REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Thinking Out Loud może okazać się plagiatem. Ed Sheeran pozwany na 100 milionów dolarów

Take me into your loving arms, kiss me under the light of a thousand stars… kilka lat temu ten refren nucił niemal każdy. To m.in. dzięki Thinking Out Loud Ed Sheeran stał się międzynarodową gwiazdą muzyki. Teraz muzyka oskarżono o to, że singiel jest plagiatem kompozycji Marvina Gaye’a.

29.06.2018
14:16
Ed SHeeran plagiat
REKLAMA
REKLAMA

Thinking Out Loud to jeden z największych hitów Eda Sheerana. Utwór okazał się jednym z największych przebojów 2014 r., sprzedając się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Sukcesem okazała się zresztą cała płyta x (multiply), która umocniła status muzyka jako supergwiazdy. Teraz jednak piosenka może okazać się źródłem niebywałych problemów angielskiego wokalisty.

Ed Sheeran został pozwany o plagiat.

Thinking Out Loud ma w zbyt dużym stopniu przypominać pochodzącą z 1973 r. kompozycję Let’s Get It On Marvina Gaye’a. Strona pozywająca utrzymuje, że Sheeran za bardzo zainspirował się melodią, rytmem czy linią basową.

Co ciekawe, Ed Sheeran był już oskarżany o plagiat Let’s Get It On w 2016 r. Wówczas to rodzina Gaye’a pozwała Brytyjczyka o skopiowanie tej kompozycji, jednak sąd nie przychylił się do ich argumentów. Teraz pozew złożyła firma Structured Asset Sales, zajmująca się wykupywaniem praw do utworów w przyszłości. Przedsiębiorstwo jest w posiadaniu części udziałów w Let’s Get It On, które zakupiło w 2003 r. od Eda Townsenda, producenta i współautora kompozycji Gaye’a. Za rzekome naruszenie praw SAS żąda od rudowłosego muzyka 100 mln dol. odszkodowania.

Thinking Out Loud to nie jedyny utwór, w którym Ed Sheeran miał zbyt mocno inspirować się innymi artystami.

REKLAMA

W 2014 r. wokalista został pozwany przez Martina Harringtona i Thomasa Leonarda, autorów wykonywanej przez Matta Cardle’a kompozycji Amazing. Wówczas chodziło o inny megahit Sheerana – Photograph, a w grę wchodziło 20 mln dol. odszkodowania. Ostatecznie skończyło się na ugodzie pomiędzy obiema stronami, choć nie ujawniono, na jakie warunki przystał Sheeran. Z kolei Shape Of You uznano za zbyt podobne do No Scrubs grupy TLC, przez co wśród autorów przeboju Eda wymieniani są Kandi Burruss, Kevin Briggs oraz Tameka Cottle. Kontrowersje pojawiły się także wokół The Rest Ouf Our Life, które miało zbyt mocno przypominać When I Found You Jasmine Rae.

Jeśli sąd przyzna rację Structured Asset Sales, to będzie to oznaczać kolejny plagiat utworu Marvina Gaye’a. Wcześniej o wykorzystanie elementów jego kompozycji Got to Give It Up posądzono Robina Thicke’a i Pharrella Williamsa. Ci mieli przesadzić w inspiracjach do Blurred Lines, co kosztowało ich ponad 7 mln dol. Co ciekawe, rodzinę Gaye’a reprezentował w tej sprawie Richard Busch, który był także prawnikiem wspomnianych Harringtona i Leonarda.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA