REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Komiksy

Zmarł Bogusław Polch - rysownik komiksów z serii „Kapitan Żbik” oraz twórca pierwszej komiksowej adaptacji „Wiedźmina”

Polska branża komiksowa doczekała się w PRL-u wielu mistrzowskich rysowników. Niestety, Bogusław Polch, jeden z najbardziej poważanych twórców zmarł na początku tego roku. Był autorem ilustracji i rysunków do takich serii jak „Kapitan Żbik”, „Wiedźmin” i „Funky Koval”.

03.01.2020
21:41
bogusław polch nie żyje
REKLAMA
REKLAMA

Swoją karierę zawodową w branży komiksowej Bogusław Polch rozpoczął oficjalnie w wieku 29 lat zeszytem „Złoty Mauritius” z serii o Kapitanie Żbiku. To właśnie przy tym kultowym komiksie poświęconym ikonie Milicji Obywatelskiej rysownik pracował najwięcej na wczesnym etapie twórczości. Do współpracy przy „Kapitanie Żbiku” zachęcił go zresztą inny powszechnie doceniany twórca, Grzegorz Rosiński, z którym znali się od czasów liceum plastycznego.

Polch stworzył rysunki do ośmiu numerów słynnego tytułu, w tym po raz ostatni w 2013 roku do komiksu „Tajemnica Plaży w Pourville”. W latach 80. i 90. utalentowany rysownik stał się z kolei rozpoznawalny wśród fanów fantasy i science fiction. Pracował bowiem nad komiksami z serii „Bogowie z kosmosu”, „Funky Koval” i przede wszystkim nad pewną adaptacją popularnej wówczas sagi o łowcy potworów.

Komiksowa adaptacja „Wiedźmina” ukazała się w 6. tomach, a w 2015 roku również w ramach jednego dzieła.

bogusław polch nie żyje class="wp-image-362049"
Foto: Okładka komiksu „Wiedźmin. Wydanie kolekcjonerskie”/Prószyński i S-ka

W skład wspomnianych zeszytów weszło pięć adaptacji opowiadań Andrzeja Sapkowskiego („Drogi bez powrotu”, „Granicy możliwości”, „Mniejszego zła”, „Ostatniego życzenia” oraz „Wiedźmina”). Oprócz tego w skład serii wszedł też jeden autorski komiks napisany na bazie nigdy nie powstałego opowiadania dyskutowanego przez twórców. Autorem scenariusza do „Wiedźmina” był Maciej Parowski, za rysunki w każdym z dzieł odpowiadał Bogusław Polch, a za kolory Danuta Polch.

Bogusław Polch zmarł 2 stycznia 2020 roku w wieku 78 lat.

REKLAMA

Współautor popularnych komiksów pracował również w branży reklamowej i tworzył projekty okładek książek, a w 2009 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Polch w ostatnich miesięcach walczył z nowotworem. Informację o śmierci docenianego artysty podał Festiwal Komiksu w Łodzi na swojej stronie na Facebooku. Ceremonia pogrzebowa Bogusława Polcha odbędzie się 9 stycznia o godz. 14:00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA