REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Zakościelny, Adamczyk i Wieczorkowski za sterami myśliwców. Zwiastun filmu Dywizjon 303

Polscy lotnicy z czasów II wojny światowej stali się nośnym tematem filmowym. W odstępie dwóch tygodni do kin trafią dwa filmy poświęcone bohaterskim pilotom myśliwców. Do sieci trafił zwiastun produkcji Dywizjon 303.

28.06.2018
11:17
Dywizjon 303 zwiastun
REKLAMA
REKLAMA

Dywizjon 303 im. Tadeusza Kościuszki to jeden z najbardziej znanych polskich oddziałów walczących w czasie II wojny światowej. Polscy lotnicy wsławili się zwłaszcza w czasie Bitwy o Anglię w 1940 roku, kiedy to zestrzelili ok. 120 niemieckich maszyn. Te wydarzenia stały się inspiracją dla dzieł muzycznych i literackich, m.in. dla książki Dywizjon 303 Arkadego Fiedlera. Właśnie ten utwór stał się podstawą dla filmu o walecznych pilotach.

W sieci pojawił się zwiastun filmu Dywizjon 303.

Produkcja opowie o losach asów przestworzy, takich jak Jan Zumbach, Witold Łokuciewski czy Witold Urbanowicz. Polscy lotnicy w ramach Królewskich Sił Powietrznych tworzą własną jednostkę. Początkowo są niedoceniani i lekceważeni przez brytyjskich kolegów. Zniecierpliwieni piloci domagają się wzięcia udziału w czynnych walkach, zamiast tylko przechodzić kolejne kursy przygotowawcze. Dowódcy nie wykazują większego zainteresowania ich losem, traktując ich jako mięso armatnie i zabezpieczenie do czasu nadejścia posiłków amerykańskich.

Gdy jednak Dywizjon 303 ma szansę sprawdzić się w walce, wszyscy są zdumieni ich skutecznością. Oddział staje się legendą, a jego członkowie uchodzą za najlepszych pilotów myśliwców w RAF. Jednocześnie każdy z nich ma prywatne marzenia i problemy, które także będą istotnym elementem fabuły filmu.

Dywizjon 303 zwiastun class="wp-image-176749"

Produkcji nie należy mylić z 303. Bitwą o Anglię w reżyserii Davida Blaira. W tym projekcie na ekranie zobaczymy m.in. Marcina Dorocińskiego, Iwana Rheona czy Milo Gibsona. Choć w tym filmie zobaczymy te same postaci historyczne, to tytuł został nakręcony w całości w języku angielskim. Co ciekawe, obie produkcje trafią do kin w tym roku, w odstępie zaledwie dwóch tygodni. Taka decyzja może mieć wpływ na wyniki oglądalności Dywizjonu 303, który trafi na ekrany jako drugi. Nie wszyscy widzowie mogą być chętni do oglądania podobnej historii w odstępie kilkunastu dni. Z drugiej strony oba filmy mogą uzyskać całkiem niezłe rezultaty, jeśli odbiorcy zechcą porównać obie pozycje.

Dywizjon 303 – kogo zobaczymy na ekranie?

W głównych rolach zobaczymy aktorów zaznajomionych już z pracą na planie produkcji z czasów II wojny światowej. W obsadzie znaleźli się bowiem odtwórcy ról z Czasu honoru – Maciej Zakościelny (Jan Zumbach), Antoni Królikowski (Witold Łokuciewski), Piotr Adamczyk (Witold Urbanowicz) i Jan Wieczorkowski (Witold Paszkiewicz). Ponadto na ekranie pojawią się Anna Prus (Wojna polsko-ruska), Krzysztof Kwiatkowski (Hotel 52) czy Maciej Marczewski (Bez wstydu).

REKLAMA

Reżyserią zajęli się Denis Delić (Ja wam pokażę!) oraz Wiesław Saniewski (Bezmiar sprawiedliwości). Za scenariusz odpowiadają natomiast Tomasz Kępski (Kariera Nikosia Dyzmy), Krzysztof Burdza oraz Zdzisław Samojłowicz.

Film trafi do kin 31 sierpnia 2018 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA