REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Panikują, że paliwo jest już droższe niż w "Jestem legendą". Jest źle, ale nie szykujcie się jeszcze na koniec świata

Wojna w Ukrainie i coraz częstsze zapowiedzi ograniczania dostaw rosyjskiej ropy i gazu doprowadziły do znacznego wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych. Internet zauważył w całej sytuacji podobieństwo do postapokaliptycznego filmu "Jestem legendą". Memy z Willem Smithem obiegły sieć, ale ile jest w nich właściwie prawdy?

12.03.2022
11:51
cena paliwa w polsce usa jestem legendą will smith
REKLAMA

Cena paliwa w niektórych rejonach Polski osiągnęła pułap ponad 8 zł za litr. Wizja tysięcy złotych ukrytych w placówkach Orlenu i innych dostawców oleju napędowego stała się tak kusząca, ze nagle znacząco wzrosła liczba kradzieży na stacjach benzynowych. W takiej sytuacji nie brak osób myślących niemal o rychłym końcu świata. Z jednej strony wojna, z drugiej pandemia, a z trzeciej globalny kryzys ekonomiczny. Brakuje tylko apokalipsy zombie, czy jak w przypadku "Jestem legendą" wampirycznych mutantów i otrzymamy fabułę jakiegoś hollywoodzkiego filmu katastroficznego.

Nie powinno w takiej sytuacji dziwić, że internet sięgnął w takiej sytuacji po odrobinę czarnego humoru połączonego ze swoją najbardziej popularną bronią, czyli memami. W Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach dużym zainteresowaniem cieszą się obrazki ze wspomnianej produkcji z Willem Smithem ukazujące ceny paliw w momencie całkowitej anihilacji zachodniej cywilizacji. Komentującym nie umknął fakt, że koszt za litr benzyny osiągnął (a w niektórych miejscach nawet przekroczył) poziom widziany w "Jestem legendą".

REKLAMA

Will Smith nie musi jeszcze uczyć was przetrwania rodem z "Jestem legendą". Memy to takie sobie źródło informacji.

Niezaprzeczalną prawdą jest, że ceny paliw rosną właściwie wszędzie. Podobnie dzieje w USA, gdzie benzyna i olej napędowy są najdroższe od 14 lat. W wielu miejscach podaje się wręcz, że ceny osiągnęły rekordowy pułap. Jak wyjaśnia jednak portal Fortune, podobne doniesienia nie biorą pod uwagę inflacji. Średnia cena za litr benzyny osiągnęła w Stanach Zjednoczonych wartość 4,318 dolara. Po dostosowaniu do inflacji średni koszt za litr tego samego surowca w lipcu 2008 roku wynosił 5,37 dolara.

REKLAMA

Wszystkie te wartości są oczywiście o wiele niższe niż ceny widoczne w "Jestem legendą". Nie zmienia to oczywiście faktu, że w niektórych miejscach USA kierowcy mierzą się już z podwyżkami sięgającymi ponad 6 dolarów za litr. Warto natomiast dodać, że do końca świata znanego z filmu Francisa Lawrence'a i powieści Richarda Mathesona doszło na skutek olbrzymiej pandemii groźnego wirusa, w wyniku której zmarło 99 procent ziemskiej populacji. Pozostały przy życiu procent zamienił się zaś w wampiryczne istoty polujące na garstkę ocalałych. Nie sposób tego porównać nawet do trudnej dla nas wszystkich pandemii koronawirusa. Co tylko potwierdza, że lepiej nie opierać swojej wiedzy wyłącznie na krążących po sieci memach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA