REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. YouTube

Podziwiam twórców „Confusion Through Sand”. Oryginalna animacja do obejrzenia za darmo

W sieci można znaleźć wiele rewelacyjnych, amatorskich materiałów filmowych. Po zachwycającej wizualnie „Atropie” natknąłem się na znacznie mniej spektakularne, ale niesamowite pod względem realizacji „Confusion Through Sand”. Poklatkowa animacja nie tylko pokazuje problem współczesnych konfliktów zbrojnych, ale została wykonana w naprawdę ciekawy sposób.

23.01.2015
20:57
Podziwiam twórców „Confusion Through Sand”. Oryginalna animacja do obejrzenia za darmo
REKLAMA
REKLAMA

„War. War never changes” – to wyświechtane powiedzenie powinien kojarzyć każdy fan popularnej serii gier Fallout. Dzisiaj wszyscy wiemy, że nie jest to prawda. Wojna zmieniła się nie do poznania. Starcia ogromnych armii przerodziły się w konfrontacje asymetryczne, przypominające walki Goliatów z Dawidami. We współczesnym świecie regularna, dobrze uzbrojona armia staje naprzeciwko takich wyzwań jak wojna informacyjna, wojna medialna, cyber-wojna oraz ataki terrorystyczne. To zupełnie nowa forma konfliktów zbrojnych, na które żadne mocarstwo nie może być w pełni przygotowane.

Doskonale pokazuje to interwencjonizm Stanów Zjednoczonych w Iraku i Afganistanie. Pomimo najsilniejszej armii na świecie oraz niesamowitych, nowoczesnych technologii, Amerykanie opuścili oba państwa jako przegrani.

Dzisiaj nie sztuką jest posiadać setki nowoczesnych torped, pocisków balistycznych i rakiet kontynentalnych. Wszystko to staje się nic niewarte, kiedy nie ma się jasnego celu, w który można wycelować całe to uzbrojenie. We współczesnej wojnie agresorem może być każdy z nas – niepozorny Azjata będący światowej klasy hakerem. Czarnoskóry Francuz, który zabija redakcję periodyku prasowego. Białoskóry Europejczyk dokonujący masakry na odizolowanej wysepce. W wojnie asymetrycznej na początku może triumfować siła, lecz na samym jej końcu zwycięzcą zawsze będzie determinacja.

Właśnie owo nowe, stale niezrozumiałe, wręcz bezsensowne oblicze wojny pokazuje animacja „Confusion Through Sand”. Sam niezależny film nie jest jakimś majstersztykiem, jeżeli popatrzymy na niego przez pryzmat jakości scenariusza czy zaserwowanej widzom kreski. W mojej ocenie prawdziwą wartością tej 9-minutowej historii jest sposób jej realizacji oraz niesamowity, ostry jak brzytwa dźwięk. Warstwa audio doskonale pasuje do surowej, oszczędnej w detale produkcji.

„Confusion Through Sand” jest animacją poklatkową.

REKLAMA

Setki zarysowanych, podświetlonych i sfotografowanych kartek dają nam iluzję ruchu oraz akcji, na którą składa się cała animacja z dokooptowanym komputerowo dźwiękiem. Jeżeli podobnie jak ja, zaraz po obejrzeniu materiału filmowego zastanawialiście się, jak wyglądał proces produkcyjny – mam doskonałą wiadomość. Producenci z Ornana Films opublikowali w serwisie Vimeo nie tylko samo dzieło, ale również krótki materiał „making of” dokumentujący jego powstanie. Rewelacja.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA