REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

„Fallout” od Amazona to nie pierwsza aktorska adaptacja tej serii - wybraliśmy najlepsze filmy w tym świecie

Amazon we współpracy z Bethesdą nakręci serial „Fallout” — to najlepsza informacja tego miesiąca! Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że nie będzie to pierwsza ekranizacja tej kultowej serii. Wcześniej właścicieli praw autorskich do marki wyręczali fani.

03.07.2020
16:56
fallout fanfilmy youtube nuka break
REKLAMA
REKLAMA

Wczoraj popołudniu od niechcenia rzuciłem okiem na Twittera, gdzie ni z tego ni z owego pojawił się przed moimi oczami komunikat, iż profil serii „Fallout” podzielił się nowym filmem. Chwilę później mój telefon zapikał i oznajmił radośnie, że konto tego cyklu na Facebooku również wrzuciło nowe wideo. Niewiele brakowało, że zignorowałbym oba komunikaty, ale moją uwagę przykuł jeden mały szczegół…

Jeszcze zanim odpaliłem odtwarzanie, zaświeciły mi się oczka, bo zobaczyłem oznaczenie Amazon Studios, a to mogło oznaczać tylko jedno: pojawi się aktorska adaptacja mojej ulubionej serii gier. Jak tylko potem doczytałem, że serial „Fallout” na potrzeby serwisu Prime Video nakręcą Lisa Joy i Jonathan Nolan, którzy wcześniej zajmowali się „Westworldem” dla HBO, zacząłem się jarać jak pochodnia. Toż to istny nerdgasm!

Przed oczami stanęły mi wtem te wszystkie poprzednie aktorskie adaptacje „Fallouta”, o których nie każdy fan wie.

Oczywiście nie były to produkcje na licencji, bo serial Amazonu od Nolana i Joy będzie pierwszą oficjalną aktorską adaptacją cyklu zapoczątkowanego w ubiegłym wieku przez Briana Fargo z Interplay Entertainment. Na przestrzeni lat powstało jednak kilka produkcji fanowskich, a jeśli jak ja przebieracie nóżkami w oczekiwaniu na premierę produkcji namaszczonej przez Bethesdę, to dla zaspokojenia głodu na Nuka Colę rzućcie na nie okiem.

Fallout: Nuka Break — film i serial

Zaczęło się od udostępnienia 24 stycznia 2011 r. krótkiego, bo zaledwie 16-minutowego wideo umieszczonego na kanale noszącym dziś nazwę Wayside Digital. Film opowiada o przygodach mieszkańca Krypy 10, Twiga, który uzależnił się od Nuka Coli i zwiedza nuklearne pustkowia Kalifornii w towarzystwie ghoula Bena i Scarlett, byłej niewolnicy.

Po ogromnym sukcesie pierwszego fanfilmu powstały dwa sezony serialu „Fallout: Nuka Break”, a każdy z nich składał się z sześciu odcinków poświęconych tym samym bohaterom. Dzisiaj można obejrzeć je na kanale Wayside Digital ciurkiem. Warto też nadmienić, że ekipa odpowiedzialna za ten projekt ma w portfolio również fanfilm na podstawie gry „Portal”, czyli „Aperture R&D”.

Wideo od Wayside Digital to produkcje fanowskie, w które włożono mnóstwo serca i pracy, więc nic dziwnego, że zebrały miliony odtworzeń w serwisie YouTube. Rozpoczynający serię film doczekał się licznych tłumaczeń, w tym na nasz język — polskie napisy przygotowali internauci podpisujący się nickami The Iceman & Weasley55, za co serdecznie im dziś dziękujemy!

Fallout: Red Star

Wayside Digital nie skończyło swojej przygody z „Falloutem” na „Nuka Break” i powstał kolejny fanfilm osadzony w tym samym uniwersum, który został pokazany szerszej publiczności 25 sierpnia 2020 r. Ten niemal półgodzinny materiał od tego czasu został obejrzany 6,6 mln razy i śledzimy w nim losy innej postaci, czyli pewnego Rangera…

Fallout: The Wanderer

Kolejny i najpewniej ostatni projekt Wayside Digital w uniwersum „Fallout” to trzyodcinkowy „The Wanderer”, które łącznie dają nieco ponad 20 minut materiału. Jego akcja rozgrywa się na długo przed wydarzeniami przedstawionymi w „Nuka Break”. Również i tutaj śledzimy pewnego Rangera, który nie jest takim zwykłym Rangerem. Mężczyzna mierzy się ze Skorpionem i jego gangiem.

Fallout: Revelation

Wayside Digital stworzyło mnóstwo świetnych produkcji fanowskich na motywach kultowej serii gier o świecie przyszłości po nuklearnej zagładzie, ale nie mają oni na nie monopolu. Kolejną wartą uwagi produkcją jest trzyodcinkowa pilot serii „Fallout: Revelation” od MechanicalCakeTV. To łącznie ok. 45 min. materiału i niezmiernie szkoda, że nie powstał dalszy ciąg.

Fallout: Lanius

Kolejnym filmem, który warto polecić fanom „Fallouta”, jest „Lanius”. Został on wyświetlony już 1,8 mln razy i trwa niecałe 20 min. Produkcja skupia się na brutalnym i krwawym origin story postaci Legata Laniusa z „Fallout: New Vegas”. Co ciekawe pod tego bohatera głos podkłada tutaj ten sam aktor, który nagrywał linie dialogowe na potrzeby gry Bethesdy

REKLAMA

Fallout: The Wastes, Fallout: No Bounty i Fallout: Crossroads

Rogue Division nakręciło „Fallout: The Wastes”, czyli fanfilm o spotkaniu kuriera niosącego tajemniczą przesyłkę z paranoidalnym kupcem. Nick Laurant z kolei stworzył krótkometrażowe „Fallout: No Bounty” o tych samych wydarzeniach z innej perspektywy, a później na jego kanale pojawił się klip „Fallout: Crossroads” o zadaniu pobocznym, które nie poszło zgodnie z planem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA