REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Twórca Morderstwa w Orient Expressie chce stworzyć filmowe uniwersum z bohaterami powieści Agathy Christie

Tworzenie kinowych uniwersów zdaje się być coraz popularniejszym zjawiskiem wśród filmowców. Po światowym sukcesie ekranizacji powieści królowej kryminałów, Kenneth Branagh planuje nakręcić serię filmów z bohaterami Agathy Christie. 

27.12.2017
22:18
Kenneth Branagh Artemis Fowl
REKLAMA
REKLAMA

Choć najnowsza produkcja oparta na powieści Agathy Christie jeszcze nie zdążyła opuścić kin, to jego twórca już wybiega myślami naprzód. Branagh ośmielony sukcesem Morderstwa w Orient Expressie ogłosił właśnie chęć stworzenia całego kryminalnego uniwersum.

Wbrew przewidywaniom filmowa opowieść o detektywie Poirocie przyniosła satysfakcjonujące zyski.

Film z udziałem Johnny'ego Deppa i Michelle Pfeiffer - wbrew pierwotnym założeniom - odniósł satysfakcjonujący sukces kasowy. Ekranizacja powieści uplasowała się na 3 miejscu najbardziej dochodowych produkcji podczas premierowego weekendu. Plejada gwiazd oraz kultowa historia napisana przez Christie przyniosła twórcom spore zyski, zarabiając ponad 311 mln dolarów na całym świecie. Zainteresowanie filmem widoczne było przede wszystkim w krajach europejskich, produkcja mogła się pochwalić świetnym otwarciem w Wielkiej Brytanii.

morderstwo w orient expressie 2017 class="wp-image-111631"

Reżyser nie kryje fascynacji kultowymi powieściami i ich ogromnym potencjałem filmowym. Stworzenie uniwersum byłoby interesujące, z uwagi na to, że każda poprzednia ekranizacja kryminałów z udziałem Poirota odnosiła ogromny sukces finansowy, zdobywając także liczne nagrody i uznanie widzów. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat, dzieła Christie doczekały się również 70 odcinków serialu o przygodach brytyjskiego detektywa.

Branagh podkreśla ogromny filmowy potencjał kryminałów Agathy Christie.

Branagh chciałby rozszerzyć perypetie wąsatego śledczego o wątki pozostałych postaci przewijających się w powieściach autorki Morderstwa w Orient Expressie. Reżyser uważa, że nie jest odosobniony w swoich pomysłach. Twierdzi, że prawdopodobnie 20th Century Fox niejednokrotnie myślało o tym samym. Pozostali bohaterowie wykreowani przez Agathę Christie mieliby szansę na wyjście z cienia Herkulesa Poirota, a ich drogi wreszcie mogłyby się krzyżować.

Myślę, że są pewne możliwości, mając do dyspozycji 66 książek, kilka krótkich opowiadań i sztuk teatralnych. Agatha Christie lubiła tworzyć postaci, których ścieżki się ze sobą splatały. Czytając jej powieści odnosi się wrażenie, że autorka stworzyła kompletny świat z całą gamą wielorakich postaci – więc tak, myślę, że są szanse na stworzenie uniwersum – komentował Kenneth Branagh.

Na razie wytwórnia filmowa nie odniosła się do planów Branagha.

Tym bardziej, że niedawno ogłoszono powstanie sequela Morderstwa w Orient Expressie. Wytwórnia zapowiedziała, że będzie to film powstały w oparciu o powieść Śmierć w Nilu Agathy Christie. Za sterami ponownie zobaczymy Branagha, który wcieli się także w główną postać. Do prac nad scenariuszem po raz kolejny zaangażowano również Michaela Greena. Nie dziwi więc fakt, że wytwórnia Fox chce się skupić przede wszystkim na stworzeniu zaplanowanej już produkcji.

 class="wp-image-54532"

Stworzenie nowego uniwersum może być pomysłem wygodnym i zarazem ryzykownym.

Pomysł stworzenia filmowego uniwersum Agathy Christie wydaje się być ciekawy i całkiem realny. O jego sukcesie może stanowić dotychczasowe zainteresowanie powieściami słynnej autorki, a także ich ekranizacjami. Spore osiągnięcia Morderstwa w Orient Expressie tym bardziej mogą podsycać entuzjazm Branagha i stanowić dla niego zupełnie nowe wyzwanie.

Należy jednak zauważyć, że nie każde filmowe uniwersum spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Wystarczy spojrzeć na sytuację Mrocznego Uniwersum z klasycznymi potworami, które okazało się niewypałem. W związku z tym, coraz więcej wytwórni rezygnuje z tego pomysłu, skupiając się na pojedynczych produkcjach. W końcu nie każda koncepcja serii filmów zostaje tak mistrzowsko rozegrana jak w przypadku Marvela.

REKLAMA

Nie wiadomo także, czy seria filmów o bohaterach stworzonych przez Christie spotka się z tak wielkim zainteresowaniem. Choć poprzednia ekranizacja odniosła sukces finansowy, należy poczekać na reakcje związane z filmem Śmierć w Nilu. Dodatkowo nie wiadomo, czy kolejne filmy z możliwego uniwersum spotkałyby się z tak wielką przychylnością widzów, bowiem pozostałe postacie z powieści kryminalnych Christie są im mniej znane.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA