REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Co najchętniej czytają Polacy? Styczeń 2015 – TOP 10

W styczniu listy bestsellerów zdobyło kilka wydawniczych nowości, choć minimalnie przeważają jednak mniej lub bardziej głośne pozycje z ubiegłego roku. Dominuje, jak zwykle zresztą, beletrystyka, obok której znalazła się biblia polskiego reportażu i jeden poradnik. Przyjrzyjmy się zatem temu, co najchętniej czytali Polacy w minionym miesiącu.

10.02.2015
15:01
Co najchętniej czytają Polacy? Styczeń 2015 – TOP 10
REKLAMA
REKLAMA

aa antologia_100xx_tom_1v„Antologia 100/XX”, red. Mariusz Szczygieł

„100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku” to zbiór stu reportaży, zebranych pod redakcją Mariusza Szczygła. W pracy tej znajdziemy dzieła współczesnych mistrzów gatunku, jak Jagielski, Hugo-Bader, Tochman czy Pawlak, jak i klasyków – Kąkolewskiego, Krall, Kapuścińskiego, Wańkowicza oraz Żeromskiego, Nałkowskiej i Reymonta. Teksty niejednokrotnie zaskakują podjętą tematyką albo aktualnością zawartych w nich spostrzeżeń. Każdy z nich poprzedzony jest wprowadzeniem Szczygła, opisującym kontekst jego powstania i istotne dla jego odbioru fakty z życia autora.

Książka dostępna w e-księgarniach: Ebookpoint, Publio, Woblink

house of cards dobbs"House of Cards. Bezwzględna gra o władzę", Michael Dobbs

Wznowienie powieści, która po raz pierwszy w Polsce ukazała się w 1994 roku. W Wielkiej Brytanii końca dobiegają wybory parlamentarne. Rządzącej od kilku kadencji Partii Konserwatywnej udaje się zdobyć większość, jednak pozycja jest słaba jak nigdy przedtem. Posiadający ogromne ambicje Francis Urquhart, rzecznik dyscypliny klubowej, mimo wcześniejszych obietnic ze strony premiera, nie zostaje zatrudnionym na nowym, bardziej prestiżowym stanowisku. Postanawia samodzielnie sięgnąć po władzę i zniszczyć wszystkich, którzy zawiedli jego oczekiwania. "House of Cards" to książka, która z bezwzględną szczerością obnaża mechanizmy władzy i sieć powiązań między polityką a mediami. To właśnie na jej podstawie powstał szalenie popularny serial z Kevinem Spacey w roli głównej.

Książka dostępna w e-księgarniach: Woblink

uwikłanie"Uwikłanie", Zygmunt Miłoszewski

Wyróżniona Nagrodą Wielkiego Kalibru pierwsza część trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim, która przyniosła Miłoszewskiego sławę i uznanie. W klasztorze w centrum Warszawy, w trakcie przeprowadzania niekonwencjonalnej terapii grupowej, dochodzi do morderstwa. Czy było to przypadkowe zabójstwo podczas włamania? Czy sprawca jest wśród uczestników terapii? A może wyjaśnienie tej sprawy wcale nie jest tak oczywiste i by je znaleźć, Szacki będzie musiał dokładnie przyjrzeć się przyszłości denata, skrywającej sekrety, za których odkrycie prokurator może słono zapłacić?

Książka dostępna w e-księgarniach: Legimi, Publio

ziarno prawdy"Ziarno prawdy", Zygmunt Miłoszewski

"Ziarno prawdy to druga część trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim. Tym razem Szacki przenosi się do Sandomierza, gdzie spada na niego sprawa tajemniczego morderstwa znanej i powszechnie lubianej działaczki społecznej. Prowadząc śledztwo natyka się na ścianę milczenia ze strony lokalnej społeczności. Gdy w mieście wybucha panika i odżywa stara legenda o krwi i o mordujących chrześcijan Żydach, prokurator usiłuje odnaleźć wśród mnożących się, fałszywych poszlak ziarno prawdy. 30 stycznia do kin weszła ekranizacja książki, z Robertem Więckiewiczem w roli Teodora Szackiego.

Książka dostępna w e-księgarniach: Legimi, Publio

jack reacher sprawa osobista"Jack Reacher. Sprawa osobista", Lee Child

Najnowsza, dziewiętnasta już odsłona szalenie popularnej serii o byłym majorze Żandarmerii Wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych. We Francji dochodzi do nieudanego zamachu na prezydenta kraju. Zamachowiec strzelał z dużej odległości i nie pozostawił po sobie żadnych śladów. Jack Reacher wie, że tylko jeden człowiek, którego spotkał już kiedyś na swojej drodze, mógł dokonać tego czynu w sposób tak zuchwały. Wie też, jak go dopaść. Tylko czy uda mu się przeżyć to spotkanie?  A jeśli tak, to czy dowie się, kto był zleceniodawcą snajpera?

Książka dostępna w e-księgarniach: Legimi, Woblink

pelna-moc-mozliwosci"Pełna MOC możliwości", Jacek Walkiewicz

Co składa się na zadowolenie ze swojego życia? Czym jest odwaga? Co zrobić, by móc nazwać siebie człowiekiem spełnionym? "Pełna MOC możliwości" przynosi odpowiedzi na te pytania, udzielając praktycznych porad i wskazówek, wynikających z doświadczenia autora.  Książka stanowi rozwinięcie kilkunastominutowego wykładu wygłoszonego przez Walkiewicza podczas konferencji TEDxWSB we wrześniu 2012 roku we Wrocławiu, który jest w całości dostępny na YouTube.

Książka dostępna w e-księgarniach: Ebookpoint

snieg-przykryje-snieg"Śnieg przykryje śnieg", Levi Henriksen

Pod tym intrygującym tytułem kryje się kolejna wydana na polskim rynku norweska powieść obyczajowa. Dan Kaspersen powraca do rodzinnej wioski, by wziąć udział w pogrzebie swojego brata, który z niewiadomych przyczyn targnął się na swoje życie. Kaspersen nie zamierza zostać na dłużej, ale na zmianę jego decyzji wpływa pojawienie się pewnej kobiet. Przed wyjazdem pragnie też zrozumieć przyczyny, dla których jego brat popełnił samobójstwo. Jego dociekliwość doprowadzi go do wydarzeń z przeszłości, które wielu mieszkańców wsi wolałoby nie wyciągać na światło dzienne.

Książka dostępna w e-księgarniach: Ebookpoint, Woblink

sol ziemi"Sól ziemi", Józef Wittlin

Powieść pierwotnie wydana w 1935 roku, pod koniec lat trzydziestych wymieniana jako jedna z propozycji do literackiej Nagrody Nobla. Książka, której akcja rozpoczyna się od momentu wybuchu I wojny światowej, opowiada historię Piotra Niewiadomskiego, analfabety pracującego jako tragarz, który zostaje wcielony do armii CK Monarchii. Zawierająca liczne akcenty pacyfistyczne książka została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i cieszyła się dużym uznaniem krytyki w Polsce i na świecie.

Książka dostępna w e-księgarniach: Woblink

najgorszy-czlowiek-na-swiecie"Najgorszy człowiek na świecie", Małgorzata Halber

Bodaj najgoręcej dyskutowana książka ostatnich dni. Historia Krystyny, młodej, przebojowej i wygadanej kobiety pracującej w telewizji, która chętnie sięga po kieliszek. Dla odwagi, dobrego humoru, żeby się dobrze bawić i żeby się nie bać. Przed szkołą, po pracy, w trakcie imprezy - kiedy tylko się da. Bo wszyscy tak robią. Przed trzydziestką Krystyna chce rzucić picie i uwolnić od niego swoje ciało i umysł. To opowieść o nałogu, wychodzeniu z niego i o odwadze, by na przekór światu, wreszcie móc po prostu być sobą.

Książka dostępna w e-księgarniach: Woblink

zdrada"Zdrada", Paulo Coelho

REKLAMA

Historia Lindy – kobiety, która pozornie ma wszystko, co potrzebne jest do szczęścia, ale mimo to nie jest zadowolona ze swojego życia. Brakuje jej w nim pasji, emocji, spontaniczności. Gdy przeprowadza wywiad z Jakubem, znanym politykiem, który jest jej byłym chłopakiem, budzi się w niej namiętność i pożądanie. Linda postanawia zdobyć dawnego ukochanego. Chcąc osiągnąć ten cel, sięgnie „dna ludzkich uczuć”, by na koniec odnaleźć szczęście.

Książka dostępna w e-księgarniach: Publio, EbookpointWoblinkLegimi 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA