REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Dzieje się

Tematem tygodnia w USA został keczup Donalda Trumpa. Uwaga: wysyp memów

Zeznania byłej asystentki Donalda Trumpa odbiły się w amerykańskich mediach szerokim echem. Największej "furory" w sieci nie zrobiły jednak fragmenty o duszeniu kierowcy czy podjudzaniu tłumu do marszu na Kapitol, a ten o… rzucaniu jedzeniem i spływającym ze ściany keczupie. To właśnie keczup stał się symbolem nowej kontrowersji, obiektem dowcipów Amerykanów i memem. O co dokładnie chodzi?

30.06.2022
12:57
donald trump keczup ketchup afera memy zeznania asystentka usa
REKLAMA

Cassidy Hutchinson to była asystentka Donalda Trumpa, która niedawno złożyła w Izbie Reprezentantów oczerniające ex-prezydenta zeznania. W czerwcu rozpoczęły się przesłuchania tzw. Komitetu 6 Stycznia, który bada towarzyszące ostatnim wyborom w USA zamieszki na Kapitolu. Cel: przedstawić narodowi pełne wyniki śledztwa dotyczącego tamtych wydarzeń i rzekomego podjudzania do rozruchów.

We wtorek Hutchinson opowiedziała między innymi, że:

REKLAMA
 • były prezydent podobno wiedział, że tłum jego zwolenników pod Kapitolem jest uzbrojony;
 • celowo podjudzał tłuszczę do marszu na Kapitol;
 • "Nie obchodzi mnie to, k*rwa, że mają broń - nie są tu, by mnie skrzywdzić. Wpuśćcie ich!" - miał krzyczeć i żądać usunięcia wykrywaczy metalu;
 • polityk chciał dołączyć do swoich zwolenników, ale ochrona mu nie pozwalała;
 • wówczas Trump wpadł we wściekłość i zaczął szarpać się z ochroniarzem;
 • prezydent spróbował też przejąć kontrolę nad limuzyną i zaczął dusić kierowcę. "Jestem pier*olonym prezydentem, zabierzcie mnie do Kapitolu!" - wrzeszczał;
 • poza tym Trump miewał napady szału;
 • pewnego razu oglądał telewizję, wściekł się, cisnął talerzem w ścianę, a później asystentka musiała pomagać lokajowi ścierać z niej keczup.

Trump zaprzeczył zeznaniom i keczupowemu incydentowi na swojej własnej platformie social media - Truth Social. Czytamy tam: "Jej fałszywa historia o tym, że próbowałem chwycić kierownicę prezydenckiej limuzyny, by jechać nią do Kapitolu, jest chora. (…) Ledwo wiem, kim ta Cassidy Hutchinson jest, natomiast słyszałem o niej bardzo negatywne rzeczy. (…) Jej historia o mnie rzucającym jedzeniem również jej fałszywa… I dlaczego niby ona miałaby to sprzątać, skoro ledwo wiedziałem, kim jest?"

Donald Trump i incydent keczupowy

Żaden z fragmentów zeznań nie został udowodniony - niezależnie od tego, czy Hutchinson kłamie, czy mówi prawdę, keczupowy wątek zaczął żyć własnym życiem, podchwycony przez amerykańskich internautów. Duet Trump-keczup stali się nowym abstrakcyjnym żartem i memem krążącym po sieci.

Zaczęło się od tego, że krótko po ujawnieniu zeznań wielu ekspertów i komentatorów zaczęło dowcipkować sobie na temat rzekomego zachowania Trumpa i spływającego ze ściany pomidorowego sosu. W tym miejscu muszę przypomnieć, że ulubionym daniem byłego prezydenta USA jest... dobrze wypieczony stek wołowy z keczupem - dodatkiem, który ceni najbardziej (Forbes w 2017 roku pisał nawet o dalekim pokrewieństwie polityka z Heinzami, czyli producentami 60 proc. spożywanego w USA keczupu).

Tweet jednego z użytkowników na ten temat został polubiony kilkadziesiąt tysięcy razy w ciągu kilku godzin i pociągnął za sobą lawinę kolejnych. I choć wielu amerykańskich internautów apeluje o skupienie się na innych, znacznie bardziej kłopotliwych aspektach zeznań Hutchinson, to siła rażenia keczupowego absurdu wciąż rośnie.

REKLAMA
 • knowyourmeme.com
 • knowyourmeme.com

Do beki dołączyły się też media - The New Yorker pozwolił sobie "zacytować" przerobione wypowiedzi Trumpa ("Nie znam keczupu, to kłamstwo. Keczup jest dla frajerów. Używam musztardy, majonezu, ale używanie keczupu to hańba i nie powinno się do tego dopuszczać w naszym kraju"). I tak właśnie pomidorowy dodatek stał się esencją niepokojącej opowieści byłej asystentki Donalda Trumpa - ale czy kogoś choć trochę to dziwi?

Disney+ zadebiutował w Polsce. Tutaj kupisz go najtaniej.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA