REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Borys Szyc jako Naczelnik Państwa. Są pierwsze zdjęcia do filmu Piłsudski

Produkcje historyczne opowiadające o polskich dziejach wypadają... różnie. Gdybyśmy jednak swoje oczekiwania uzależniali od tego, jak wyglądają aktorzy wcielający się w prawdziwe postacie, to film o Piłsudskim na pewno by je wywindował.

08.11.2018
15:26
borys szyc piłsudski
REKLAMA
REKLAMA

Piłsudski to film Michała Rosy, który już w przyszłym roku pojawi się w kinach. Będzie to opowieść biograficzna o Józefie Piłsudskim, chociaż twórcy deklarują, że nie będzie to typowa biografia. Scenariusz ma opierać się o osobistą historię człowieka. W produkcji mają pojawić się relatywnie mało znane wątki z biografii tytułowego bohatera, m. in. ucieczka ze szpitala psychiatrycznego, napad na pociąg i zamachy PPS-u.

Michał Rosa ma doświadczenie w produkcjach historycznych, pracował między innymi nad serialami Bodo i Czas honoru.

Zapewne najtrudniejszą decyzją na etapie przygotowania filmu było wybranie aktora, który sportretuje Marszałka. Ostatecznie do tej roli wybrano Borysa Szyca. I nie dziwie się wcale, że wszelkie zdjęcia z planu i pierwsze przecieki dotyczące tego, jak będzie wyglądał aktor w filmie, budzą ogromne emocje. Nie będzie mu łatwo przecież odegrać przekonująco bohatera, który dzisiaj stał się już pomnikiem.

Jak opowiedzieć o Piłsudskim? To pytanie zadaliśmy sobie na początku naszej pracy. Kiedy reżyser zadzwonił do mnie z propozycją roli, przestraszyłem się, że będzie to opowieść o sędziwym, dostojnym człowieku, którym Marszałek był w latach 30. XX wieku. Tymczasem film rozpoczyna się w 1901 roku. Piłsudski jest wówczas jeszcze młody, balansuje na granicy życia i śmierci. Jest więziony w szpitalu psychiatrycznym w Petersburgu, skąd pomagają mu uciec przyjaciele. W tym momencie rozpoczyna się nasza opowieść – o wizji, marzeniu, o niepodległej Polsce. Piłsudski wierzył w nią i walczył mimo przeciwności losu, mimo że wydawało się, że nie ma żadnych szans na to, aby Polska znów znalazła się na mapie świata. – mówi o swojej roli Borys Szyc

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z planu.

 class="wp-image-220538"
REKLAMA

Na ekranie pojawi się również Jan Marczewski (Walery Sławek), Marcin Hycnar (Witold Jodko-Narkiewicz), Józef Pawłowski (Aleksander Sulkiewicz). Z kolei Magdalena Boczarska wcieli się w Marię Piłsudską, a Maria Dębska zagra Aleksandrę Szczerbińską. Film ma trafić na ekrany kin dopiero w przyszłym roku. Trochę szkoda, że nie udało się go przygotować z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prawa autorskie zdjęć: © Fot Jaroslaw Sosinski / SF Kadr

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA