REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Cannes 2022: nagrody rozdane. Brawo, Jerzy Skolimowski!

Festiwal Cannes 2022 za nami - wiemy już, że Złotą Palmą nagrodzono "Triangle Of Sadness" Rubena Oestlunda. Reżyser stał się zatem dziewiątym filmowcem dwukrotnie obdarowanym tą prestiżową nagrodą. Polacy również mogą być dumni - wyróżnienia doczekał się bowiem także Jerzy Skolimowski.

29.05.2022
12:15
cannes 2022 nagrody festiwal polska jerzy skolimowski
REKLAMA

75. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes dobiegła końca - Ruben Oestlund został uhonorowany najważniejszą nagrodą wieczory za swoje "Triangle of Sadness" (w 2017 zgarnął Złotą Palmę za znakomite "The Squade"). Przypominamy, że najważniejsza nagroda canneńskiego festiwalu - i jedna z najbardziej prestiżowych nagród filmowych (a może i najbardziej prestiżowa, biorąc pod uwagę postępujący spadek znaczenia Oscarów) - nazywana jest "odpowiednikiem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury" przez krytyków i historyków kina.

W "Triangle of Sadness" Woody Harrelson wciela się w kapitana luksusowego statku, który zaczyna tonąć - bogaci pasażerowie i załoga lądują razem na bezludnej wyspie. Tytułowy "trójkąt smutku" pochodzi z żargonu chirurgów plastycznych - to zmarszczki między oczami, które wygładza się botoksem w trakcie piętnastominutowego zabiegu. Film to satyryczne (ale i ciepłe) spojrzenie na powiązania między wyglądem a ekonomią w zachodnim społeczeństwie.

Werdykt wydało jury, którego członkami byli: szwedzka aktorka Noomi Rapace, francuski aktor Vincent Lindon (przewodniczący), brytyjska aktorka i reżyserka Rebecca Hall, amerykański reżyser Jeff Nichols, norweski reżyser Joachim Trier, irański reżyser Asghar Farhadi, indyjska modelka i aktorka Deepika Padukone, włoska aktorka i reżyserka Jasmine Trinca, francuski reżyser i aktor Ladj Ly.

REKLAMA

Cannes 2022: sukces Polski! Jerzy Skolimowski z nagrodą za "Io"

Polski film otrzymał Nagrodę Jury - mowa o "Io" Jerzego Skolimowskiego (zgarnął ją ex aequo z "Le otto montagne" w reżyserii Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch). "Io" to jedyny polski film, który znalazł się w canneńskim Konkursie Głównym (konkretniej - jest koprodukcją polsko-włoską). Skolimowski pracował nad jego scenariuszem razem ze współproducentką, Ewą Piaskowską. To opowieść o osiołku, ktora rozpoczyna się w polskim cyrku, a kończy we Wloszech. Zdaniem WIFF obraz jest panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zacodzących we współczesnym świecie. Wyróżniony Jerzy Skolimowski "podziękował wszystkim swoim osiołkom".

Cannes 2022: laureaci nagród festiwalu

REKLAMA
 • ZŁOTA PALMA :"Triangle of Sadness", Ruben Östlund
 • GRAND PRIX (ex aequo): "Stars at Noon", Claire Denis i "Blisko", Lukas Dhont
 • NAGRODA SPECJALNA Z OKAZJI 75-LECIA FESTIWALU: "Tori et Lokita", Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne
 • NAGRODA JURY (ex aequo): "Le otto montagne", Charlotte Vandermeersch, Felix Van Groeningen oraz "Io", Jerzy Skolimowski
 • REŻYSERIA: Chan-wook Park, "He-eo-jil Kyeol-sim"
 • AKTOR: Kang-ho Song, "Beu-ro-keo"
 • AKTORKA: Zar Amir-Ebrahimi, "Holy Spider"
 • SCENARIUSZ: Tarik Saleh, "Boy From Heaven"
 • CAMERA D'OR: "War Pony", Riley Keough i Gina Gammell
 • ZŁOTA PALMA DLA FILMU KRÓTKOMETRAŻOWEGO: "The Water Murmurs", Story Chen
 • NAGRODA JURY EKUMENICZNEGO: "Beu-ro-keo", Hirokazu Kore-eda
Triangle of sadness
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA