REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. Dzieje się

Szok i niedowierzanie. W Danii i innych krajach Europy animacji „Co w duszy gra” nie dubbingują czarnoskórzy aktorzy

W sieci zawarzało. Stwierdzono, że fakt, iż w Danii głównej postaci animacji „Co w duszy gra” nie zdubbinguje czarnoskóry aktor, jest „dowodem strukturalnego rasizmu”.

22.01.2021
20:56
Co w duszy gra dubbing
REKLAMA
REKLAMA

W „Co w duszy gra” to nie tylko kolejna animacja dla całych rodzin, ale i film niezwykle istotny dla kultury afroamerykańskiej.

Sam fakt, że jest to pierwsza mainstreamowa animacja Pixara z czarnoskórymi głównymi bohaterami, to, przynajmniej w USA, bardzo ważny aspekt. Autorka artykułu opublikowanego w „New York Times” wyraziła swoje obudzenie, że kraje europejskie nie potrafiły uszanować ważnego w „Co duszy gra” aspektu kulturowego i np. w Danii główna postać o imieniu Joe (w wersji oryginalnej głos podkłada mu Jamie Foxx) mówi głosem białego aktora, Nikolaja Lie Kaasa. Jakim cudem nie znaleźli w Danii afroamerykańskiego aktora dubbingowego? To dopiero zagadka.

Bo przecież wszyscy wiemy, że w takich Danii, Polsce, Japonii czy Korei jest cała masa czarnoskórych aktorów tylko czekających na to, by obsadzać ich w dubbingu. Taki jest ton zarzutów padających w artykule, których adresatem ma być rynek filmowy w Danii, ale skala oburzenia dotyczy ogółem europejskiego podejścia do tematu.

co w duszy gra joe film

Liczę, że w przypadku Polski uda się uniknąć międzynarodowego skandalu, mimo że Joe przemówi u nas głosem Tomasza Kota.

W Portugalii petycja, by nagrać dubbing do „Co w duszy gra” ponownie z czarnoskórą obsadą, zebrała już 17 tys. podpisów. Idąc tym tropem, ponowny dubbing koniecznie przydałby się wszystkim filmom i serialom anime, bo przecież ichniejszym bohaterom nie podkładają głosów w Europie czy Ameryce Japończycy ani aktorzy azjatyckiego pochodzenia.

Oj, nie daje wytchnienia ten 2021, a przecież ledwo co się zaczął…

REKLAMA

Polska premiera filmu „Co w duszy gra” na razie nie jest znana. Produkcja Pixara czeka na otwarcie kin w naszym kraju albo... na wejście na nasz rynek Disney+. Zobaczymy co nastąpi wcześniej.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA