REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki /
  3. Filmy

Jeśli Borys Lankosz bierze się za adaptację powieści, to wiem, że będzie dobrze. Zwiastun Ciemno, prawie noc

Ciemno, prawie noc to powieść Joanny Bator, którą przeczytałam jednym tchem. Książka doczeka się swojej ekranizacji w reżyserii Borysa Lankosza. Do sieci trafiła zapowiedź filmu. Ten swoją premierę będzie miał w 2019 roku.

02.02.2018
11:42
borys lankosz
REKLAMA
REKLAMA

Zawsze drżę, kiedy przychodzi mi oglądać produkcje na podstawie moich ulubionych powieści. Mierzę się z próbą zrozumienia tego, że język filmu rządzi się swoimi prawami i tu wcale nie musi być "tak samo jak w książce". Że nowy twórca, to jednocześnie nowa interpretacja. Że trzeba skrócić wątki albo je zmienić, a aktorzy to nie postaci wyjęte z kart powieści, tylko artyści, którzy mają swoją wizję tego, jak chcą wcielić się w danych bohaterów.

Niemniej stworzyć dobrą ekranizację powieści, to trudna sztuka. Chodzi w tym wszystkim bowiem o to, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - zainteresować tych, którzy literackiego pierwowzoru nie znają, a także przypodobać się fanom autora, samego dzieła.

I Borysowi Lankoszowi już raz się to udało.

Lankosz jest odpowiedzialny na filmową adaptację powieści Zygmunta Miłoszewskiego, Ziarno prawdy. A Zygmunt Miłoszewski to jeden z moich ulubionych polskich autorów i po prostu mistrz pióra. Idąc na seans Ziarna prawdy, w pamięci miałam jeszcze ekranizację jego pierwszej powieści, Uwikłania, która nie była zbyt udana. Inaczej: była po prostu nieudana i zupełnie różniła się od oryginału. Lankosz od pierwszych chwil mnie oczarował. Jego filmowa wersja Ziarna prawdy jest świetna (niemała w tym zasługa również Roberta Więckiewicza, który wcielił się w głównego bohatera).

Wierzę, że i z Ciemno, prawie noc reżyserowi wszystko się powiedzie.

A warto dodać, że powieść Joanny Bator do najłatwiejszych - jeśli myśleć o przeniesieniu jej na duży ekran - nie należy. Jest oniryczna, melancholijna, w pewnym sensie dość eklektyczna i bardzo współczesna, niezwykła. Na pewno stanowić będzie nie lada wyzwanie. Trzymam jednak kciuki, żeby Lankoszowi się udało.

Obsada, trzeba przyznać, również nastraja optymistycznie. W adaptacji powieści Bator udział wezmą: Magdalena Cielecka, która wcieli się w główną postać, Marcin Dorociński, Roma Gąsiorowska, Jerzy Trela, Aleksandra Konieczna, Anja Rubik i Dawid Ogrodnik.

REKLAMA

Ciemno, prawie noc opowiada historię Alicji Tabor, dziennikarki, która przybywa do Wałbrzycha, aby zbadać sprawę zaginięcia dzieci. Przyjazd w te strony jest jednocześnie powrotem do jej rodzinnych miejsc. Sprawa jest tajemnicza od samego początku, a policja bezsilna. Alicja, w trakcie prywatnego śledztwa, odkrywa że ta sprawa łączy się z jej przeszłością i historią miasta.

Dokładna data premiery filmu nie jest jeszcze znana.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA