REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. VOD
  4. Netflix /

Pięć polskich reżyserek i historie o przemocy wobec kobiet. Netflix pokazał zwiastun filmu „Erotica 2022”

Netflix coraz intensywniej inwestuje swoje pieniądze w produkcje oryginalne z Polski, czego dowodem są takie tytuły jak „W głębi lasu”, „Sexify” i zapowiedziana w czerwcu antologia „Erotica 2022”. Ostatni z wymienionych tytułów właśnie otrzymał oficjalny zwiastun, który prezentuje pięć różnych futurystycznych opowieści o kobietach.

13.11.2020
19:23
erotica 2022 netflix
REKLAMA
REKLAMA

„Erotica 2022” to wspólny projekt znanych polskich reżyserek i pisarek, które wspólnymi siłami stworzyły niemalże dystopijną wizję przyszłości naszego kraju. W projekcie udział wzięły takie autorki jak noblistka Olga Tokarczuk, Joanna Bator i Gaja Grzegorzewska. Tworzona na potrzeby serwisu Netflix antologia pięciu osobnych historii pokaże alternatywną rzeczywistość, w której kobiety wykorzystuje się jako chodzące inkubatory, erotyzm został zakazany, a macierzyństwo to narzucony odgórnie obowiązek.

Netflix w przedpremierowych komunikatach prasowych podkreśla, że choć „Erotica 2022” nie jest historią toczącą się w prawdziwym świecie, to ma wiele wspólnego ze współczesnymi problemami kobiet. A stworzona na potrzeby filmu Polska 2022 będzie wiarygodnie odtworzonym miejscem. Zadbać o to mają reżyserki każdej z opowieści, czyli Anna Jadowska, Kasia Adamik, Olga Chajdas, Jagoda Szelc i Anna Kazejak.

Netflix pokazał pierwszy zwiastun „Erotica 2022”, w którym pokazują się m.in. Agata Buzek i Małgorzata Bela.

Na podstawie pokazanych ujęć można odnieść wrażenie, że antologia będzie podzielona na historie nieco bardziej intymne i osobiste, a także te bardziej polityczne mające za zadanie ukształtować wiarygodny futurystyczny świat. Opublikowany trailer pokazuje choćby, że w Polsce z „Erotica 2022” dojdzie do silnego podziału społeczeństwa ze względu na płeć. Kobiety i mężczyźni będą trzymani na dystans nawet przy tak prostych czynnościach jak wchodzenie do metra czy pociągu. A naciski na kobiety nie będą przy tym dotyczyć tylko sfery publicznej, ale zdominują też ich życie prywatne.

REKLAMA

Trudno natomiast nie zauważyć, że kreśląc wizję przyszłości, autorki „Erotica 2022” wizualnie sięgają raczej w stronę przeciwną. Dlatego alternatywna rzeczywistość z nowego filmu Netfliksa przypomina momentami bardziej czasy PRL-u niż XXI wiek. W obsadzie produkcji oprócz wymienionych Agaty Buzek i Małgorzaty Beli zobaczymy także Agnieszkę Żulewską, Juliana Świeżewskiego, Andrzeja Konopkę, Sebastiana Stankiewicza, Monikę Pikułę oraz Sarę Celler-Jezierską.

„Erotica 2022” trafi do serwisu Netflix już 25 listopada.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA