REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Do księgarni trafiła właśnie zupełnie nowa książka Tolkiena w uniwersum Władcy Pierścieni

J.R.R. Tolkien, czyli autor kultowej sagi Władca Pierścieni i wielu innych wspaniałych książek, zmarł w 1973 roku. Teraz, w 44 lata po jego śmierci, do sklepów trafia nowa książka jego autorstwa o tytule Beren and Luthien.

01.06.2017
17:50
Beren and Luthien JRR Tolkien
REKLAMA
REKLAMA

Hobbit i trylogia Władcy Pierścieni to klasyka literatury fantasy, która wychowała już kilka pokoleń. Autorem tych znanych na całym świecie powieści był brytyjski pisarz J.R.R. Tolkien, który przyszedł na świat jeszcze w XIX wieku.

Kto by pomyślał, że jeszcze jakaś nowa, nigdy nie wydana książka podpisana nazwiskiem J.R.R. Tolkiena trafi do księgarni.

Twórczość kultowego autora przeżywała drugą młodość dekadę temu za sprawą wysokobudżetowych adaptacji filmowych Petera Jacksona. Biorąc pod uwagę to, jak daleko sięga historia Śródziemia, raczej nikt nie spodziewał się, że zobaczymy jeszcze kiedykolwiek nową opowieść osadzoną w tym fikcyjnym świecie. Na fanów czeka jednak zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami niespodzianka.

Do sklepów i e-księgarni trafiła właśnie nowa powieść zatytułowana Beren and Luthien. To opowieść o miłości, która wykiełkowała w głowie J.R.R. Tolkiena około 100 lat temu, gdy wrócił z bitwy nad Sommą w 1916 roku (aczkolwiek pisarz wielokrotnie podkreślał, że makabryczne wydarzenia podczas I wojny światowej nie miały zbyt dużego wpływu na jego twórczość).

Beren and Luthien JRR Tolkien class="wp-image-86510"

Beren and Luthien zostało wydane przez Christophera Tolkiena, czyli 92-letniego syna twórcy Władcy Pierścieni.

To nie pierwszy raz, gdy do księgarni trafia książka J.R.R. Tolkiena już po jego śmierci. Najgłośniejszą jest Silmarillion, czyli mitologia całego świata Władcy Pierścieni. Christopher Tolkien zajął się redakcją książki i to tam znalazła się pierwsza wersja historia miłośnej pomiędzy człowiekiem Berenem i elfką Luthien.

REKLAMA

Silmarillion nie był ostatnią książką J.R.R. Tolkiena, która została zredagowana i wydana przez Christophera. W 2007 roku fani mogli przeczytać powieść Dzieci Hurina, a teraz, czyli dekadę później, wydawnictwo HarperCollins wprowadza do sprzedaży Beren and Luthien. Pierwowzorem dla bohaterki była żona pisarza, Edith Bratt.

Beren and Luthien to oryginalna wersja opowieści, która później ewoluowała, by znaleźć się w Silmarillionie. Imiona obojga bohaterów zostały wygrawerowane na nagrobkach pisarza i jego żony. Za ilustracje w Beren and Luthien, tak jak w przypadku Dzieci Hurina, odpowiada Alan Lee, który zdobył Oscara za swój wkład w filmowego Władcę Pierścieni.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA