REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Fundusz Wsparcia Kultury wyda 400 mln zł na polskich artystów. Wśród wyróżnionych Bayer Full i Golcowie

Artyści, w tym ci powiązani z partią rządzącą, dostali dziesiątki i setki tysięcy złotych dofinansowania. Fundusz Wsparcia Kultury podał, kto i ile dostał.

14.11.2020
17:55
slawomir swierzynski bayer full ekspert tvp majteczki w kropeczki zmiany klimatyczne lgbt felieton
REKLAMA
REKLAMA

W dobie koronawirusa wszyscy cienko przędą i nie inaczej jest w przypadku przedstawiciele świata kultury. Obostrzenia związane z trwającą pandemią sprawiły, że koncerty i spektakle odwołano, a aktorzy i muzycy zarabiający w ten sposób na chleb zostali odcięci od źródła dochodu wraz ze swoim zapleczem. Ministerstwo Kulutury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło działać.

Z myślą o podmiotach, które swój byt uzależniły od wydarzeń z udziałem publiczności — umówmy się zresztą, sprzedaż płyt i zyski ze streamingu to obecnie sposób na promocję, nie zarobek per se — we wrześniu 2020 roku powstał specjalny Fundusz Wsparcia Kultury. Jego beneficjenci mogą liczyć na dodatkowe środki od MKiDN, które pomogą im przetrwać ten trudny okres.

Fundusz Wsparcia Kultury, czyli 400 mln zł dla polskich artystów.

Informację o tym, kto dokładnie otrzymał wsparcie ramach rządowego programu, można znaleźć na stronie gov.pl. W ramach dokumentu o tytule FWK_lista_beneficjentów20201113.pdf dostępna jest tabela, w której wyszczególniono wszystkie podmioty wraz z kwotą, jaka została przekazana na ich rzecz przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Na liście znalazły się 2064 pozycje.

200 wniosków odrzucono, ale dotacje otrzymali wszyscy, którzy prawidłowo wypełnili zgłoszenie. Jak podaje interia.pl 144 samorządowe instytucje artystyczne (94,72 mln zł), 306 organizacji pozarządowych (38,58 mln zł), 448 przedsiębiorców (90,96 mln) i 1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego (175,23 mln zł). Suma przekazanych środków to dokładnie 399490200 zł.

Komu pieniądze przekazuje Fundusz Wsparcia Kultury?

Po przejrzeniu dokumentu okazuje się, iż na największe jednorazowe dotacje otrzymały… teatry. Wśród nich znalazły się Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz Teatr Muzyczny Roma. Każdy z tych podmiotów dostał po 4 mln zł, czyli po 1 proc. z całej kwoty przekazanej w ramach Funduszu Wsparcia Kultury dla wszystkich 2064 firm. Na liście znalazły się też:

  • Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego — 3610345 zł;
  • Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki — 2800000 zł;
  • Północne Centrum Sztuki Teatr „Komedia” — 2641028 zł;
  • Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr — 2341400 zł;
  • Teatr Syrena — 2094540 zł;
  • Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu — 2016306 zł.

Później można znaleźć też wiele firm zajmujących się produkcją muzyki, organizacją koncertów, sprzedażą biletów, a kwota dotacji w kolejnych 13 przypadkach wynosiła wynosiła równe 2 mln zł. Mimo to pojawiły się rozsądne wątpliwości co do przyjętych kryteriów, a uwaga mediów skupiła się na dalszych pozycjach i artystach, w tym tych przychylnych władzy oraz tworzących muzykę z gatunku Disco Polo.

Kto i jakie pieniądze otrzymał? Lista jest długa, a na niej widnieje Golec Fabryka Spółka z.o.o sp. kom. z kwotą 1 894 670 zł, podczas gdy Kamil Bednarek może liczyć na 0,5 mln zł, a niewiele mniej, czyli 449 tys. zł, dostał Grzegorz Hyży. Na tym tle ciut słabiej wypadają Renata Świerzyńska Bayer Full Impresariat (400 tys. zł), JS Music Justyny Steczkowskiej (179 tys. zł) oraz Bayer Full Sławomira Świerzyńskiego. (150 tys.).

REKLAMA

Kwoty dopłat są jak widać dość spore, ale nie wszyscy są z nich zadowoleni. Krystyna Janda, której przekazano 1,8 mln zł na jej teatr, poinformowała właśnie, że jest “trochę rozgoryczona”. Jak podaje Tygodnik Solidarność, swoje dotychczasowe straty wyceniła na znacznie więcej, bo aż 5,8 mln zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA