Sztuka wyjęta spod prawa”.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA