REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Rząd przeznaczy 400 mln złotych na Fundusz Wsparcia Kultury. Kto może się ubiegać o te pieniądze?

Pandemia koronawirusa bardzo poważnie zaszkodziła interesom instytucji kultury i przedsiębiorców zajmujących się działalnością rozrywkową. Ich wsparcie po raz kolejny zadeklarował jednak rząd. Ustami ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego zapowiedziano właśnie powołanie Funduszu Wsparcia Kultury.

05.08.2020
21:28
ministerstwo kultury 400 mln
REKLAMA
REKLAMA

Relacje między przedsiębiorcami i rządem w okresie pandemii koronawirusa nie należą do najłatwiejszych. Boleśnie przekonali się o tym choćby właściciele wielkich multipleksów, którzy zostali całkowicie zaskoczeni przez podjętą na szczytach władzy decyzję o wznowieniu działalności kin na początku czerwca. Niedobór niezbędnych informacji i brak zrozumienia zasad rządzących branżą filmową po stronie rządowej sprawiły, że znacząco pospieszono się z restartem.

Trudno natomiast ignorować pomoc udzieloną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego instytucjom i firmom w okresie koronakryzysu. W ramach programu „Kultura w sieci” przekazano 80 mln zł na organizację wydarzeń kulturalnych w internecie, a 6 tys. twórców otrzymało zapomogi o wartości 11 mln zł. Również w tym przypadku nie obyło się bez kontrowersji i dyskusji na temat zasadności wspierania niektórych inicjatyw, ale ogólna ocena wspomnianych programów była raczej pozytywna. A to jeszcze nie koniec.

Piotr Gliński zapowiedział, że rząd utworzy Fundusz Wsparcia Kultury. I przeznaczy na ten cel 400 mln złotych.

Sfera kultury jest jedną z pierwszych, którą dotknęły ograniczenia i najdłużej będzie wracała do stanu sprzed epidemii. Dlatego od razu, już w marcu, wprowadziliśmy szereg konkretnych rozwiązań pomocowych (...) Dziś ogłaszamy kolejną rządową pomoc – Fundusz Wsparcia Kultury z budżetem 400 mln zł. Pieniądze te pozwolą artystom i twórcom dalej pracować i ze spokojem planować zawodowe działania na najbliższe miesiące – zaznaczył Piotr Gliński.

REKLAMA

O finansową pomoc będą mogły ubiegać się samorządowe instytucje kultury, NGO-sy oraz prywatni przedsiębiorcy prowadzący działalność w dziedzinie teatru, tańca i muzyki. Otrzymają rekompensatę za przychody utracone z powodu pandemii w okresie od 12 marca do 30 grudnia 2020 roku. Wysokość wsparcia będzie zależeć od zgłoszenia i wysokości przychodów za analogiczne miesiące w 2019 (instytucje kultury mogą liczyć na rekompensatę do 40 proc., a NGO-sy i np. firmy zajmujące się organizacją koncertów do 50 proc.). Pełen zapis konferencji ministra kultury znajdziecie poniżej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA