1. Rozrywka
  2. Audiobooki

"Dorwać gangstera 2" Audioteki to znakomita kontynuacja opartej na faktach mafijnej opowieści

Lokowanie produktu: Audioteka

Po półtora roku przerwy jeden z najlepszych seriali Audioteki doczekał się kontynuacji. "Dorwać gangstera 2" znów odsłania przed słuchaczami mafijne kulisy, jednocześnie fascynując i niepokojąc. Janusz Chabior nareszcie powrócił do roli Timy, przywracając do życia jednego z najciekawszych związanych z mafią antybohaterów ostatnich lat.

17.08.2022
15:07
dorwać gangstera 2 audioteka serial audio janusz chabior artur górski

Od pewnego czasu to właśnie Audioteka stanowi najbardziej jakościową odpowiedź na rosnące zainteresowanie serialami audio w Polsce. Kolejne realizowane przez serwis produkcje gwarantują solidny scenariusz i znakomitą obsadę - i jak do tej pory jeszcze mnie nie zawiodły.

Zacierałem więc ręce na premierę "Dorwać gangstera 2" - kontynuację serialu stworzonego przez autora serii "Masa o polskiej mafii" (część dostępna również w Audiotece - m.in. "Masa o bossach polskiej mafii"), czyli Artura Górskiego. Pierwsza produkcja rozgrywała się w latach 90. i skupiała na losach pewnego zabójcy. W głównej roli mogliśmy usłyszeć Janusza Chabiora, z którym Audioteka ewidentnie lubi współpracować - i nic dziwnego, bowiem charakterystyczny, szorstki głos popularnego aktora jest wręcz stworzony do podobnych słuchowisk.

Dorwać gangstera - trailer

Chabior jak zwykle doskonale poradził sobie z rolą bezwzględnego, ale i bystrego gangstera - jego Tima to zresztą ściska czołówka kreacji aktora w serialach audio. Z kolei Artur Górski zapewnił autentyzm i realizm - historia wspomnianego kilera, Timy, została przecież oparta na prawdziwej postaci, w okresie upadku ZSRR i pierwszych lat istnienia III RP zajmującej się dokładnie tym samym. Pierwowzór serialowego antybohatera pracował jako podwładny jednego z bossów działających na zachodnim Pomorzu.

W tamtym okresie rosyjscy mafiozi nawiązywali kontakty z innymi grupami przestępczymi (nie tylko w Polsce). Tima trafił do półświatka przypadkiem, po spotkaniu z dawnym kolegą - gdy zabił po raz pierwszy, zdał sobie sprawę, że w gruncie rzeczy nie wpłynęło to na niego zanadto. I zdecydował się zostać mafijnym zabójcą.

Dorwać gangstera 2

"Dorwać gangstera 2" rozpoczyna opis ucieczki Timy.

Robota, którą niespełniony muzyk miał wykonać w Berlinie, nie powiodła się. Po ucieczce ze stolicy Tima trafia do Hanoweru, szybko jednak okazuje się, że tam również nie może czuć się bezpiecznie. Wówczas próbuje nawiązać kontakt z szefem grupy szczecińskiej, dla którego pracował.

Gangster staje się celem dla cyngli konkurencyjnych grup. Ucieczka zaprowadzi go do Turcji, gdzie ma zasilić inny potężny gang, specjalizujący się w handlu narkotykami i kamieniami szlachetnymi. To jednak nie sprawi, że zagrożenie zniknie - zlecenie głowę Timy przyjął bowiem jeden z najgroźniejszych egzekutorów, Wiktor Snajper. Podobno ten, kogo Snajper bierze na swój celownik, jest pewnym trupem. Tima musi wobec tego perfekcyjnie wykonywać zlecenia od nowego szefa i za wszelką cenę unikać spotkania ze słynnym mordercą.

Najmocniejszym elementem serialu pozostaje pierwszoosobowa narracja prowadzona przez polskiego aktora. Specyficzne poczucie humoru, oczytanie, błyskotliwe komentarze dotyczące otaczającej bohatera rzeczywistości - z jednej strony trudno jest Timę polubić, a z drugiej nie sposób choć odrobinę z nim nie sympatyzować. Janusz Chabior ponownie otrzymał olbrzymie pole do popisu - i w pełni je wykorzystał.

I tym razem możemy cieszyć się z przekonujących, momentami ostrych jak brzytwa dialogów, a nade wszystko z tego, co w mafijnych produkcjach najważniejsze - z autentyzmu przeniesienia realiów życia gangsterów do serialu audio. Cóż, niewiele osób może opowiadać o mafii z taką starannością i precyzją w odwzorowaniu tego półświatka, jak wspomniany Artur Górski. Twórca "Spowiednika mafii" garściami czerpał zresztą z osobiście zasłyszanych kryminalnych opowieści i anegdot - dlatego też historia Timy w dużej części pozostaje oparta na prawdziwych wydarzeniach. A to chyba wystarczająca rekomendacja dla fanów gangsterskiej tematyki, by odpalić "Dorwać gangstera 2".

Premiera "Dorwać gangstera 2" odbyła się 12 sierpnia. Cały drugi sezon jest już dostępny do odsłuchania w Audioteka Klub w odcinkach (jest ich 8) oraz do kupienia jako audiobook.

Lokowanie produktu: Audioteka
Najnowsze
Zobacz komentarze