REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Dziewczynki ze Świata Maskotek - niewiosenna powieść na wiosnę

Dziś w wiosennej promocji Dziewczynki ze Świata Maskotek. Powieść Anji Snellman nabyć można za 9,99 zł.

Zaczęło się niewinnie, bo od jednej chmury. Po kilku dniach widać już spory fragment nieba, Kapitana Wiosnę i jego wierną, żółto-żółtą pszczołę. A wszystko to za sprawą promocji - każdego dnia e-book za 9,99 zł. W efekcie codziennie czytelnicy mogą cieszyć się możliwością zakupu jednej książki w niższej cenie oraz kolejnym odkrytym fragmentem prawdziwie wiosennego obrazka.

05.03.2013
17:31
Dziewczynki ze Świata Maskotek - niewiosenna powieść na wiosnę
REKLAMA
REKLAMA

Dziwi fakt, że ten radosny nastrój nie ma nic wspólnego z tematyką objętych promocją pozycji. Udostępniane każdego dnia e-booki poruszają tematy równie ważne, co trudne. Z pewnością jednak nie optymistyczno-wiosenne. Zastanawia zasadność sprzedawania prozy poważnej, dla wielu przygnębiającej pod hasełem "wspomóż Kapitana Wiosnę". Zastanawia fakt łączenia infantylnego rysunku z literaturą traktującą o przemocy seksualnej czy prostytucji. Zastanawia i budzi niezrozumienie.

Jednocześnie jeśli zdecydujecie się na zaciśnięcie zębów, by nie komentować braku spójności i zamknięcie oczu, by nie widzieć chmurek i pszczółek i czegokolwiek, co pojawi się na obrazku w ciągu najbliższych dni, będziecie mieć powody do radości. Oferta jest szczodra, a proponowane książki naprawdę dobre w swojej klasie. Wyjątku nie stanowi dostępna dziś za 9,99 zł powieść: Dziewczynki ze Świata Maskotek.

Autorką oferowanej pozycji jest jedna z najlepszych skandynawskich pisarek, Anja Snellman. Finka opisuje historię Jasmin, zwyczajnej nastolatki, żyjącej w zwyczajnych warunkach i zarazem znudzonej ową zwyczajnością. Młoda dziewczyna marzy o przygodzie, urozmaiceniu, o czymś, co sprawi, że nie będzie już przeciętna. Dodatkowych wrażeń zaczyna pragnąć jeszcze mocniej, gdy poznaje Lindę - przebojową koleżankę z Miami, nastawioną na chwytanie dnia, czerpanie z życia pełnymi garściami, bez ograniczeń. Linda i związana z nią obietnica doświadczenia czegoś prawdziwie ekscytującego okazuje się dla Jasmin pokusą, której nie da się oprzeć.

W ten sposób, poszukując doznań, dziewczęta trafiają do Świata Maskotek - sklepu zoologicznego, stanowiącego przykrywkę dla dobrze prosperującego seksbiznesu, oferującego usługi nieletnich. Czternastolatka informuje swoją matkę o pracy w sklepie ze zwierzętami. O pracy na zapleczu, rzecz jasna nie wspomina. I prawdopodobnie sposób Jasmin na wyrwanie się z nudnego życia pozostałby jej tajemnicą. Jednak dziewczyna znika ze starszym mężczyzną.

Wydarzenia te zostają przedstawione z kilku perspektyw. Najwazniejszą jest opowieść samej Jasmin, która swoje doświadczenia opisuje po 12 latach. Ponadto czytelnicy mają szansę na zapoznanie się z punktem widzenia matki dziewczynki. Kobieta ta, z zawodu ginekolog, swoje uczucia związane z losem córki prezentuje na przemian z często dramatycznymi historiami leczonych przez siebie pacjentek. Książka zakończona zostaje epilogiem, w którym autorka przedstawia rys historyczny prostytucji.

Anja Snellman przez całą swoją powieść nie komentuje żadnej ze stworzonych przez siebie postaci. Osądzona nie zostaje sprzedająca swoje ciało Jasmin. Nikt nie oskarża matki, o to że w jakiś sposób doprowadziła swoje dziecko do podjęcia takiej decyzji. Nie ma komentarza dotyczącego pedofilów. Autorka konsekwentnie zachowuje obiektywizm, możliwość ewentualnej oceny pozostawiając odbiorcom.

REKLAMA

Dziewczynki ze Świata Maskotek to pozycja zmuszająca do refleksji, do przyjęcia skrajnie odmiennego od standardowego sposobu patrzenia na świat. Jak zostało wspomniene powyżej, nie jest to proza ani lekka, ani kojąca nerwy. Bez wątpienia jednak warta przeczytania.

wiosno-nacieraj
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA